Ostrované z Anuty řádění cyklonu přežili

  • 7
Řádění cyklonu Zoe všichni obyvatelé tichomořského ostrova Anuta bez úhony přežili. Zjistila to posádka lodi australské humanitární organizace AusAID, která na ostrov přivezla zdravotnické potřeby, léky, potraviny a pitnou vodu. Živel, který se před deseti dny přehnal nad Šalamounovými ostrovy, zničil dvě vesnice na ostrůvku Tikopia. Stále ale není jasné, kolik lidí nepřežilo, odhady se pohybují od několika set po několik tisíc.

"S potěšením mohu potvrdit, že na ostrově Anuta si cyklon nevyžádal žádné oběti ani vážná zranění," oznámil australský premiér Alexander Downer. Také materiální škody jsou poměrně malé a obyvatelé mají dostatek potravin i vody.

Živel srovnal se zemí dvě vesnice
Úřad pro přírodní katastrofy podle rozhlasové stanice Solomons Broadcasting (SIBC) začátkem roku uvedl, že vesnice Ravenga a Namo na ostrůvku Tikopia pohřbily nánosy písku. 

Podle stejného zdroje žilo v Ravenze až 500 lidí, zhruba 200 obyvatel pak mělo Namo. O osudu obyvatel obou vesnic vybudovaných na pruhu země mezi jezerem a mořským břehem zatím není nic známo, zdůraznil rozhlas.

Až jedenáctimetrové vlny a silné poryvy větru doslova smetly část pevniny. Podle počátečních katastrofických odhadů zahynuli při bouři téměř všichni obyvatelé ostrůvků.

Posádka australského vojenského letounu, který několik dnů po katastrofě do oblasti vyslala australská humanitární organizace AusAid, však tuto bilanci poněkud zmírnila. Viděla na ostrově lidi obnovující své domy a věnující se rybaření.

Šalamounovy ostrovy jsou bývalou britskou kolonií a žije tu 450 tisíc obyvatel. Souostroví tvořené deseti většími a více než třemi stovkami menších ostrůvků nemá dostatek zdrojů, aby své obyvatele uživilo, a proto je prakticky výhradně odkázané na zahraniční pomoc.

Cyklon zasáhl především ostrůvky Tikopia a Anuta v distriktu Temotu v tichomořské ostrovní republice Šalomounovy ostrovy. Žily na nich asi tři tisíce obyvatel.

Novozélandská antropoložka Juditha MacDonaldová, jež na ostrově před časem žila, odhadla podle snímků, že živel smetl nejméně patnáct vesnic. "Škoda je nesmírná a šance vesničanů na přežití jsou hodně špatné," řekla začátkem roku stanici BBC.

"Myslím, že nyní již nemají téměř žádné zásoby potravin," uvedla. Situaci komplikuje také chaotická situace na Šalamounových ostrovech - vláda, oslabená po čtyřech letech občanské války, dosud nebyla postiženým ostrůvkům schopna poskytnout žádnou pomoc.

Na hlavním ostrově Guadalcanal proti sobě bojují znesvářené kmeny. Vláda dávno zkolabovala a co zbylo z místních úřadů s pokrčením ramen konstatuje, že nejsou peníze ani na vypravení průzkumného letounu na tisíc kilometrů vzdálený ostrov.

Ale čtrnáct dní před katastrofou zaplatil premiér Allen Kemakeza přes 200 000 dolarů ozbrojené skupině, která ostřelovala jeho dům, aby si vykoupil klid.

Tikopia, vulkanický ostrůvek o ploše 16 kilometrů čtverečních, byl již mnohokrát obětí přírodních katastrof.

V roce 1992 tu cyklon Tia zničil většinu obydlí a úrody a v roce 1956 si tu prudká bouře vyžádala 200 lidských životů. Místní domorodci si proto staví pouze nízké chatrče a zakopávají si zásoby potravin pro případ katastrofy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video