Rebekah Brooksová odjíždí od londýnského soudu řečeného Old Bailey (30. října

Rebekah Brooksová odjíždí od londýnského soudu řečeného Old Bailey (30. října 2013) | foto: Reuters

Ostře sledovaný proces: tři Murdochovi novináři se doznali k odposlechům

  • 1
Tři bývalí přední novináři z britského bulvárního listu News of the World mediálního magnáta Ruperta Murdocha, kteří čelí obvinění v aféře odposlechů politiků i obětí zločinů, přiznali svou vinu. Zaznělo to u soudu v Londýně, kde pokračuje třetím dnem proces s někdejšími šéfy a zaměstnanci News of the World.

Ostře sledovaný proces začal v pondělí a stanulo před ním osm lidí. Kauza se týká nezákonného přístupu zaměstnanců britského bulvárního nedělníku News of the World (NOW) do hlasových schránek mobilních telefonů politiků, celebrit a obětí zločinů s cílem získat exkluzivní zprávy.

Podíl na spiknutí s cílem zachycovat tajně mobilní zprávy a komunikace přiznali někdejší hlavní dopisovatel listu Neville Thurlbeck, bývalý zástupce editora James Weatherup a někdejší editor zpravodajství Greg Miskiw.

Je to poprvé, co se veřejně hovoří o podobném přiznání některého z novinářů News of the World od začátku policejního vyšetřování případu v roce 2011. Podle Reuters se trojice obviněných přiznala už dříve, teprve nyní bylo jejich přiznání zveřejněno.

Hlavní zájem místních médií ale vzbuzuje přelíčení s Andym Coulsonem, bývalým šéfem NOW a pozdějším mluvčím britského premiéra Davida Camerona. A někdejší šéfkou britských listů mediálního magnáta Ruperta Murdocha Rebekou Brooksovou. Oba vinu popírají, stejně jako zbylí tři obvinění včetně manžela Brooksové.

Žalobce Andrew Edis ve středu prohlásil, že Coulson a Brooksová při řízení dnes už zaniklého nedělníku dohlíželi na systém telefonického odposlouchávání. Vědět o něm museli už proto, že dohlíželi na nezákonné platby různým podplaceným úředníkům.

Například Brooksová podle něj schválila téměř 40 tisíc liber (1,2 milionu korun) pro jednoho vysokého úředníka ministerstva obrany. Coulsona obvinil, že povolil výplatu odměny policistovi, aby získal telefony zaměstnanců královské rodiny.

Podle Edise novináři odposlouchávali telefony během obou období, kdy střídavě šéfovali listu Brooksová i Coulson. "Budete muset rozhodnout, zda se to mohlo stát bez jejich vědomím," obrátil se k porotě Edis.

Aféra se táhne už několik let. Začala de facto v roce 2005 odhalením odposlechů hlasových schránek členů královské rodiny. O dva roky později kvůli tomu šel do vězení tehdejší královský reportér News of the World Clive Goodman. Pak se během let objevovala v tisku další odhalení.

Odposlouchávat měli i řadu slavných lidí jako herce Hugh Granta, Jude Lawa či zpěváka Paula McCartneyho, některých politiků a dokonce i novinářů pracujících pro konkurenční média.

Naplno však skandál propukl v červenci 2011, kdy se ukázalo, že News of the World nechal odposlouchávat hlasovou schránku mobilního telefonu unesené třináctileté Milly Dowlerové, která byla později nalezena zavražděná. Skandál nakonec přiměl Murdocha 168 let starý bulvární list News of the World uzavřít. Tento soud, který by měl podle očekávání trvat až šest měsíců, je prvním velkým trestním procesem vyvolaným skandálem z roku 2011.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video