Pět Talibanců, které USA vyměnily do Kataru, jsou protřelí teroristé

  20:26aktualizováno  20:26
Příběh amerického vojáka Bowe Bergdahla obletěl svět. Po pěti letech v zajetí Talibanu byl propuštěn na svobodu. Příliš se však nemluví o tom, že jeho propuštění umožnila výměna za pět vysoce postavených členů Talibanu. Většinu z nich americká tajná služba přitom stále považuje za extrémně nebezpečné.

Mullah Norullah Noori. | foto: Profimedia.cz

Radost z propuštění svých spolubojovníků v neděli projevil současný vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar. "Upřímně blahopřeji muslimskému afghánskému národu, všem Božím bojovníkům a rodinám a přátelům vězňů za toto velké vítězství," prohlásil.

A má důvod se radovat. Z Guantanáma se na svobodu dostala pětice bývalých základních pilířů této teroristické organizace. Navíc s přispěním USA. Státu, který opakovaně hlásá, že s teroristy vyjednávat nehodlá. Koho tedy americká administrativa pustila na svobodu?

Miloval balet, chce objet svět.

Kdo je seržat Bergdahl, který přežil 5 let v zajetí Talibanu

Nejvýše postaveným propuštěným je Chajrulláh Chajrkhwa, 47letý Talibanec, který tuto organizaci pomáhal v roce 1994 založit. Působil také jako ministr vnitra a guvernér afghánské provincie Herát. Podle uniklých amerických vládních dokumentů, které zveřejnil portál WikiLeaks, byl přímo napojen na Usámu bin Ládina a Muhammada Umara, píše server telegraph.co.uk.

Platil také za jednoho z největších obchodníků s opiem v Afghánistánu. Američané ho dopadli v roce 2001, na Guantanámo byl převezen v květnu roku 2002. Ještě v roce 2008 ho tajná služba označovala jako "osobu s vysokým bezpečnostním rizikem", "hrozbu pro USA" a člověka s "vysokou hodnotou pro rozvědku". Ani zařazení do kategorie hrozeb však nezabránilo jeho nynějšímu propuštění (složku Chajrkhwy z amerického Ministerstva obrany najdete zde).

Masakry šiítů a hrozba pro Spojené státy

Druhým propuštěným je Norulláh Noori, 47letý bývalý vojenský velitel Talibanu. Během invaze Američanů v roce 2001 působil v severoafghánském městě Mazár-e Šaríf. Jeho jméno je spojováno s celou řadou masakrů zosnovaných Talibanem. Dopaden byl rovněž v roce 2001, v celách na Guantanámu ho americké úřady držely od ledna 2002. Spisy vlády uvádí, že Noori byl napojen na nejužší vedení Talibanu . Podle hodnotící zprávy z roku 2008 byl zařazen do kategorie "významných postav pro podporovatele Talibanu" a nadále zůstával hrozbou pro Spojené státy (složku Nooriho z amerického Ministerstva obrany najdete zde).

Fotogalerie

Třetí vyměněný, Mohammad Fazl, svého času působil jako náměstek ministra obrany během nadvlády Talibanu nad Afghánistánem. Mnozí ho považují za vůbec nejnebezpečnějšího člena z pětice propuštěných. Je jedním z hlavních strůjců masakrů šiítských muslimů, kteří odporovali vůli Talibanu. Dopaden byl na sklonku roku 2001.

"Fazl je spojován s teroristickými skupinami, kteří útočí na USA a koaliční síly. Pokud bude propuštěn, vrátí se do Talibanu a bude ve své činnosti pokračovat," stojí v dokumentech amerických tajných služeb (složku Fazla z amerického Ministerstva obrany najdete zde).

Nejmladším z propuštěný stoupenců Talibanu je 43letý Abdul Haq Wasiq. Ten na svobodě působil jako pomyslná spojnice ve spolupráci s dalšími teroristickými organizacemi. Na starosti měl také výcvik špionů Talibanu. Podobně jako jeho kolegové byl i po šesti letech v zajetí stále považován za výraznou hrozbu pro bezpečnost USA (složku Wasiqa z amerického Ministerstva obrany najdete zde).

Bílý dům odporuje sám sobě

Posledním propuštěným je 46letý Mohammad Nabi Omari. Ten pro Taliban zajišťoval svým spolubojovníků zejména dodávky zbraní. Byl také napojen na pákistánskou extremistickou organizaci Hakkání, která má na svém kontě celou řadu krvavých útoků na afghánském území. Při výslechu uvedl, že Taliban opustil v roce 2001 a podle svých slov se stal dokonce informátorem CIA skrze kontakt, kterého znal pouze pod jménem Mark. V oficiálních dokumentech se však píše, že toto tvrzení se vyšetřovatelům nepodařilo ověřit (složku Omariho z amerického Ministerstva obrany najdete zde).

Televizní stanice NBC si všimla, že výměna zajatců za vězněné teroristy je v rozporu s dlouhodobou rétorikou Bílého domu. "Tento podstatný posun v politice Spojených států signalizuje všem teroristům světa, že motivace k unášení Američanů je větší než dříve," myslí si republikánský kongresman Mike Rogers.

Političtí oponenti navíc Baracku Obamovi vyčítají, že o záměru propustit vězně z Guantánama neinformoval kongresmany s měsíčním předstihem. Bílý dům se nařčením brání, prvořadá podle něj byla záchrana života amerického vojáka. S Talibanem navíc prý nejednal přímo, ale prostřednictvím Kataru.

Pětice zadržovaných Talibanců zamířila do Kataru, který nesmějí nejméně rok opustit. Budou tam údajně umístěni ve věznici a "jejich pohyb a činnost budou omezeny".

Senátor John McCain, který se proti Obamově zahraniční politice ostře vymezuje, pětici označil za "protřelé teroristy, kteří mají na rukou krev Američanů a bezpočtu Afghánců". Dodal, že bude chtít vědět, jak je zajištěno, že již nikdy nebudou bojovat proti USA a americkým partnerům a že neohrozí mír a bezpečnost v Afghánistánu.

Taliban propustil amerického vojáka, v zajetí byl pět let:
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

V Kanadě jde po legalizaci marihuana na dračku, servery jsou zahlcené

Kanadský pár čeká, až se v Quebecu otevře v den legalizace obchod se zbožím...

Kanadské internetové obchody s marihuanou zaznamenávají prudký nárůst objednávek, který vyvolala čerstvá legalizace...

Bezdomovec simulant podváděl a využíval nemocnice po celém Německu

Bezdomovec (ilustrační snímek)

Čtyřicetiletý bezdomovec bez zdravotního pojištění celé měsíce předstíral vážná onemocnění a nechal o sebe nákladně...

Pět českých vojáků zranil pumový útok v Afghánistánu, jednoho vážně

Cvičení Dukla Spirit 2018 jednotek 72. mechanizovaného praporu Přáslavice ve...

Na vojenskou hlídku ve středu zaútočilo vozidlo s výbušninou. Pět vojáků bylo zraněno, jeden z nich vážně. Tři čeští...Najdete na iDNES.cz