Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co se školou, kde umírali žáci? Rusko ji zavře, USA zboří, Němci opraví

  8:02aktualizováno  8:02
Ředitel každé školy se snaží, aby se děti v učebnách cítily dobře. Lavice, pod nimiž se žáci schovávali před smrtí, k tomu ovšem příliš nepomohou. Troskami v Beslanu už se školní zvonek nerozléhá, Američané do Newtownu poslali buldozery. Existují však i školy, v nichž se po masakru učí dál.

BeslanRozstřílené trosky slouží jako památník

Před deseti lety zajalo 32 čečenských teroristů tisícovku dětí, jejich příbuzných a učitelů, kteří před školou v jihoruském Beslanu slavili začátek školního roku. Odvedli je do místní tělocvičny, shodou okolností čerstvě otevřené. Na ploše menšího basketbalového hřiště se rukojmí tísnili tři dny, pak se ozval výbuch a vypukla chaotická přestřelka s policií. Zemřelo 334 lidí, z toho téměř 190 dětí. Vedle školáků byli mezi mrtvými i jejich mladší sourozenci.

Deset let od Beslanu

Školáci, kteří masakr přežili, se chtějí jet do Čečenska pomstít

Rozstřílené trosky beslanské školy zůstávají v havarijním stavu, žáci se do nich už nikdy nevrátili. Podle rozstřílené zdi a otevřeného okna je dodnes možné poznat třeba učebnu, do níž teroristé nahnali potenciálně nebezpečné zajatce, zejména učitele a otce školáků, aby je preventivně zavraždili. Jejich těla pak vyhodili na dvůr. Na chodbách, ve třídách i skladech pořád stojí židle, stoly a skříně, v nichž se nejmenší žáci před ozbrojenci pokoušeli schovat. Budova je uzavřena.

Samotná tělocvična, jejíž sutiny mnoho z rukojmích po výbuchu zaživa pohřbily, slouží jako pietní místo. Pořád tam stojí ohořelé žebřiny nebo basketbalové koše, kam čečenští teroristé rozvěsili bomby. Místnost, kterou silné exploze připravily o střechu, kryje masivní pozlacený památník. Bývalé školní nádvoří se proměnilo v park, kam chodí pozůstalí vzpomínat na oběti masakru.

NewtownÚřady dětem přivezly nábytek, budovu pak strhly

Poslední měsíc roku 2012 se nesmazatelně zapsal do historie městečka Newtown v americkém Connecticutu. Do budovy místní základní školy Sandy Hook vtrhl dvacetiletý Adam Lanza, zastřelil dvacet dětí a šest učitelek včetně ředitelky školy. Ještě před útokem zabil svou matku, nakonec přímo ve škole spáchal sebevraždu.

Demolice základní školy Sandy Hook v Newtownu (říjen 2013)

Demolice školy v Newtownu

Školáci se do svých učeben už nevrátili, po Novém roce začali dojíždět do nedalekého Monroe. Úřady jim poskytly budovu bývalé střední školy. V březnu se pak newtownští zastupitelé jednomyslně shodli na tom, že základní školu Sandy Hook pošlou k zemi a na jejím místě postaví novou.

Buldozery se do budovy zakously během loňského října a listopadu. Město své rozhodnutí zdůvodňovalo tím, že nechce, aby děti trávily každý den v budově, kde umírali jejich kamarádi. Bezprostředně po útocích přitom učitelé do Monroe stěhovali původní vybavení učeben, aby si děti lépe zvykaly na nové prostředí a cítily se co nejpřirozeněji.

ColumbineZmizela místa, kde zemřelo nejvíc studentů

Eric Harris a Dylan Klebold, studenti střední školy v americkém Coloradu, vzali v dubnu 1999 útokem své spolužáky. Motiv jejich činu není zcela jasný, zřejmě se však rozhodli překonat dřívější útok na školu v Ohiu. Celou akci si pečlivě naplánovali a kromě řady střelných zbraní nastražili ve škole i výbušniny. Zemřelo třináct lidí, s výjimkou jednoho učitele šlo výhradně o studenty. Dvojice střelců pak spáchala sebevraždu. 

Drtivá většina obětí zemřela ve školní knihovně. Mezi tamními regály přišlo o život deset studentů, nakonec tam proti sobě zbraň obrátili i Klebold s Harrisem.

Poslední tři týdny výuky, které zbývaly do letních prázdnin, strávili studenti v náhradních prostorách. Knihovnu, která v areálu společně se školním bufetem stála pouhé čtyři roky, se vedení rozhodlo zrušit. Na jejím místě je od té doby čistě bílé atrium, nová knihovna vznikla v jiné části školních pozemků.

Masakr na střední škole v americkém Columbine připomíná park a nově postavená...
Masakr na střední škole v americkém Columbine připomíná park a nově postavená...

Masakr na střední škole v americkém Columbine připomíná park a nově postavená knihovna.

Kolín nad RýnemPo útoku plamenometem slouží třídy umělcům

Tragédie, která téměř upadla v zapomnění. Tak by se dal označit masakr v katolické základní škole na předměstí Kolína nad Rýnem. Odehrál se v červnu 1964, kdy do jejího areálu vtrhl Walter Seifert. Třiačtyřicetiletý válečný veterán se psychicky zhroutil po smrti své manželky a vyrobil si plamenomet, s jehož pomocí zabil osm žáků a dvě učitelky. Dalších 22 lidí zranil a po příjezdu policie se otrávil. 

Školní areál tvořila historická kamenná budova a několik pavilonů s učebnami. Stavby, v nichž děti umíraly, nechaly úřady několik dní po tragédii strhnout. Kolínští radní rozhodli, že katolické škole postaví novou budovu. Původní areál a několik pavilonů, které zůstaly stát, dnes slouží jako umělecké ateliéry, na pozemku stojí také nová výstavní síň.

Historická budova získala v roce 1980 statut kulturní památky. Padesát let staré události připomíná pamětní deska. A po obou učitelkách, které při útoku zahynuly, jsou dodnes v Kolíně pojmenované školy.

ErfurtŠkoláci se vrátili po třech letech

Devatenáctiletý Robert Steinhäuser strávil v roce 2001 několik dní za školou a obstaral si lékařské potvrzení, že tomu tak nebylo. Vedení Guttenbergova gymnázia však odhalilo, že je dokument falešný, a studenta vyloučilo. To v Německu znamená prakticky nulovou šanci na získání práce. Mladík se s vyloučením nesmířil a v dubnu příštího roku si na gymnázium přišel vyřídit účty.

Gymnázium v Erfurtu prošlo po útoku tříletou rekonstrukcí, od roku 2005 opět...

Gymnázium v Erfurtu prošlo po útoku tříletou rekonstrukcí, od roku 2005 opět funguje.

Steinhäuser se zaměřil hlavně na zaměstnance školy. Jeho střely zabily zástupkyni ředitele, sekretářku, výchovnou poradkyni a učitele rozmanitých předmětů. Od němčiny a dějepisu přes matematiku až po výtvarnou výchovu. Slitování neměl ani s mladou praktikantkou. Kromě třinácti učitelů zabil i policejního důstojníka a dva studenty osmého ročníku.

Secesní budova Guttenbergova gymnázia dodnes stojí a škola v ní sídlí i nadále. Studenti se do tamních lavic vrátili tři roky po tragédii, stavba mezitím prošla rekonstrukcí. Od srpna 2005 visí na stěně u bočního vchodu pamětní deska se jmény všech obětí.

Podobně jako s erfurtským gymnáziem naložily německé úřady i s dalšími školami, uvnitř kterých žáci a zaměstnanci v minulosti bojovali o život. Dvouletá rekonstrukce uzavřela například reálku ve Winnendenu, jejíž absolvent v březnu 2009 zastřelil 12 lidí. První vyučovací hodina po masakru tam začala v září 2011.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...Najdete na iDNES.cz