Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrov Lampedusa zaplavili uprchlíci, Itálie jich přijme padesát tisíc

  15:51aktualizováno  15:51
Malému italskému ostrovu Lampedusa od začátku roku vzrostl dvojnásobně počet obyvatel. Mohou za to především uprchlíci z Tuniska. Starousedlíci volají o pomoc a Řím ostrovu hodil první záchranný kruh - přijme až 50 tisíc afrických migrantů. Další běžence může k italským břehům zavát libyjská krize.

Uprchlíci z Tuniska věší prádlo na ostrově Lampedusa, na italském ostrově jich je téměř šest tisíc | foto: AP

Nicotná italská Lampedusa leží ve Středozemním moři jen 113 kilometrů od tuniských břehů. Pro mladé Tunisany, kteří utíkají před nepokoji, jež zemi sužují od lednové revoluce, bývá často první přestupní stanicí na cestě za lepším životem.

Jenže na pidiostrůvku je nyní 5 500 uprchlíků, což je stejný počet jako má celý ostrov dohromady obyvatel, a na strategickém kusu pevniny začíná být těsno. Navíc to nevypadá, že by se situace měla v brzké době zlepšit.

Jen od začátku roku tam připlulo celkem 15 tisíc běženců, což je třikrát víc, než za celý uplynulý rok. Přetrvávající nejistota v Tunisku a boje v Libyi situaci jistě nezlepší a tamní obyvatelé se bojí, že příliv migrantů zcela zadusí cestovní ruch.

Ostrov se obává přílivu uprchlíků z Libye

Lidé z Lampedusy volají po okamžitém řešení a žádají Řím, ať ubytuje migranty v záchytných centrech na pevnině. Ministr vnitra Roberto Maroni dosáhl dílčího úspěchu, když od regionů, provincií a obcí dostal souhlas, že v případě potřeby přijmou až 50 tisíc běženců.

Na ostrově Lampedusa začíná většině uprchlíků z Tuniska nový život

Na ostrově Lampedusa začíná většině uprchlíků z Tuniska nový život

Na ostrov má dorazit vojenská loď, která bude evakuovat asi tisícovku uprchlíků. Jenže to není trvalé řešení. "Ti, kteří přijeli, jsou všichni mladí muži, je to generace na útěku. Je třeba, aby se do řešení zapojila Evropská unie," prohlásil Maroni podle ČTK.

Sdělil, že ve středu pojede do Tunisu, aby s tamními úřady jednal o problému imigrace. Vyjádřil rovněž znepokojení nad situací v Libyi, odkud běženci prchají před dramatickou situací.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v sobotu varoval, že by se situace mohla vyostřit, pokud na ostrov začnou proudit také davy uprchlíků z Libye. Kaddáfí splnil své hrozby a po zahájení náletů západní koalice oznámil, že ukončil spolupráci s Evropou ohledně nelegálního přistěhovalectví.

Ostrov Lampedusa leží 113 kilometrů od tuniských břehů

Ostrov Lampedusa leží 113 kilometrů od tuniských břehů

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Najdete na iDNES.cz