Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ostré dotazy o Temelínu nepadaly

  17:40aktualizováno  17:40
Experti takzvané temelínské komise, kteří ve středu v českobudějovickém Metropolu čtyři hodiny odpovídali na dotazy veřejnosti ohledně vlivu elektrárny na okolí, nemuseli čelit ostrým dotazům ze strany odpůrců atomu.
Většina ekologických hnutí totiž veřejné projednávání vlivu Temelína na životní prostředí bojkotovala. Dokument vypracovaný 78 experty považují za špatný a neúplný. "Svou účastí bychom ho jen legitimizovali," vysvětlila Monika Wittingerová z Jihočeských matek.

Ekologové proto jen postávali jen před budovou Metropolu s protestními transparenty a požadovali nové posouzení.

V tom je osobně podporoval i poslanec hornorakouského zemského sněmu Otto Gumpinger, podle něhož výsledná zpráva neodpovídá česko-rakouské dohodě z Melku. "Ve zprávě toho dost chybí, je neúplná. Česká strana porušila melkskou dohodu, z toho vyvodíme patřičné kroky," hrozil Gumpinger.

Diskuse v sále, které se zúčastnilo asi dvě stě lidí, proto často více než debatu laické veřejnosti připomínala rokování jaderných inženýrů. V sále byli například zaměstnanci elektrárny, z Prahy přijely dva autobusy vysokoškoláků ze strojní fakulty. Proto padaly dotazy ohledně technických rozdílů reaktorů nebo kompetencí v havarijním plánování.

"Slyšení mělo korektní a bezproblémový průběh. Padlo mnoho konkrétních dotazů na vliv elektrárny na životní prostředí. Myslím, že takhle by měla vypadat v civilizovaném světě taková jednání. Proběhlo to velice dobře," zhodnotil pro iDNES slyšení mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Rozvoj jaderné energetiky v České republice podporuje podle nejnovějšího průzkumu STEM 58 procent občanů ČR. V porovnání s loňským rokem zastánců atomu ubylo. Tehdy souhlasilo s jadernou energetikou 63 procent lidí.

Pühringer: Grégr ignoruje Rakousko
Za vyhlášení nového útoku na Rakousko považuje mluvčí hornorakouských odpůrců Temelína Josef Pühringer postoj českého ministra průmyslu Miroslava Grégra. Grégr totiž v úterý odmítl jednání o další prověrce vlivu elektrárny na životní prostředí. "Jeho postoj jasně dokazuje, s jakou neuvěřitelnou ignorancí Grégr nadále posuzuje rakouskou pozici," prohlásil Pühringer.  

Rakousko se od slyšení distancovalo
Slyšení pořádá mezinárodní komise, která posudek elektrárny sestavila na základě dohody premiérů ČR a Rakouska z Melku. Vedle členů expertního týmu, který na posouzení pracoval, se ho zúčastní i zástupce Evropské komise Henning Ehrenstein. Účasti na veřejném slyšení se vzdalo Německo i Rakousko.

Rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer řekl, že budějovické veřejné
slyšení není součástí regulérního procesu ekologické prověrky Temelína, dohodnutého předsedy vlád obou zemí v Melku. "Rakousko se proto tohoto slyšení
neúčastní," dodal Molterer.

Distancujte se od Grégra, vyzval Pühringer

K ostrým výpadům proti ministru Grégrovi se dnes připojili také ekologická mluvčí sociálních demokratů (SPÖ) Ulli Simová a zástupci rakouské odbočky organizace Greenpeace. Podle Simové dohodnutá ekologická prověrka Temelína ztroskotala, pokud je Grégrov

Kromě toho, že mluvčí aktivistů v prohlášení tvrdě Grégra napadl, vyzval také premiéra Miloše Zemana, aby se od svého ministra distancoval.

Pühringer, který je jedním z nejaktivnějších a nejmilitantnějších rakouských odpůrců Temelína, označuje Grégrovo úterní odmítnutí nových jednání za vrcholně arogantní.

Grégr ničí české hospodářství, tvrdí aktivista
Podle Pühringera vzniká ale i dojem, že ministr Grégr, přestože si je vědom skutečného stavu věcí, hodlá vědomě způsobit také bankrot společnosti ČEZ, případně zruinování českého hospodářství, a tím záměrně zmařit cestu České republiky do EU.

 Mluvčí aktivistů vzkázal premiéru Zemanovi, aby se od vyjádření svého hrubě nezodpovědného ministra průmyslu distancoval a konečně nastolil nový kurs.

Rakouského kancléře Wolfganga Schüssela Pühringer vyzval, aby vyvodil důsledky ze svých slov o nedostatečnosti dokumentace o posouzení vlivu Temelína na životní prostředí a neprodleně zahájil nová jednání se Zemanem.

Také komisař EU Günter Verheugen by se měl podle Pühringera konečně ujmout své role patrona a zastupovat vůči Česku oprávněné rakouské zájmy.

Co požaduje Rakousko
Provedení nové bezpečnostní prověrky elektrárny a předložení seriózní a úplné dokumentaci k ekologické prověrce

Zapracovat do dokumentace takzvanou nulovou variantu, tedy neuvedení Temelína do provozu

Odložení veřejného slyšení k Temelínu, plánovaného na 9. květen do Lince

Podle rakouského kancléře musí být odloženo veřejné slyšení k Temelínu, plánované na 9. květen do Lince. Česká strana zřejmě přistoupí na posunutí termínu veřejného slyšení v Rakousku z 9. na 19. května.

Schüssel podpořil aktivisty

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel v úterý prohlásil, že dosud nebyly vytvořeny předpoklady pro zahájení komerčního provozu Temelína.

Při brífinku po zasedání vlády kancléř uvedl, že ke spuštění Temelína by bylo nezbytné provést bezpečnostní prověrku elektrárny a předložit seriózní a úplnou dokumentaci k ekologické prověrce.

Protože tomu tak dosud není, považuje Schüssel proces posuzování dopadů elektrárny na životní prostředí za přerušený.

Česko hodlá Rakousku rázně odpovědět
Odpověď na rakouskou nótu o nedostatcích analýzy vlivů jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí, kterou připravuje ministerstvo zahraničí, bude pravděpodobně ostře formulovaná.

Temeín dodává elektřinu, hrozí blokáda

Prohlášení však podle ČTK připravovali čeští diplomaté už v úterý před vystoupením rakouského kancléře Wolfganga Schüssela. Poté, co Schüssel oznámil, že proces posuzování dopadů elektrárny na životní prostředí považuje za přerušený, může být odpověď ještě příkřejší.

Demonstranka před budovou českobudějovického Metropolu v níž probíhalo veřejné slyšení o temelínské elektrárně, 25. dubna 2001

Demonstranka před budovou českobudějovického Metropolu v níž probíhalo veřejné slyšení o temelínské elektrárně, 25. dubna 2001

Šéfoperátor temelínské elektrárny a šéf protemelínských Jihočeských taťků Jiří Tyc (vpravo) diskutuje s hornorakouským poslancem Ottou Gumpingerem před českobudějovickým Metropolem, 25. dubna 2001

Josef Říha, člen odborné komise, odpovídá na dotaz během veřejného slyšení o temelínské elektrárně, 25. dubna 2001

Josef Říha, člen odborné komise, odpovídá na dotaz během veřejného slyšení o temelínské elektrárně, 25. dubna 2001Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

Na adventní akci Prahy 10 předváděli medvěda, starosta mluví o týrání

Vystoupení medvěda na Kubánském náměstí.

Na adventní akci Prahy 10 v sobotu předváděli krotitelé živého medvěda, což na sociálních sítích vyvolalo vlnu nevole....

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz