Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravskou ulicí se šířila žloutenka, kanalizací do domů tečou splašky

  15:55aktualizováno  15:55
Mezi obyvateli domů v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívozu se od léta šířila žloutenkové epidemie. Ačkoliv se už nákazu nejspíš podařilo zastavit, při pátrání po zdroji nemoci úřady přišly na nefunkční kanalizaci. Její opravu však zdržují spory mezi radnicí a firmou, pod jejímž pozemkem ucpané potrubí vede.

Obyvatele domů na ulici Přednádraží v Ostravě-Přívozu sužovala epidemie žloutenky. Nyní čekají na opravu kanalizace. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Moravskoslezský kraj přitom drží nelichotivé prvenství ve výskytu žloutenky typu A, tedy nemoci špinavých rukou, jak se nákaze přezdívá. Největší problém letos podle hygieniků nastal v Ostravě-Přívoze. Epidemie tam vypukla v červenci, skončila v říjnu. Onemocnělo celkem 35 lidí, převážně dětí z romských rodin.

Inkubační doba, která trvá 50 dní, ale ještě neskončila. "Vyhlásili jsme mimořádné očkování, v období od 17. října do 4. listopadu jsme naočkovali proti žloutence typu A většinu ze tří stovek žáků a zaměstnanců Církevní základní a mateřské školy Přemysla Pittra. Postupně by se měli nechat naočkovat i ti, kteří v tomto termínu nemohli," uvedla šéfka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková.

Radnice zvažuje vystěhování domu

Soňa Tarhoviská, ředitelka školy, v níž tento týden skončila karanténní opatření, je za bezplatné očkování vděčná. "Máme tu těhotné učitelky i matky malých dětí či těhotných dcer. Bály se nákazy, protože žloutenka nás trápí už tři roky. Předloni jsme kvůli tomu ani neodjeli do školy v přírodě," říká.

Podle Tarhoviské souvisí šíření žloutenky a také vší s nevyhovujícími podmínkami, v nichž žijí romské rodiny. "V soukromých domech platí vysoké nájmy, třeba 11 tisíc korun za dva pokoje, přitom si topí v kamnech, problémy mají s elektřinou i kanalizací. Majitelé domů jen vybírají peníze, do oprav neinvestují," míní ředitelka školy, z jejichž žáků už 36 žije v cizině. Poslední rodina se třemi dětmi odjela tento týden za příbuznými, kteří tam pracují i slušně bydlí.

Tristní situaci v ulici Přednádraží obtížně řeší i radnice Moravské Ostravy, které patří jeden z domů. Zřejmě ho bude muset vystěhovat.

"V ulici Přednádraží nefunguje kanalizace. Splašky se tam vracejí do domů. Jeden patří nám, dalších osm soukromé firmě. Bohužel dlouho nebylo jasné, komu kanalizace patří, a dosud není jasné, kdo ji opraví. Proto asi budeme muset vystěhovat z nevyhovujícího obecního domu všech devět rodin. Už pro ně hledáme volné byty," říká místostarostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová.

Firma odmítá kanalizaci opravit, o potrubí nevěděla

Radnice chtěla zkontrolovat stav kanalizace, která neměla majitele, ale firma Ostravské opravny a strojírny, na jejichž pozemcích leží část potrubí, odborníky do areálu nepustila. Pak se přihlásila k vlastnictví, jenže zaplatit opravy odmítla. "Přístup firmy k problému je nezodpovědný," míní místostarostka.

Jednatel společnosti Ladislav Martinek se ale brání. "Mrzí nás, že v našem sousedství se šíří žloutenka, ale my jsme vůbec netušili, že pod kolejištěm areálu, který jsem před lety zprivatizovali, vede nějaká kanalizace. Nikdo s námi nemá uzavřenou smlouvu, neměli jsme z toho na rozdíl od Ostravských vodovodů a kanalizací ani korunu. Tak proč teď máme hradit opravy?" ptá se Martinek.

V ulici Přednádraží v Ostravě-Přívozu nepanují dobré hygienické poměry.

V ulici Přednádraží v Ostravě-Přívozu nepanují dobré hygienické poměry.

Netají, že firma má s pozemkem jiné plány. "Nechceme si nechat rozkopat kolejiště. Místo oprav několik set metrů dlouhé ucpané kanalizace si město může kousek vedle vybudovat novou, mnohem kratší přípojku na Palackého ulici. My je na svůj pozemek bez problému pustíme," líčí jednatel.

O takové možnosti radnice obvodu neuvažuje. Situaci musí řešit rychle. Magistrát už totiž zahájil správní řízení s obvodem, ale i s firmou, které patří kanalizace.

"Odbor ochrany životního prostředí bude žádat, aby vlastník uvedl kanalizaci do řádného stavu. Rozhodnout má do 20. ledna. Bude se snažit řízení urychlit, záleží ale na množství vznesených námitek ze strany firmy," říká mluvčí města Andrea Vojkovská.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz