Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrava žaluje stát, nechce už dýchat zamořený vzduch

  11:59aktualizováno  14:25
Rada města Ostravy v úterý rozhodla, že podá žalobu proti České republice. Magistrátu vadí, že stát nijak nepomáhá zamořenému kraji řešit problémy s ovzduším. Chce, aby vláda začala bojovat proti smogu a emisím. Ve městě jsou neustále překračovány mezní hranice znečištění.
Smog v Ostravě. Ilustrační foto

Smog v Ostravě. Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Žaloba už je připravená, právníci města ji podají na začátku příštího týdne u Městského soudu v Praze. Jako důkazy předloží například analýzy, výsledky měření i zprávu vlády z letošního roku.

"Máme za sebou téměř čtyři roky jednání, čekání a slibů. Teď už nám došla trpělivost. Nemůžeme už dále spoléhat na angažovanost a odpovědnost vlády a ministra pro životní prostředí, musíme se bránit sami," zdůvodnil žalobu ostravský primátor Petr Kajnar.

Žaloba je adresována vládě, ministerstvu životního prostředí a ministerstvu dopravy a má Ostravě zajistit ochranu před nezákonným postupem žalovaných, tedy před významným a opakovaným překračováním stanovených mezních hodnot látek znečišťujících ovzduší.

CELÉ ZNĚNÍ ŽALOBY ČTĚTE ZDE

"Je postavena na skutečnosti, že ze strany České republiky nejsou na Ostravsku dodržovány imisní a emisní limity stanovené právními předpisy, což je primární povinnost vlády. Ta to i sama přiznala ve své zprávě, kterou zpracovala na základě usnesení Sněmovny. Navrhla opatření, která by ke splňování limitů měla vést, ale město Ostrava je považuje za nedostatečná, popisná a neefektivní. Proto se rozhodlo podat na stát žalobu," vysvětlil právník města Petr Pyšný.

Vláda podle něj ve zprávě například řekla, že děti z oblastí s nejznečištěnějším ovzduším by měly být posílány na ozdravné pobyty, ale pak jen zadala ministerstvu financí, aby zjistilo, zda bude možné na pobyty najít peníze. "Výsledek by mohl znít: Peníze nejsou. To samo o sobě přece vůbec situaci neřeší. Podání žaloby bylo nezbytné," dodal primátor Kajnar.

Ostrava je podle magistrátu povinná pečovat o rozvoj svého území, veřejný zájem a potřeby svých občanů. Překračované mezní hodnoty znečišťujících látek na území města tomu však brání.

"Na území města jsou výrazným způsobem a opakovaně překračovány stanovené mezní hodnoty látek znečišťujících ovzduší, zejména pak mezní hodnoty stanovené pro emise suspendovaných částic PM10 a imisní limity pro oxid siřičitý, oxid dusičitý a přízemní ozón," informovala mluvčí města Andrea Vojkovská.

Situaci už město řešit nemůže

Stav na Ostravsku už podle magistrátu nelze řešit na městské nebo místní úrovni, protože kompetence města jsou velmi omezené. S řešením musí přijít stát, tedy vláda a ministerstva. A měly by to být konkrétní postupy, které povedou ke snížení znečištění.

"Před detailním prozkoumáním toho, z čeho je ministerstvo dopravy viněno, se nemůžeme vyjádřit k obsahu žaloby. Jiná věc je, proč se tato nikoli nová situace řeší takto vyhroceným způsobem právě teď, krátce před volbami do Poslanecké sněmovny a několik měsíců před volbami komunálními," komentoval iniciativu Ostravy mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Mluvčí vlády Roman Prorok odmítl krok Ostravy komentovat. "Víme o tom už delší dobu, zřejmě to má souvislost s blížícími se volbami," řekla ČTK za ministerstvo životního prostředí jeho mluvčí Jarmila Krebsová.

Ostrava patří k místům s nejhorším ovzduším v Evropě. Znovu se to ukázalo například na počátku letošního roku, kdy se město dusilo při nadměrné koncentraci drobného prachu a benzopyrenu. Kvůli špatné situaci už Moravskoslezský kraj navštívilo několik ministrů životního prostředí včetně Rut Bízkové. Od té doby se však na Ostravsku nic nezměnilo.

"Největším strůjcem toho, že kvalita ovzduší na Ostravsku se nezlepšila, je (bývalý ministr životního prostředí) Martin Bursík. Znemožnil sanaci brownfieldů z veřejných peněz, ale taky naprosto proti zdravému rozumu pozdržel stavbu krajské spalovny, až na základě rozhodnutí Evropské unie po roce umožnil veřejnou finanční podporu zařízení na energetické využívání odpadu," řekl primátor Kajnar.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...Najdete na iDNES.cz