Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Osvětlení náměstí při zkoušce zklamalo

  15:16aktualizováno  15:16
Olomouc - Generální zkouška osvětlení olomouckého Horního náměstí, které prošlo za poslední tři roky rekonstrukcí za šedesát milionů korun, vyvolala diskuse i protesty. "Je to podle projektu, ale nejsem se vším spokojen," uvedl architekt Petr Hájek, jeden z tvůrců rekonstrukce. Autoři tvrdí, že je třeba například přesměrovat některé reflektory, které nasvětlují náměstí shora. Při instalaci lamp se přišlo také na to, že jsou o 70 centimetrů nižší, než požadoval projekt.

HISTORIE OPRAV NÁMĚSTÍ
O podobu lamp a celý mobiliář Horního náměstí se před časem strhla bitva mezi architekty, radnicí a památkáři. Tvůrci projektu rekonstrukce Horního náměstí totiž začali prosazovat jiný modernější typ osvětlení, což se však příliš nelíbilo některým radním a památkářům. Dlouhotrvající spor nakonec dopadl tak, že se použily skoro zapomenuté lampy z úplně prvního projektu, na který bylo ovšem vydáno stavební povolení.
Náměstí nesvítí, jak by mělo,
říkají už i odborníci

Ve středu po setmění se měřilo, jak intenzivní je nové osvětlení centrálního Horního náměstí, jehož rekonstrukce přijde Olomouc na 60 milionů korun.

"Odborníci změřili celkem 150 bodů na evidentně nejtemnějším místě náměstí, mezi Moravským divadlem a západním průčelím budovy radnice. Přestože oficiální zprávu o výsledku teprve obdržíme, už dnes lze říci, že zejména rovnoměrnost osvětlení stanovená projektem, nebude v tomto prostoru dodržena," řekl vedoucí tiskového oddělení magistrátu Ivan Rašťák.

Kontrolní měření intenzity osvětlení prováděla odborná firma z Rosic u Brna mezi 20.30 a 22.00 hodinou.

Světla jsou o 70 centimetrů oproti projektu
Největším šokem bylo zjištění, že světla jsou o 70 centimetrů nižší než chtěl projekt. Tím pádem osvětlují menší plochu. Architekti z Prahy, kteří rekonstrukci navrhli, tvrdí, že pokud měření nedopadne dobře, bude se muset 33 sotva instalovaných lamp za devět milionů korun vyměnit.

"Byla to náhoda nebo intuice. Když firma zakopala do země první lampu, sledovali jsme,  jestli ladí s výškami domů a najednou nás napadlo, že je přeměříme. Pak začal kolotoč," popisuje úředník Rudolf Peřina z investičního odboru magistrátu, jak na omyl francouzského výrobce radnice přišla.

Nakolik je první výsledek ovlivněný nižšími lampami, se ještě uvidí. "Výsledky kontrolního měření a celkovou podobou nasvětlení Horního náměstí se bude  zabývat v úterý Rada města," dodal Rašťák.

"Nyní řešíme, kde se stala chyba. Pokud světelné zkoušky dopadnou špatně, musíme lampy vyměnit," uvedl Hájek. Kdo to zaplatí? "Výrobce - francouzská firma Thorn," tvrdí architekti. "Nyní řešíme, kde se stala chyba. Pokud světelné zkoušky dopadnou špatně, musíme lampy vyměnit," uvedl Hájek. Kdo to zaplatí? "Výrobce - francouzská firma Thorn," tvrdí architekti.

Zástupci města: Překvapení i rozpaky

Radní byli překvapeni. "Mě se tady teď právě nezdá být tma. Ale to je každého subjektivní dojem," rozhlížel se večer při měření náměstek primátora Jan Látal (ČSSD). V rozpacích byl zjevně i šéf městské policie Jiří Král. "V některých místech by mohla být svítivost kvůli bezpečnostním kamerám větší. Ale zase si myslím, že je moc pěkné osvětlit dominanty města," vysvětloval rozpor mezi osobními a profesními dojmy ředitel strážníků. Podle něj by bylo možné popřípadě koupit pro náměstí citlivější kamery.

"I to je jedna z možností," připouští ředitel. "Potvrdilo se, že projekt nepočítá s faktem, že náměstí bude místem setkávání a místem k životu," ostře se ohradil radní Miroslav Petřík (ČSSD).

Lidé jsou pro i proti novým lampám
Mezi lidmi, kteří měření přihlíželi, se názory velmi různily. "My jsme z Brna zvyklí na větší světlo, ale tady v Olomouci nám připadá ve všech ulicích větší tma. Takže se to k Olomouci hodí," míní studenti olomouckých práv Michal Čada a Klára Panovská.

"Moc se mi to líbí. Je to tady o něco temnější než dřív, ale kouzlo to má," řekla Olomoučanka Miluše Mynářová. "Tak jsme se to dozvěděli. Je to podle projektu, ale tma je tady jako...," komentovali světla jiní.

"Je to osvětleno jako bojiště," nechal se slyšet Jiří Daubner, který již dříve protestoval proti moderním lampám na Horním náměstí. Na generální zkoušku přišel vyzbrojen letáky s nápisy "Genius loci, genius moci" a ve speciálních brýlích se žárovkami.

"Je to proto, abych líp viděl a zvýšil celkovou světelnost náměstí. Každý lux je dobrý," uvedl Daubner a podotýká: "Zřejmě je potřeba zažít ostudu, aby se něco změnilo. Reflektory na střechách historických budov vypadají jako Marťani a Nadace bezpečná Olomouc má teď šanci.

Slavnostně nasvětlená Herkulova kašna a celé Horní náměstí v Olomouci

Generální zkouška nasvětlení Horního náměstí v Olomouci - pohled os sloupu Nejsvětější trojice k radnici

Generální zkouška nasvětlení Horního náměstí v Olomouci - radnice

Generální zkouška nasvětlení Horního náměstí v Olomouci

Generální zkouška nasvětlení Horního náměstí v Olomouci - radnice

Generální zkouška nasvětlení Horního náměstí v Olomouci - primátor Martin Tesařík (uprostřed) hovoří s lidmi

Generální zkouška nasvětlení Horního náměstí v Olomouci - pohled z podloubí radnice

Generální zkouška nasvětlení Horního náměstí v Olomouci - protestující Jiří Daubner u Herkulovy kašny s nápisem Genius loci - génius moci

Generální zkouška nasvětlení Horního náměstí v Olomouci

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz