Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravskem se šíří vlna zvěstí o stěhování Romů, další na řadě je Opava

  8:10aktualizováno  8:10
Podivná vlna zaručených zvěstí o stěhování romských rodin do bytů soukromé společnosti RPG se dál šíří Ostravskem. Po Havířovu a Karviné se problémem musí kvůli městské části Kylešovice zabývat i opavský magistrát. Město v lokalitě posílilo hlídky strážníků, firma se nařčením opakovaně brání.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Městská policie prakticky nepřetržitě sleduje okolí Liptovské ulice v Kylešovicích. Radnice tam posílila hlídky poté, co se na ni obrátily desítky lidí kvůli údajnému sestěhovávání Romů do bytů společnosti RPG.

"Okrskáři se zaměřují především na narušování veřejného pořádku a občanského soužití. Zejména na dětském hřišti, v okolí obchodního střediska a zastávky MHD Gudrichova," říká náměstek primátora Daniel Žídek, který dočasně vede městskou policii.

Vedení Opavy bude s firmou dále jednat

V Kylešovicích se situace zkomplikovala poté, co se mezi lidmi začala šířit zpráva, že se tam stěhují desítky nových Romů.

"Je to tady hrozné. Na dětské hřiště už ani nechodíme. Je tady nepořádek, hluk," popisuje šestadvacetiletá obyvatelka Liptovské ulice. Uvést jméno nechtěla. "Toho, že se mají přistěhovat další, je plné město," dodává. Je přesvědčená, že informace jsou pravdivé.

Situaci v Kylešovicích už prověřili sociální pracovníci města. "Situace se nezdá tak dramatická, jak ji popisují místní obyvatelé. Naprosto ale chápeme jejich pocity. Romská poradkyně sem pravidelně dochází, hovoří s místními. Příští čtvrtek se zúčastní dalších jednání města a RPG," říká mluvčí radnice Lada Dobrovolná.

Primátor Zdeněk Jirásek se se zástupci společnosti, která v Kylešovicích vlastní byty, sešel už jednou. "V kterémkoli místě, kde se soustředí lidé s jinou hodnotovou strukturou, než má druhá část obyvatelstva, je vždy třeba počítat s tím, že může dojít k růstu napětí, nepohody a obav. Monitorování tohoto problému věnujeme maximální pozornost," uvedl Jirásek.

Vášně možná někdo schválně rozdmýchává

Společnost RPG informace o sestěhovávání Romů odmítla. "Rozhodně k ničemu takovému nedochází a ani to není záměrem naší společnosti," uvedl její zástupce Petr Handl. Radnice i RPG se také shodly na tom, že se možná někdo účelově snaží rozdmýchat vášně.

I přesto bude následovat několik dalších pracovních setkání zástupců RPG a Opavy. Společně chtějí snížit sociální napětí v Kylešovicích. "Místní obyvatelé si stěžují především na nepořádek a vulgaritu Romů," popsala nejčastější připomínky obyvatel Kylešovic mluvčí Dobrovolná.

Kolik Romů na Liptovské ulici a v jejím okolí žije, opavská radnice není schopná zjistit. "Víme pouze o těch legálně nahlášených v bytech RPG, například na Liptovské je to sedm rodin. Místní obyvatelé ale tvrdí, že jich tam bydlí mnohem více. Byty nejsou naše, proto je nemůžeme kontrolovat, to by bylo protiprávní," doplnila Dobrovolná.

Jak se bude situace vyvíjet dál, záleží na dohodě města s RPG. Radnice by ráda získala větší přehled o skutečném počtu obyvatel v jejich bytech.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klíčníci na Hradě zamkli korunovační klenoty do Korunní komory

České korunovační klenoty se vrací zpět do Korunní komory ve svatovítské...

Korunovační klenoty se po deseti dnech vrátily do Korunní komory ve svatovítské katedrále. Uzamklo je sedm klíčníků,...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Najdete na iDNES.cz