Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Osud Ruska má v rukou Putin

  10:25aktualizováno  10:25
- Výsledek nedělních prezidentských voleb podnítí podle ruského ministra zahraničí Igora Ivanova jisté změny v ruské zahraniční politice. Co měl na mysli, není zatím známo. Vítězem voleb se stal Vladimír Putin. Na druhém místě skončil komunistický předák Gennadij Zjuganov, a daleko za ním Grigorij Javlinskij. Oznámila to Ústřední volební komise Ruské federace po sečtení 95 procent hlasů.

Co řekli o volbách jejich hlavní protagonisté:

Vladimír Putin, prezident, vítěz voleb

"Nikdo by neměl věřit na zázraky. Čekání na zázrak plodí jen rozčarování a bolest. Při svých cestách po Rusku jsem přitom cítil, že lidé do prezidentských voleb vkládají obrovská očekávání. Lidé jsou unaveni, zlomeni a myslí si, že všechno zvrátím k lepšímu. Ale já zázraky neumím."

"Nezdálo se mi ani v těch nejhorších snech, že se jednou budu účastnit takových prezidentských voleb. Dokonce u nyní je považuji za nestoudné. Jde jen o to slíbit víc než jiný kandidát. Jak je to zneužitelné, když v Rusku žije hodně lidí, kteří nejsou s během věcí v zemi spokojeni! Chci zdůraznit, že v tomto jsou mistři komunisté, i když – a v tom buďme upřímní – v práci s médii, zejména elektronickými, nemají tolik zkušeností."

"Čeká nás mnoho bolestivých a kotroverzních opatření. Jedna věc musí být jasná: já na to jsem připraven."

Gennadij Zjuganov, vůdce ruských komunistů, ve volbách skončil jako druhý

"Věříme jen výsledkům, které ověřili naši lidé. Nemyslím, že se volby obešly bez manipulací."

"Putin zemi přinese koncentraci moci, stupňované vyhlazování nepřátel, diktaturu a rozpoutá všeobecné násilí. O tomto se ve volbách rozhoduje."

Grigorij Javlinskij, lídr liberálů, ve volbách skončil jako třetí

"Výsledek voleb nám umožňuje zahájit konkrétní a solidní jednání o vytvoření široké pravé koalice. Takže jsme dosáhli toho, co jsme chtěli. Teď víme, že za námi stojí miliony a podporují naše úsilí. Pochopitelně jsem doufal, že postoupím do druhého kola, ale alespoň víme, kolik nás zatím je."

Vladimír Žirinovskij, vůdce nacionalistů, ve volbách skončil na pátém místě

"Jelcin 9. srpna řekl, že by ve volbách měl vyhrát Putin, protože on je jeho nástupcem. Vidíte – Kreml rozhodl o tom, kdo bude prezidentem."

Ohlasy na Putinovo vítězství ze zahraničí:

Prezident Václav Havel

Havel poblahopřál Vladimírovi Putinovi k vítězství a upozornil ho, že důležitým předpokladem rozvoje dobrých vztahů Ruska se zahraničím je ukončení války v Čečensku.

Evropská unie

"Přejeme si udržovat strategické partnerství s demokratickým Ruskem". Uvedl to  po oznámení výsledků voleb Jaime Gama, ministr zahraničních věcí Portugalska, které v prvním pololetí EU předsedá.

Zdůraznil, že bude důležité, jaký postoj zaujme Putin k politickému řešení v Čečensku a jaký postoj zaujme ke vztahům mezi Ruskem, Evropskou unií a NATO.

Putina volilo 52,52 procent občanů. Znamená to tedy, že ruský prezident byl zvolen v prvním kole voleb. Druhé kolo již není zapotřebí, konalo by se pouze v případě, kdyby vítěz  hlasování obdržel 50 nebo méně procent hlasů.

Na druhém místě se umístil komunistický předák Gennadij Zjuganov s 29 procenty hlasů, na třetím místě Grigorij Javlinskij s necelými 6 procenty.

"Na základě předběžných výsledků můžeme konstatovat, že Putin byl zvolen prezidentem," prohlásil Vešňakov. Dodal, že již nelze očekávat žádné zásadní změny. "Výsledek se  může změnit maximálně o 0,5 procenta," vysvětlil.

Volby změní ruskou vládu
Vicepremiér Sergej Šojgu oznámil, že Putin nařídil členům vlády, aby připravili návrhy na změnu struktury ruského kabinetu. "Struktura vlády se změní," prohlásil. Podle jeho slov však nový prezident zatím žádné kandidatury na klíčové vládní posty neposuzoval.

Zvolení Putina prezidentem Šojgu komentoval slovy: "Revoluce, kterou jsme tak dlouho čekali, se uskutečnila".

Komunisté výsledky zpochybnili
Komunistický lídr Gennadij Zjuganov řekl, že komunisté budou sčítat hlasy na základě protokolů a že jejich údaje jsou již dnes jiné, než výsledky oznámené na základě údajů systému GAS, který používá ústřední volební komise.

Svému soupeři zatím nepoblahopřál.

Putina znepokojily hlasy pro komunisty
Putin, který navštívil krátce po půlnoci svůj štáb, uvedl, že jej znepokojuje skutečnost, že pro Zjuganova hlasovalo téměř třicet procent voličů. "Hlasy odevzdané pro komunistu
svědčí o tom, že v zemi je poměrně velké množství protestních voličů. Je třeba se nad tím zamyslet," řekl. Dodal, že pokud se druhé kolo konat nebude, pak se považuje za šťastného člověka.

Nevyloučil pak, že své dosavadní soupeře vyzve ke spolupráci. "Budu muset s nimi promluvit, abych zjistil, zda jsou připraveni pracovat v rámci programu navrhovaného vládou," uvedl. Dodal, že o tom však nebude rozhodovat sám.

Javlinskij již předem odmítl jakoukoli účast v Putinově vládě. Uvedl, že politika, která se uskutečňuje v posledních devíti měsících "nepřipouští ani představu, že v jejím rámci
mohou působit demokratické strany a politici".

Podle Ústřední volební komise se volby uskutečnily zcela řádně a bez vážnějšího porušení norem. Také vedoucí pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Eduard Bruner prohlásil, že dosud nemá informace o neregulérním průběhu voleb.

Nedělní volby se uskutečnily předčasně kvůli nečekanému odstoupení Borise Jelcina z funkce koncem loňského roku.

Profil tří favoritů prezidentských voleb najdete ZDE

Čečenci dali přednost Zjuganovovi
V Čečensku se podle předběžných údajů Ústřední volební komise  nejvíce voličů vyslovilo pro Zjuganova, na druhém místě je Putin a na třetím Čečenec Umar Džabrailov.

Šéf ruské volební komise Alexandr Vešňakov uvedl, že sčítání hlasů nedělních prezidentských voleb bylo v konfliktní jižní oblasti Čečensku odloženo z bezpečnostních důvodů do rozednění. "Rozhodli jsme neriskovat životy nočním sčítáním," řekl novinářům.

Rusko má v Čečensku více než 90 tisíc vojáků, kteří kontrolují značnou část území  dobytých v minulých měsících. Protiruští povstalci však nadále pokračují v místních bojích.

Putinův komunistický soupeř ve volbách Gennadij Zjuganov prohlásil, že v Čečensku nebylo možné zajistit spravedlivé volby a označil tamní hlasování za "frašku".

Krize s počtem voličů
Podle agentury Reuters, která se odvolává na Valentina Vlasova, zástupce šéfa Centrální volební komise, se podle prozatímních výsledků k volbám dostavilo již více než 50 procent voličů. Agentura Interfax původně vydala prohlášení, že účast překročila 58 procent voličů, v zápětí se však opravila a upřesnila údaj na 45,5 procent. Tento údaj je pro volby velice důležitý, protože podle zákona, aby byly volby platné, musí se jich zúčastnit více než 50 procent voličů.

Průzkumy přepovídaly Putinovo vítězství v prvním kole
Ruské sdělovací prostředky mohly v noci na 23. března naposledy zveřejnit preference kandidátů předčasných prezidentských voleb. Tři dny před volbami a také v den voleb je zveřejňování výsledků průzkumů nepřípustné.

Všeruské středisko pro průzkum veřejného mínění tvrdí, že Putin získá 58 procent hlasů, a že tedy zvítězí již v prvním kole voleb. Agentury Fond veřejného mínění a Ruské veřejné mínění Putinovi přisuzují 48 procent hlasů. Od vítězství v prvním kole ho v těchto případech tedy dělí pouhá dvě procenta..

V neprospěch Putina hrálo:
- ruské vojenské ztráty v Čečensku jsou stále větší
- výsledky vojenské kampaně dosud nejsou jednoznačné
- voliči příliš nevěří Putinovi jako ekonomovi
Hlavní Putinův soupeř, vůdce komunistů Gennadij Zjuganov, v posledních průzkumech získal mezi 20 a 25 procenty hlasů, předák liberálního hnutí Jabloko Grigorij Javlinskij okolo 6 procent, vůdce liberálních demokratů Vladimír Žirinovskij tři procenta. 

Podpora ostatních kandidátů kolísá okolo jednoho procenta hlasů.

Téměř 40 procent respondentů soudí, že prezident bude zvolen již v prvním kole. Většina ruských politologů také soudí, že druhé kolo se pravděpodobně konat nebude.

Celkem se k urnám chce dostavit 69 procent voličů. Zároveň ale 47 procent respondentů odpovědělo, že si nejsou jisti tím, že v den voleb budou hlasovat pro kandidáta, kterého chtěli volit v den průzkumu. Výsledky zveřejněné těsně před volbami tudíž prý nejsou směrodatné a voliči se budou rozhodovat v poslední den.

Druhé kolo voleb se musí konat 21 dnů po kole prvním, pokud ani jeden kandidát nezíská nadpoloviční počet hlasů zúčastněných voličů. Druhé kolo se musí konat i v jiných případech: pokud se k volbám dostaví méně než polovina voličů a taky pokud počet hlasů odevzdaných proti všem kandidátům bude větší, než počet hlasů odevzdaných za kandidáta, který volby vyhraje.

Nově zvolený ruský prezident Vladimír Putin je na snímku zachycen v okamžiku, kdy odevzdává svůj hlas. V tu chvíli byl "pouze" největším favoritem na vítězství - a předpovědi se splnily.

Nově zvolený ruský prezident Valdimír Putin hovoří s novináři ve své volební centrále po oznámení předběžných výsledků voleb

Nově zvolený ruský prezident Vladimír Putin s manželkou Ljudmilou (vpravo), 27. března 2000

Ruský nacionalista Vladimír Žirinovský uklouzl na zamrzlé cestě po té, co odevzdal svůj hlas v prezidentských volbách, v bílém jeho manželka Galina

Gennadij Zjuganov obsadil v ruských prezidentských volbách druhé místo

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Po brexitu se bankovní agentura přestěhuje do Paříže, Praha neuspěla

Sídlo Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) v Londýně

Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) se po odchodu Británie z Evropské unie přestěhuje do Paříže. Rozhodlo o tom v...

Zeman v Soči jednal s Putinem. V Sýrii jste zvítězili, gratuloval

Miloš Zeman se v úterý sešel s Vladimirem Putinem (21. listopadu 2017)

Prezident Miloš Zeman v úterý v černomořském letovisku Soči jednal s Vladimirem Putinem. Zahájil tak pětidenní státní...

Sto tisíc eur denně. Polsku hrozí za kácení pralesa tvrdá pokuta

Starý les na území Bělověžského pralesa

Polsko musí okamžitě přestat kácet v chráněném Bělověžském pralese, nebo zaplatí každý den pokutu 100 000 eur (asi 2,5...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.