Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravskou žalobu na stát převzal Sokol, vystřídal Drobilovu kancelář

  17:53aktualizováno  17:53
Advokát Tomáš Sokol zastupoval stát při procesu završeném zrušením Dělnické strany, nyní se ocitl na pomyslném druhém břehu. Bude zastupovat Ostravu, která žaluje stát. Městu vadí, že stát nijak nepomáhá zamořenému kraji řešit problémy s ovzduším.

Ostravu zastupuje ve sporu se státem advokát Tomáš Sokol. (5. října 2010) | foto: Michal DoležalČTK

Ostravskému magistrátu původně se žalobou pomáhala advokátní kancelář, pro kterou pracoval i dnešní ministr životního prostředí Pavel Drobil. Žaloba ze strany města Ostravy padla 10. května, stát se k ní zatím nevyjádřil.

Ostrava mezitím musela změnit advokátní kancelář, která ji ve sporu zastupuje. Pro původní kancelář Pyšný, Weber & partneři totiž pracoval i současný ministr životního prostředí Pavel Drobil z ODS. Ostravu proto nově zastupuje kancelář Brož & Sokol & Novák.

Tomáš Sokol na tiskové konferenci města Ostravy řekl, že žalobu převzal tak, jak byla podána. Míní, že letos se věc k projednávání u soudu zřejmě vůbec nedostane.

Celé znění žaloby čtěte tady

Drobil podle svých slov obsah žaloby nezná. V době, kdy na ní advokátní kancelář Pyšný, Weber & partneři pracovala, měl už pozastavenou činnost. Výměnu kanceláří nicméně chápe.

"Advokátní kancelář Pyšný, Weber & Partneři byla dlouhodobým partnerem Ostravy. Rozumím tomu, že věc mohla být vnímána jako střet zájmů. To, že došlo ke změně advokátní kanceláře, vnímám jako fakt," řekl dnes Drobil.

Zástupci města na tiskové konferenci svolané do Prahy zopakovali, že stát nedokázal přinést taková opatření, která by dokázala snížit množství polétavého prachu v Ostravě a okolí.

Primátor Ostravy Petr Kajnar sice přivítal, že ministerstvo vyčlenilo pro velké ostravské investory čtyři miliardy z evropských fondů, zlepšení ale vidí v řadě souběžných opatření. Ostravě v tomto směru například vadí, že stát zpoplatnil používání dálnice vedoucí městem. Podle analýzy Ostravy tak vehnal do okolních ulic denně 2 500 aut.

Drobil: Žaloba je zbytečná

Podle Drobila je žaloba zbytečným krokem. Ministerstvo už má připravenu novelu zákona o ovzduší. Sněmovna ji bude projednávat na podzim. Podle Drobila počítá se zrušením povinnosti placení mýtného v době smogových situací.

Drobil zvažuje také možnosti kontroly lokálních topenišť, z nichž pochází 30 procent prachu znečišťujícího ovzduší v Moravskoslezském kraji. Potvrdil nicméně, že nesouhlasí s kontrolami kotlů, protože podle něj jde o vlámání se do soukromí občanů.

Kvůli pravidelnému překračování limitů prašnosti minulý týden pohrozila žalobou Evropská komise. Česko má nyní dva měsíce na to, aby na výhrady Bruselu odpovědělo, a pokud tak neučiní nebo odpověď nebude dostatečná, spor skončí před Soudním dvorem EU v Lucemburku.

Česko by od žaloby kromě dostatečného vysvětlení vlastních kroků mohla ochránit ještě výjimka EU. O ni mohou země žádat až do června 2011, přičemž ČR o ni s dalšími šesti zeměmi už požádala.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

Najdete na iDNES.cz