Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Osvobozená zajatkyně má polámané údy

  12:32aktualizováno  12:32
Americké speciální jednotky osvobodily prvního kolegu, kterého zajali Iráčané. Po deseti dnech našly Jessicu Lynchovou. Z vězení v nemocnici v Násiríji vyvázla s polámanýma nohama a paží. Při záchranné akci, kryté fingovaným útokem, vojáci našli dalších jedenáct těl. Je ale obtížné je identifikovat.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

"Koaliční síly splnily úspěšně misi a zachránily amerického válečného zajatce. Vrátil se do oblasti kontrolované spojenci," oznámil americký generál Vincent Brooks ze spojeneckého velení v Kataru.

Armáda během noční akce odpoutala pozornost nepřítele útokem na město. Samotné záchrany se účastnili členové dvou speciálních jednotek - armádních Rangers a námořních komand SEAL.

"Pěchota vyslala k Násiríji mnoho tanků a obrněných vozidel, která také obsadila most přes Eufrat," popsal akci pro Reuters vojenský zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

Armáda uvedla, že zachráněná Lynchová, která pochází z města Palestině v americkém státě Západní Virginie, má zlomené obě nohy a paži. Podle listu The Washington Times je vojákyně z 507. podpůrné jednotky také postřelena.

"Vojáci nám oznámili, že Jessica je ve spojenecké nemocnici," řekl listu USA Today její otec Greg Lynch. "Když byla zajata, armáda nám sdělila, že je v irácké nemocnici. A dál už nic," podotkl další příbuzný Terri Edwards.

Lynchová byla zajata 23. března s dalšími čtyřmi kolegy, když byl jejich konvoj přepaden ze zálohy. O den později padli do zajetí ve středním Iráku dva piloti vrtulníku Apache. Snímky všech zajatců vysílala irácká televize.

Speciálním jednotkám se podařilo při záchranné akci najít také jedenáct mrtvých těl. "Byly nalezeny přímo v nemocnici nebo poblíž. Snažíme se ostatky identifikovat," uvedl Josh Rushing z velitelství americké armády v Násiríji.

Předchozí zprávy hovořily jen o deseti mrtvých tělech - dvou Američanech a osmi Iráčanech. "Zatím není jisté, že by mělo jít o americké vojáky, kteří byli přepadení společně s Lynchovou," uvedl Jay La Rossa, mlvučí 15. expediční jednotky námořní pěchoty.

Přesné informace, jak se o umístění zajatkyně dozvěděli, zatím vojáci drží pod pokličkou. Pentagon také zatím odmítl popsat přesný průběh záchranné akce.

"V podobných případech jsou užitečné tipy od místních obyvatel. Je důležité mít dobrou výzvědnou síť a být schopen jednat v časové tísni. Tahle akce je velký úspěch," řekl agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z amerického ministerstva obrany.

SOUHRNNÝ ČLÁNEK:
Spojenci obsadili most přes TigrisHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Najdete na iDNES.cz