Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Osobností roku časopisu Time jsou lidé, kteří bojují s ebolou

  14:49aktualizováno  15:31
Časopis Time letos vybral jako osobnost roku lékaře, zdravotníky a další lidi bojující proti ebole. Do užšího výběru redakce magazínu se dostali také protestující z amerického Fergusonu, ruský prezident Vladimir Putin, prezident iráckého Kurdistánu Masúd Barzání a filantrop Jack Ma, který je zakladatelem společnosti Alibaba Group.

Devítiletou dívku z vesnice asi 45 kilometrů severně od liberijské metropole Monrovia odvádějí zdravotníci poté, co se u ní projevily příznaky eboly (30. září 2014). | foto: AP

„Pro neúnavnou kuráž a soucit. Proto, že zajistili světu čas na posílení jeho obrany. Za to, že riskovali, odolávali, obětovali se a zachraňovali, jsou bojovníci s ebolou osobností roku 2014 podle časopisu Time,“ uvádí magazín na svých webových stránkách

„Zeptejte se, co je motivovalo, a někteří budou mluvit o Bohu; jiní o své zemi, další o instinktu, který jim velí běžet směrem k ohni a ne pryč,“ uvedla ve zdůvodnění letošní volby šéfredaktorka magazínu Nancy Gibbsová

Epidemie zákeřné krvácivé horečky si dosud v západní Africe vybrala 6 331 obětí a celkem se jí nakazilo zhruba 17 800 lidí. Řadu z nich tvoří právě lékaři, zdravotnický personál, misionáři a další dobrovolníci, kteří se hlavně v Libérii, Guineji a Sieře Leone snaží přispět k tomu, aby se epidemie nešířila a co nejvíce pacientů se podařilo uzdravit (vše o epidemii eboly se dočtete zde).

Putin neuspěl, loni slavil papež

Jedním z těch, kteří v letošním výběru neuspěli, byl i Vladimir Putin, který se do pozornosti světa dostal zvláště kvůli ruské anexi Krymu a následnému konfliktu Moskvou podporovaných povstalců s ukrajinskou armádou na východě Ukrajiny (více o konfliktu na Ukrajině zde).

Mrzet ho to však nemusí. Šéf Kremlu totiž před měsícem uspěl v prestižním žebříčku časopisu Forbes, který jej vyhlásil nejmocnější osobností světa pro tento rok (více o ocenění Putina zde).

Magazín Time uděluje ocenění Osobnost roku pravidelně již od roku 1927. Získává jej člověk, který podle mínění redakce za uplynulý rok nejvíce ovlivnil světové dění, a to nejen nutně v dobrém smyslu. Ocenění se tak třeba v roce 1938 dočkal Adolf Hitler a rok po něm pro změnu Josif Stalin.

Loni ocenění převzal papež František, který byl podle časopisu Time „superhvězdou připravenou změnit místo, kde se změna měří stoletími“. „Povýšil hojivou úlohu církve - církve jako služebníka a utěšitele trpících lidí v leckdy drsném světě,“ vysvětlil Time loni svou volbu (více o loňském ocenění zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Při obchodování Trumpa s Rusy se mohly prát peníze, naznačila výpověď

Donald Trump

Zakladatel firmy Fusion GPS Glenn Simpson při své výpovědi ve výboru amerického Kongresu naznačil, že při obchodování...

Najdete na iDNES.cz