Osvětlení může způsobit rakovinu

  • 1
Pracovníci na nočních směnách se vystavují většímu riziku vzniku rakoviny, varují vědci. Příčinou je rozvrat jejich tělesného metabolismu, způsobený elektrickým osvětlením, kterému jsou během noční práce vystaveni, píše slovenský deník SME.

Podle odborníků z Americké asociace pro pokrok vědy z Denveru je lidské tělo uspořádané tak, aby během noční tmy produkovalo hormon chránící před rakovinou, melatonin.

Ti, kteří se neřídí přirozeným rytmem střídání světla a tmy, mohou trpět jeho nedostatkem. To vede ke zvýšenému riziku vzniku nádorů, hlavně rakoviny prsu.

Vědci z Univerzity Thomasa Jeffersona ve Philadelphii zase zkoumali potenciální vliv světla na změny biologie lidského těla. "Umělé osvětlení mění chování člověka a to má v konečném důsledku vliv na jeho zdraví," řekl doktor George Brainard.

Závěry výzkumu jeho týmu ukázaly, že noční osvětlení zvyšuje riziko vzniku rakoviny. To je velký problém hlavně v průmyslově rozvinutých státech, kde je práce v nočních provozech běžná.

"V industriálních západních zemích je míra rakoviny mimořádně vysoká. V zemích, jako je naše, dostane v určitém stádiu svého života rakovinu prsu každá sedmá žena," varoval americký vědec.

Lidé v méně rozvinutých zemích, kde není tolik elektrického osvětlení, jsou vystaveni menšímu nebezpečí. Rakovina prsu tam postihuje jen pětinu žen v porovnání s rozvinutým Západem.

Světlo ale může být v některých případech i velmi účinné, například při léčbě těžkých depresí, připomíná slovenský deník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video