Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OSN v Kosovu: Pokračujme. I bez Srbů

  9:45aktualizováno  9:45
Civilní správa OSN v Kosovu bude pokračovat v posilování autonomie Kosova bez ohledu na to, zda se do toho zapojí, či nezapojí Srbové žijící v této provincii. Prohlásil to šéf správy Sören Jessen-Petersen po jednáních s představiteli srbské vlády.

Byla to první návštěva šéfa civilní správy OSN v Bělehradě poté, co kosovští Srbové na výzvu srbského premiéra Vojislava Koštunici 23. října bojkotovali kosovské parlamentní volby. více zde

"V práci budeme pokračovat. A to s vámi, či bez vás. S podporou Bělehradu, či bez ní. Bylo by ale mnohem lepší, kdyby se do této práce zapojili také představitelé kosovských Srbů," řekl Jessen-Petersen po včerejším setkání s Koštunicou.

Premiéra ujistil, že deset poslaneckých míst, na které mají kosovští Srbové v parlamentu provincie právo, je jim nadále k dispozici. "Místa v parlamentu jsou samozřejmě k dispozici. Lidé, kteří je obsadí, ale jen těžko budou mít potřebnou legitimitu bez voličské podpory," poznamenal dánský politik.

Důležitější než účast v parlamentu je pro Srby podle něj jejich přítomnost v místních samosprávách, které rozhodují o zcela konkrétních místních otázkách. "Vaši poslanci v místních samosprávách budou mít možnost reálně bránit vaše práva a zastupovat vaše zájmy," poznamenal.

Mezinárodní společenství kritizuje navíc postoje Srbů za to, že nejsou důslední v pronásledování lidí obviněných z nedávných válečných zločinů. více zde

Z komuniké, které bylo vydáno na závěr bělehradských jednání Jessena-Petersena, vyplývá, že stanoviska civilní správy OSN a srbské vlády v otázce postavení srbské menšiny v Kosovu se nepřiblížila. Rozhovor by ale měl pokračovat. Jednání o novém statusu Kosova mají začít v létě příštího roku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz