Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Osobní lékař mate čtenáře

  0:01aktualizováno  0:01
Speciální číslo časopisu Osobní lékař, který odborně zaštiťuje Česká lékařská komora a který nyní lidé dostávají bezplatně do schránek, mate čtenáře tím, co jsou nezávislé redakční články a co reklamní texty propagující konkrétní farmaceutické výrobky.

Zjevné je to nejen u přípravku Wobenzym, který v rozhovoru pro časopis Osobní lékař vychvaluje herec Pavel Kříž a jenž je avizován hned na titulní straně pod názvem: Wobenzym je můj osobní lékař.

Komora, největší lékařská autorita v zemi, se tak de facto zapojila do velké reklamní kampaně, kterou má právě nyní dovozce Wobenzymu na billboardech v lékárnách či v rádiu. Textů, z nichž není zcela zřejmé, zda je o placenou inzerci či nezávislý redakční text, je v časopise víc.

Na jiném místě, mezi inzertními stranami, je například uveřejněn text o bolestivých kloubech. Na otázky - není však zřejmé čí, protože článek není nikým podepsán - v něm odpovídá přednosta ortopedické kliniky Fakultní nemocnice v Motole docent Tomáš Trč a doporučuje pacientům přípravek GS Condro 400. Hned za textem je reklama na týž preparát.

Lékařská komora je s časopisem spojena

Česká lékařská komora má s časopisem Osobní lékař společného více než jen to, že odborně zaštiťuje jeho redakční obsah a že ředitelem redakce je prezident komory David Rath. Ten řekl, že jde o jeho čestnou funkci, z níž nemá žádný zisk. Mezi redakcí časopisu a komorou však existuje užší propojení. Na vydávání časopisu profitují někteří funkcionáři komory.

Vyplývá to z pohledu na tiráž: vydavatelem časopisu je společnost Presstempus, jejíž stoprocentní majitelkou je podle obchodního rejstříku dostupného na internetu Eva Klimovičová. Ta zastává v komoře význačnou funkci - je výkonnou sekretářkou její vědecké rady, sdružující řadu kapacit v české medicíně.

Vtiráži je dále uvedeno, že objednávky inzerce přijímají Eva Klimovičová a Petr Sládek. Člověk tohoto jména je předsedou okresní lékařské komory v Uherském Hradišti.

Klimovičová a Sládek kromě toho vlastní podle obchodního rejstříku společnost Meditempus. Tato společnost zase přijímá inzerci v listu Medicína. Ten dostávají lékaři jako součást časopisu Tempus Medicorum, který je oficiálním listem České lékařské komory. Doktorka Klimovičová se nechtěla k obsahu Osobního lékaře vyjadřovat. "Prokazujete celému projektu medvědí službu," sdělila.

Věc už má odezvu: v celostátních denících jsou zveřejňovány inzeráty konkurenční firmy, které skandalizují docenta Trče - jenž je také sekretářem České společnosti pro ortopedii a traumatologii, a tedy lékařskou autoritou - za to, že se propůjčil reklamě.

Docent Trč však říká, že nepsal reklamu pro firmu vyrábějící GS Condro, ale že text psal sám za sebe. Firma jej neplatila a o spojení s reklamou nevěděl. To, že text vypadá jako úvod pro následnou inzerci, zhodnotil slovy: "Může to tak být, že je to nešťastné." Šéf zmíněné ortopedické společnosti, profesor Pavel Dungl, varoval: "Osobně bych byl velmi opatrný v propagaci nějaké terapie. Může to být vnímáno jako reklama."

Na obsah zmíněného vydání časopisu Osobní lékař reagoval i Luděk Kraus, předseda Asociace agentur pro public relations (tyto agentury zajišťují komerčním firmám propagaci v médiích): "Pokud není v listu jasně rozlišeno, co je reklama a co redakční text, je to neetický a neprofesionální způsob práce, který hazarduje s důvěryhodností listu před čtenáři. Týká se to ale více časopisů a nelíbí se nám to."

Prezident lékařské komory David Rath už před dvěma dny, kdy MF DNES o textech v časopise informovala poprvé, připustil, že redakce udělala chybu, pokud jasně neodlišila, co je redakční text a co reklama.

Redakce časopisu se hájí mimo jiné tím, že zmíněné vydání Osobního lékaře, které dostávají lidé do schránek, je celé míněno jako reklamní výtisk za účelem získat nové předplatitele. Ani to však není nikde v časopise uvedeno.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

TEST: Stejná cesta, třikrát vyšší cena. Kdy se nevyplatí jezdit s Uberem?

Takto vypadá mobilní aplikace Uber, když si řidiče objedná zákazník. Na přijetí...

„Jezdím s Uberem, je levnější než taxi.“ Tak zní častý argument těch, kdo si oblíbili službu, která před čtyřmi lety...

Vlaky jezdily celý den přes otevřené závory kvůli překopnutému kabelu

Na železničním přejezdu v Praze - Řepy nefungovalo několik hodin signalizační...

Na železničním přejezdu v pražských Řepích v pondělí nefungovalo přes celý den kvůli poruše signalizační zařízení....

Háčkovaná paráda zdobí ve Františkových Lázních stromy i Františka

Netradiční háčkovaná výzdoba v ulicích Františkových Lázní

Zajímavá tradice vzniká ve Františkových Lázních. Do slušivých háčkovaných oblečků tam odívají nejen symbol města,...Najdete na iDNES.cz