Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Osnovatel atentátu na Bali je na svobodě

  10:23aktualizováno  10:23
Radikální muslimský duchovní Abu Bakar Bashir je na svobodě. Loni v březnu byl odsouzen ke dvěma a půl roku vězení za podíl na teroristických atentátech na Bali v roce 2002. Při nich zahynulo 202 lidí. Amnestie se Bashir dočkal při příležitosti 60. výročí nezávislosti Indonésie.
Bashirovi příznivci měli z propuštění jejich šéfa radost. Ilustrační foto.

Bashirovi příznivci měli z propuštění jejich šéfa radost. Ilustrační foto. | foto: Dadang TriReuters

Ve vězení si odseděl 26 měsíců včetně vazby a zbylá část mu byla prominuta.

Bashira, který je považován za duchovního vůdce teroristické skupiny Džamá Islamíja napojené na Al-Kajdu, vítaly před vězením asi tři stovky jeho stoupenců, včetně jeho syna. V okolí věznice byly rozmístěny policejní jednotky a posílena bezpečnostní opatření.

"Děkuji Alláhovi, že jsem dnes na svobodě," řekl rozesmátý Bashir a vyzval všechny muslimy, aby se sjednotili v zájmu dosažení jediného cíle, kterým je uplatňování islámského práva šaríja. Řekl, že se vrátí do islámské školy, kterou založil a v níž učil.

Sedmašedesátiletý Bashir, který se prohlašuje za velkého obdivovatele Usámy bin Ládina, svůj podíl na teroristických atentátech neuznal a u soudu tvrdil, že je stíhán proto, že nesouhlasí s politikou amerického prezidenta George Bushe.

Odmítal i to, že je duchovním vůdcem Džamá Islamíja, která je obviněna nejen z útoků na Bali, ale i z mnoha dalších atentátů v Indonésii a v oblasti. Jedním z nich byl i sebevražedný atentát na hotel Marriott v indonéské metropoli Jakartě, který si v roce 2003 vyžádal 12 obětí.

Rozsudek nad Bashirem kritizovaly po jeho vynesení Spojené státy a Austrálie, která měla mezi oběťmi 88 svých občanů. Označily ho za velmi mírný, protože Bashira považují za klíčového regionálního teroristického vůdce. Australská vláda vyvíjela silný diplomatický tlak na to, aby Bashirovi nebyl trest krácen, a nyní vyjádřila znepokojení nad tím, že obnoví svoje radikální kázání.

Rozhořčení nad propuštěním Bashira na svobodu vyjádřili mnozí z těch, kdo atentát na Bali přežili. "Nemohu uvěřit tomu, že předák gangu ... může dostat jen dva roky za to, že zosnoval smrt 200 lidí a zranění mnoha dalších," řekl šestačtyřicetiletý Petr Hughes, který při atentátu utrpěl popáleniny na 56 procentech těla.  "Měl dostat doživotí," dodal.

Brian Deegan, jehož jednadvacetiletý syn na Bali přišel o život, nazval Bashirův trest za urážející.

Bashirovo propuštění může podle analytiků povzbudit militantní kruhy k oživení Džamá Islamíja, která se podle policie rozbila na samostatně operující frakce.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Najdete na iDNES.cz