Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ossi? Minus. Původ z bývalé NDR je v Německu stále handicapem

  10:25aktualizováno  10:25
Označení Ossi, v překladu Východňák. Výraz, který zkazil kariéru Gabriele S. Ženě z východního Berlína, která se ucházela o práci v západní části Německa. Firma jí vrátila životopis i s tímto hanlivým označením. Před slovíčkem Ossi byl kroužek a v něm zcela jasné znaménko minus.
Německo letos slaví 20. výročí znovusjednocení, dělení na Ossis a Wessis ale stále funguje. Ilustrační foto.

Německo letos slaví 20. výročí znovusjednocení, dělení na Ossis a Wessis ale stále funguje. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Všichni o ní mluví, ale nikdo ji nezná. Žena, které se říká Gabriela S., nepřišla ani k soudu. Jak řekla v rozhovoru pro místní noviny Der Teckbote, nikdy se nechtěla stát středem pozornosti a stále si klade otázku: "Má smysl hrát pro všechny Ossis Robina Hooda?" Raději zůstává v anonymitě i proto, aby kvůli humbuku nepřišla o práci.

Právě žádostí o místo vlastně všechno začalo. Devětačtyřicetiletá žena chtěla pracovat ve stuttgartské stavební firmě. Zaslala jí životopis, ale zpět se jí omylem vrátil nejen odmítavý dopis, ale také její životopis s poznámkami.

Na jednom místě našla rukou napsáno Ossi a u toho znaménko minus, v další části stála poznámka DDR (německý výraz pro NDR, někdejší východní Německo). Ano, narodila se ve východním Berlíně. Ale už 22 let žije na západě.

"Zuřila jsem celý víkend. Můj druh mi pak řekl: to přece nemůže být pravda," vyprávěla listu žena s tím, že to byl právě její přítel, kdo ji přesvědčil, aby se obrátila na právníka. Jenomže aby soud uznal, že byla žena diskriminována, musel by uznat, že Ossi jsou vlastním etnikem. Což se nestalo.

I když podle některých odborníků chybně. Třeba podle etnologa Thomase Bierschenka z Univerzity Johannese Gutenberga v Mainzu. Ten zpochybnil definici etnika, podle níž soud žalobu Gabriely S. zamítl. Onou definicí bylo, že etnikum má svou vlastní řeč, kulturu, náboženství a tradice.

"Tato definice pochází z 18. století a je zastaralá. Výzkumy ukázaly, že se hranice nedají takto jasně vymezit. Například někteří členové různých etnik mluví stejnou řečí, nebo naopak v rámci jednoho etnika najdete různé jazyky a náboženství. Pokud by se situace vztáhla na aktuální definici etnika, bývala by musela dostat za pravdu," vysvětlil vědec časopisu Stern. Gabriela S. se proti rozsudku odvolala.

Ossi se bouří: Jsme, kdo jsme

Hendrich Dietrich

Procento idiotů je na obou stranách hranice stejné, říká Hendrik Dietrich. Ve svém obchodě prodává trička s nápisem +Ossi. Východní Němci jsou dobří, říká tím. Jako protipól k -Ossi.

Jak jste na ten nápad přišel?
Také jsem sledoval případ Gabriely S. a byl jsem zděšen, že dvacet let po znovusjednocení mají někteří lidé v hlavě tyhle zdi. Cit pro symboly je pro mě něčím jako nemoc z povolání. A v onom "-Ossi" byly zabaleny všechny předsudky vůči lidem z východní části země. Silný, i když negativní symbol. Chtěl jsem vytvořit protipól a na mysl mi přišlo, že bych jej mohl prostě jen otočit. Jedním červeným tahem vytvořit "+Ossi".

Trička s tímto nápisem prodáváte z obchodních, nebo z vlasteneckých důvodů?
Já jsem uvědomělý Ossi a jsem jím rád. Znamená to kus mé vlasti. Pět spolkových zemí a její obyvatele. Miluju Drážďany, rád žiju v Sasku a v Německu a na své zkušenosti z NDR jsem hrdý a jsem za ně vděčný. Z těch dobrých vzpomínek je to dětství a mládí v rodině, s přáteli a třeba i v českých kempech. Ty špatné zkušenosti se pak týkají systému a chybějící svobody v jakémkoliv ohledu.

Co dnes znamená být Ossi?
Po znovusjednocení hodně lidí z východu zjistilo, že jejich profesní i osobnostní schopnosti už neplatí. Museli začít od začátku. V prostředí, které bylo z jejich pohledu založeno na povrchnosti, tušené nebo skutečné aroganci ze strany západních nadřízených, Wessis. Na druhou stranu jsou takoví Východňáci, kteří věří ve "zlatý západ" a doufají, že jim tam budou pečení holubi létat do pusy.

Jsou opravdu i dnes, 20 let po znovusjednocení, rozdíly mezi lidmi tak velké, nebo byl případ Gabriely S. výjimkou?
Předsudky mezi Ossis a Wessis jsou mezi námi stále, byť se objevují méně a méně. Je to otázka generace. Čím mladší lidé jsou, tím méně hraje roli, v jaké republice jste se narodil. Pro mě nehrají roli žádnou. Procento idiotů je v každé spolkové zemi zhruba stejně velké.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Před 50 lety KLDR zajala USS Pueblo. Jaderná válka byla na spadnutí

Plavidlo USS Pueblo na archivní snímku

Přesně 50 let v úterý uplynulo od jednoho z nejvíce ponižujících incidentů v dějinách americké armády. V lednu 1968...

V Německu se srazil vrtulník s letadlem, zahynuli nejméně čtyři lidé

U německého města Philippsburg se srazilo malé letadlo s vrtulníkem záchranářů....

Nejméně čtyři životy si v Německu vyžádala srážka malého letadla s vrtulníkem. Nehoda se stala v úterý u města...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz