Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravští vězni přešívají padělky oblečení. Pomohou zaplaveným lidem

  8:43aktualizováno  8:43
Vězni v Ostravě-Heřmanicích pomáhají lidem, kteří vinou například povodní přijdou o vše včetně oblečení. Zabavené padělky riflí nebo bund nekončí v peci, ale po odstranění firemních log je dostanou humanitární organizace.

Vězni z Ostravy přešívají zabavené padělky značkového oblečení. (24. listopadu 2011) | foto: ČTK

Malá dílna, několik stolů a u nich čtyři vězni. V rukou mají nůžky a před sebou hromadu kalhot. Z těch postupně odstřihují zadní kapsu s vyšitým králíčkem. Ve věznici v Heřmanicích před několika dny rozjeli projekt Humanita. Vězni upravují padělky značkového oblečení, které bude sloužit k humanitárním účelům.

"Ve vězení jsem za výrobu drog. A jsem rád, že to můžu aspoň nějak odčinit. Děláme tady dobrou věc, která pomůže potřebným," řekl Petr Albrecht, jeden z odsouzených, kteří v dílně pracují.

Připraveno je pětadvacet tisíc kusů padělaného oblečení

"Je to prospěšná věc a hlavně si člověk nějak ukrátí čas. Je to lepší, než sedět na ubikaci. Zatím denně upravíme 120 kusů. Ale teprve se zaučujeme," dodal další z odsouzených František Hudár.

Heřmanice jsou po Mírovu teprve druhou věznicí, která se do projektu zapojila. "Akce se teprve rozbíhá a naše představa je, že postupně by se do ní mohlo zapojit až patnáct vězňů. Celkově máme k úpravě připraveno pětadvacet tisíc kusů oblečení," uvedl zástupce ředitele věznice Petr Čejka.

Vlevo dětská bundička před úpravou, vedle po zásahu vězňů. (24. listopadu 2011)

Vlevo dětská bundička před úpravou, vedle po zásahu vězňů. (24. listopadu 2011)

Vězni z Ostravy přešívají zabavené padělky značkového oblečení. (24. listopadu

Vězni z Ostravy přešívají zabavené padělky značkového oblečení. (24. listopadu 2011)

Padělky dodala celní správa. Aby je vězni mohli upravit, je třeba splnit několik věcí. "Potřebujeme souhlas majitele značky. A jsem rád, že jsme se ještě nesetkali s tím, že by nám ho někdo nedal. A na oděvu musí být nášivka Humanita, aby bylo jasné, že slouží k humanitárním účelům," řekl ředitel Celního ředitelství Ostrava Petr Skudrzyk.

Upravené oděvy převezme Červený kříž a budou sloužit při živelních katastrofách. "Při povodních dostaneme od lidí spoustu použitého oblečení, ale to musíme nejprve vyčistit. Takhle budeme mít připravenu zásobu k okamžitému použití," řekla ředitelka ostravské pobočky Českého červeného kříže Lýdie Poledníková.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz