Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrava žádá od EU stovky milionů na podporu Romů

  7:55aktualizováno  7:55
O plánu města na zlepšení života Romů v Ostravě jednali v Bruselu primátor Petr Kajnar a další lidé z Ostravy. Z Evropské unie chtějí získat peníze na podporu bydlení, zaměstnanosti, kultury a vzdělání a výchovy dětí.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Nezaměstnaní Romové, kteří žijí v Ostravě a mají problémy s financemi i bydlením, by se mohli dočkat změny k lepšímu. Krajské město, v němž žije odhadem asi šest tisíc Romů, pro ně v příštích deseti letech plánuje výraznou finanční podporu.

Co znamená inkluze

Sociální inkluze je v sociologii vyšší stupeň integrace postižených nebo znevýhodněných jedinců do společnosti a jejích institucí včetně přijetí ze strany ostatních členů skupiny. Vyžaduje změnu postojů na obou stranách, pochopení odlišností, toleranci, ale i silnou vnitřní motivaci vyloučené osoby.

Postarat se o to chce primátor města Petr Kajnar, který ve středu večer odletěl spolu s náměstkem Martinem Štěpánkem a dalšími téměř třiceti lidmi do Bruselu představit projekt nazvaný Sociálně vyloučení - Inkluze Ostrava 2011.

"Jde o největší a velmi ambiciózní projekt města týkající se integrace sociálně vyloučené skupiny do společnosti," řekl před odletem primátor Petr Kajnar s tím, že město připravilo komplexní dlouhodobý program pomoci Romům, na jehož úspěšnou realizaci by potřebovalo nejméně několik set milionů, možná i přes miliardu korun.

Musíme jim nabídnout systematickou podporu, říká primátor

Ostrava se pokusí výjimečně získat přísun peněz přímo z Bruselu. Šanci má. Evropská unie totiž cítí, že soužití s Romy přináší problémy, se kterými si mnohde nevědí rady. Proto hledá zajímavé projekty a Ostrava má co nabídnout.

"Máme dobrou pověst v práci se sociálně vyloučenými lokalitami. Působí tu řada romských asistentů i organizací, které Romům pomáhají. I díky tomu tu dosud neeskaloval romský problém," řekl Kajnar.

Současně však podle něj napětí mezi majoritou a menšinou doutná pod pokličkou. "V sociální práci s Romy jsou mezery. Musíme jim nabídnout systematickou podporu, a to dlouhodobě. Prospěch z toho nakonec budou mít obě strany. Chceme vyřešit problémy soužití, ať nedochází k napětí, růstu kriminality a podobně..." vysvětloval primátor Kajnar.

Cíle projektu? Zvýšit zaměstnanost Romů

Souhlasí s ním i další člen skupiny, která v Bruselu dojednávala finanční podporu, známý romský aktivista z Ostravy, předseda sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan.

V Evropě, především na jihu, vzrůstá podle něj protiromské hnutí. Evropskou komisi to zneklidňuje, proto hledá cesty k řešení. Evropským komisařům se velmi zalíbila myšlenka Vesničky soužití, která už v Ostravě funguje devět let.

"Češi i Romové společně budovali své domovy a žádné velké mezilidské konflikty mezi nimi nejsou. Tři desítky rodin si domky udržují, ale problém je, že mnozí se potýkají s finančními problémy - nemají totiž práci. A další Romové ve městě nemají kde bydlet. Hrozí jim odebrání dětí, stěhují se proto na ubytovny. Denně nás žádá o pomoc asi 30 lidí s takovými problémy, jenže naše možnosti jsou omezené. Chybí nám peníze a existence řady jiných nevládních organizací je kvůli financím ohrožená," vylíčil Kumar Vishwanathan.

Podle něj by komplexní program pomoci financovaný Evropskou unií mohl mnohé změnit. "Příští týden se pojedeme podívat do Španělska, kde se právě díky cílené pomoci podařilo výrazně zvýšit zaměstnanost Romů. Chceme vědět, jak to dokázali," dodal Vishwanathan.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz