Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ghetto opustili první Romové, další nejspíše čeká násilné vystěhování

  15:54aktualizováno  15:54
První z téměř dvou stovek obyvatel problémového romského ghetta v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze dopoledne naložili své věci do přívěsného vozíku za auto a odjeli. Další už sice podepsali smlouvy s ubytovnami, ale odejít nechtějí. Přestože jim už týden neteče z kohoutků pitná voda a většině navíc skončily platné nájemní smlouvy.

Před domy v Přednádraží v Ostravě-Přívozu se odehrávají bouřlivé diskuze. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Většina lidí totiž stále doufá, že když ještě chvíli vydrží, jejich život se zase vrátí do normálu. Nic jiného nechtějí.

"Nechceme jít na žádné ubytovny. Tam se budeme tlačit v jedné místnosti za šílené peníze. Chceme zůstat tady," svěřují se lidé. "Tady žiju 22 let a tady zůstanu. Nikam nepůjdu," křičí starší žena, která při hovorech o stěhování opakovaně propadá hysterii.

Ochránce Romů: Město se nestará

Hrůza ji znovu přemohla i ve čtvrtek dopoledne, když zjistila, co reálně hrozí. Místo pitné vody a nových nájemních smluv se zřejmě všichni dočkají násilného vystěhování. A pravděpodobně už brzy.

"Mluvil jsem se stavební policií. Řekli, že zvažují prohlášení všech mých domů za nezpůsobilé k užívání. Je možné, že sem už v pátek naběhnou i s městskou a státní policií, vyzvou vás k opuštění všech bytů, a kdo neposlechne, toho prostě vystěhují," sdělil majitel domů Oldřich Roztočil.

Důvod vystěhování? Problém, o kterém se ví od podzimu

"Je to jedna z variant, o kterých se uvažuje," potvrdil přímo v ghettu i vedoucí stavebního úřadu Moravské Ostravy a Přívozu Jiří Švarc.

Podle Roztočila přitom nemá být důvodem k uzavření domů jejich špatný technický stav, ale nefunkční veřejná kanalizace. Tedy právě ten problém, který se podnikatel marně snaží vyřešit už dva roky a na který MF DNES jako první upozornila už loni v listopadu.

Budoucnost obyvatel domů v Přednádraží v Ostravě-Přívozu je velmi nejistá.
Budoucnost obyvatel domů v Přednádraží v Ostravě-Přívozu je velmi nejistá.

Jenže město, kterému kanalizace nebo alespoň její hlavní část jednoznačně patří, dosud závady neodstranilo. O tom, že vinou vadné kanalizace se do sklepa i přízemních bytů tlačí splašky, které ničí majetek a ohrožují zdraví lidí, dobře věděli všichni úředníci, kteří mohli zasáhnout - radní města i obvodu, stavebních i vodoprávních úřadů, hygienici...

Z Přednádraží do ubytovny s přemrštěným nájemným

A nyní chtějí nařídit jejich vystěhování a jako pomoc jim nabízejí ubytovny, kde má tříčlenná rodina zaplatit za jednu místnost 10 tisíc korun měsíčně a devítičlenná 20 500 korun. "Vždyť je to lichva s účastí města i státu," kroutí nad tím hlavou sociální pracovníci z neziskových organizací. Sociální pracovnice města, přesněji městského obvodu, pouze krčí rameny a mlčí.

S takovým řešením ale nesouhlasí obyvatelé ghetta. "Jdeme na radnici a nehneme se odtamtud, dokud nás někdo nevyslechne a nepomůže nám," vyzval své sousedy Jan Bandy. "Když jsem chtěl po policii, aby mi pomohla vystěhovat neplatiče, zjistil jsem, že nezasáhnou a nezabrání páchání trestné činnosti hned, ale budou několik týdnů šetřit. Ale když tak rozhodne stavební úřad, vystěhují najednou všechny rodiny včetně těch, které by tu mohly dál klidně žít," říká Roztočil.

Seitlová: Přestěhování je hlavně v zájmu dětí

Na místo ve čtvrtek ráno přijela i zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová. I ona se zpočátku přikláněla k myšlence, že by bylo nejrozumnější v zájmu dětí, kdyby v téhle situaci lidé ghetto vzhledem k nevyhovujícím hygienickým podmínkám opustili. "Alespoň na čas. Až se situace zlepší, mohli by se někteří lidé znovu nastěhovat," naznačila Seitlová.

Jenže brzy zjistila, že i tato varianta má úskalí. A velké. "Oprávněná námitka je, že by se pak lidé už neměli kam vrátit," připustila.

Ghetto před zánikem?

Toho se obává i majitel domů. "Problém je, že jakmile odsud odejdou všichni, nezůstane tu za chvíli vůbec nic. Romové rozeberou domy na cihly. A protože jsou to cihly pálené, tak nakonec zpeněží i ty," tvrdí Roztočil.

Podle něj přitom stále existuje jiné řešení krizové situace. "Stačí příslib opravy kanalizace a před tím rychlý zásah vodohospodářů, kteří vyčistí jímky. Když budeme mít s nájemníky jistotu, že se domy nezavřou, postarám se o obnovení dodávek vody i nájemních smluv a společně zajistíme úklid i nutné opravy v domech," tvrdí Roztočil.

Z obav o další osud domů a hlavně rodin, které v nich chtějí dál žít, se ve čtvrtek odpoledne vydal na ostravský magistrát i romský aktivista Kumar Vishwanathan.

Dva požadavky: pitnou vodu a opravenou kanalizaci

"Společně s nájemníky domů jsme o celé situaci hovořili s místostarostou Moravské Ostravy a Přívozu Tomášem Kuřecem. Lidé měli dva hlavní požadavky - pitnou vodu a opravu kanalizace. On ale řekl, že další osud lokality teď záleží na státním stavebním dozoru, který vydá svůj verdikt v pátek," uvedl Vishwanathan.

Roztočil se ale obává nejhoršího. "Písemně mi zřejmě oznámí, že domy jsou neobyvatelné a lidé je musí vyklidit. Tak jsem to alespoň pochopil z odpoledního rozhovoru se stavební policií," řekl s tím, že pokud to tak dopadne, je s domy konec.

Kumar Vishwanathan se ale naděje ještě nevzdává. "Stanovisko k tomu jistě vydá i kancelář ombudsmana. Jejich návštěva na místě je naší poslední nadějí, že se podaří najít kompromisní řešení. Nadějí, že každý pochopí svou zodpovědnost," říká Vishwanathan.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...Najdete na iDNES.cz