Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OSN věděla o živoření v syrské Madáji od října, pomoc poslala až v lednu

  12:36aktualizováno  13:43
V obléhaném syrském městě Madája lidé dlouhé měsíce trpěli nedostatkem jídla. Server Foreign Policy nyní přišel s informací, že pracovníci OSN o zoufalé situaci věděli už od října loňského roku, ale pomoc vyslali až před pár dny. Vychází z uniklých dokumentů, které byly původně určeny jen pro zaměstnance OSN.

Asi 40 tisíc obyvatel syrského města Madája žije dlouhé měsíce v obklíčení stoupenců Hizballáhu, asadovských vojsk a syrské opozice. Po měsících obléhání chybí jídlo a děti jsou podvyživené. Aby místní přežili, jedli cokoliv, co jim přišlo pod ruku - hmyz, listí i kočky (více se dočtete zde). V předchozích dnech do města dorazila první potravinová pomoc (více zde). Místní se tak podle všeho pomalu dostávají z nejhoršího.

Další oběti v syrské Madáji

Zdravotníci ze syrského obléhaného města Madája potvrdili smrt dalších pěti lidí. Všichni zemřeli na následky podvýživy poté, co do města dorazil 11. ledna první humanitární konvoj OSN, Mezinárodního výboru Červeného kříže a Červeného půlměsíce a Syrského arabského červeného půlměsíce. „Je to šokující, pacienti stále umírají. Navzdory příjezdu dvou velkých mezinárodních humanitárních konvojů,“ uvedl Brice de le Vingne, ředitel operací Lékařů bez hranic. Zdravotníci také identifikovali osmnáct pacientů, kteří jsou v kritickém stavu a potřebují být okamžitě evakuováni.

Zdroj: Lékaři bez hranic

Pozornost ochránců lidských práv se nyní přesouvá k OSN, jejíž postup je podle aktivistů přinejmenším sporný. Ať už v samotné pomoci na místě, tak při vyhodnocování údajů z terénu, na základě kterých se posléze rozhoduje o přerozdělení materiálu.

Server Foreign Policy přišel s informací, že pracovníci OSN o utrpení v Madáji několik měsíců věděli, ale na místo nevyslali žádnou pomoc. Redaktoři zmíněného serveru vycházejí z materiálů, které kolovaly mezi pracovníky OSN z oddělení Koordinace humanitární pomoci (OCHA). Dokumenty vydané 6. ledna popisují „zoufalé podmínky včetně mnoha případů podvýživy“ a potřebu „urgentní pomoci“, uvádí server Foreign Policy.

Ve zprávě také stojí, že lidé z Madáji informovali pracovníky OSN o asi tisícovce případů podvýživy už v říjnu loňského roku. Zpráva však dostala od vedení OCHA označení interního materiálu, jehož obsah by neměl uniknout na veřejnost.

Oddělení OSN se ale hájí, že se pokoušelo dojednat přerušení obléhání více měst po celé Sýrii. „Vyslání konvojů s humanitární pomocí do všech obléhaných měst a těžko dosažitelných oblastí je základem, prioritou je však celkové ukončení obléhání,“ stojí v prohlášení zveřejněném 15. ledna.

Ochránci lidských práv upozorňují, že OCHA dlouhodobě chybuje také při vyhodnocování, které oblasti lze považovat za obléhané a které za těžko dosažitelné. Obléhání, které civilistům znemožňuje zásobovat konkrétní oblast, lze přitom považovat za válečný zločin. V praxi se to projevilo například u vesnic Fua a Kafrajá, kde na podvýživu nezemřel žádný člověk, ale přesto byly označeny za obléhaná města. Madája oproti tomu figurovala v dokumentech OCHA pouze jako těžko dosažitelná oblast.

Nepřesná statistika a tlak Rady bezpečnosti

Kritika se stále častěji snáší také na nepřesnou statistiku, se kterou OCHA pracuje. Podle údajů OCHA se obléhání syrských měst dotýká asi 400 tisíc lidí. Organizace Syrian American Medical Society přitom odhaduje, že 608 tisíc lidí žije na území obléhaném pouze vládními vojsky. Podle lokálních zdrojů následkem obléhaní trpí dokonce více než milion Syřanů.

Fotogalerie

Kvůli situaci v Sýrii se 14. ledna mimořádně sešla Rada bezpečnosti OSN. Jihokorejská diplomatka Kjung Wa-kang uvedla, že „neexistuje důvod, vysvětlení ani omluva pro to, aby se bránilo záchraně lidí, kteří to potřebují“.

Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo všechny strany syrského konfliktu, aby se zasadily o zajištění humanitární pomoci pro obléhaná a hladovějící města. Ministerstvo prý spolupracuje se syrskou vládou a snaží se ji přimět ke spolupráci s OSN.

Ruské letouny již dovezly 22 tun pomoci do oblasti kolem východosyrského města Dajr az-Zaur. Podle Syrské organizace pro ochranu lidských práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Londýna, ruský nákladní letoun doprovázený vojenskými stroji shodil pomoc v několika oblastech kontrolovaných vládou.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

OBRAZEM: Uplynulý rok na nejlepších fotografiích z ptačí perspektivy

Trend sdílení kol je v Číně stále populárnější. Za jeden jüan (zhruba 3 koruny)...

Hurikán Harvey, výbuch muničního skladu na Ukrajině, čínský smog. I to patří mezi nejvýznamnější události tohoto roku....

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...Najdete na iDNES.cz