OSN stahuje své pracovníky, Rada bezpečnosti se sejde večer

- OSN začala ve středu stahovat své pracovníky z Iráku. S odvoláním na zdroje OSN to uvedla tisková agentura AFP s tím, že evakuace začala den poté, co šéf zvláštní komise OSN Richard Butler předal generálnímu tajemníkovi OSN Kofimu Annanovi negativní zprávu o spolupráci s Irákem. Rada bezpečnosti OSN svolala ve středu v 17:30 SEČ kvůli Iráku mimořádné zasedání.

Podle svědků humanitární pracovníci OSN dnes ráno se zavazadly opustili hlavní stan OSN v Bagdádu v hotelu Canal. Zdroj ze Zvláštní komise OSN pro dohled nad plněním podmínek příměří s Irákem (UNSCOM) potvrdil, že evakuace expertů do Bahrajnu byla zahájena.
Britský premiér Tony Blair ve středu obvinil Irák, že porušil svůj slib, že nebude bránit inspektorům OSN v jejich činnosti.
Irák slíbil, že bude plně spolupracovat s týmem UNSCOM a bez jakýchkoli podmínek umožní návrat inspektorů, aby mohli plně obnovit svou činnost. Tento slib byl nyní jasně porušen, prohlásil Blair v Dolní sněmovně parlamentu.
Ministr zahraničí Robin Cook včera prohlásil, že Irák nebude předem varován, rozhodnou-li se spojenci na jeho vojenské objekty zaútočit.
Mluvčí britské vlády uvedl, že při plánovaní útoku proti Iráku je nutno vzít v úvahu postní měsíc ramadán, který má začít tento týden.
Podle zdroje z Pentagonu není vyloučeno, že USA se rozhodnou k bleskovému útoku ještě před zahájením ramadánu, který začne kolem 20.prosince.
USA mají v Perském zálivu 201 bojových letadel a 22 plavidel včetně letadlové lodi Enterprise, již v nejbližší době vystřídá loď Carl Vinson. Disponují také patnácti bombardéry B-52 umístěnými na ostrově Diego García v Indickém oceánu a osmi křižníky se střelami s plochou dráhou letu typu Tomahawk. Těch mají USA v oblasti k dispozici celkem 350.
Británie má od minulé krize v Zálivu desítku útočných letadel Tornado.
Ve středu časně ráno místního času jednal s poradci a ministry o nejnovější krizi s Irákem americký prezident Bill Clinton, který je podle mluvčího Pentagonu Kena Bacona navzdory potížím, jimž čelí doma v souvislosti s aférou Lewinská, plně morálně odpovědný za jakékoli rozhodnutí, jež učiní v případě Iráku.

Ministerstvo zahraničí v Praze včera sdělilo, že o evakuaci českého zastupitelského úřadu v Bagdádu se v současné době neuvažuje; české velvyslanectví v irácké metropoli normálně funguje a čeští diplomaté jsou na místě i s rodinami.
Butler ve své zprávě pro Radu bezpečnosti v úterý uvedl, že Bagdád nespolupracuje plně s OSN. Podle nejmenovaného činitele z OSN je zpráva pro Irák velmi negativní.
Washington a Londýn pohrozily, že udeří na Irák bez dalšího varování, když s inspektory OSN nebude spolupracovat. Mluvčí Bílého domu Barry Toiv v úterý prohlásil, že závěry Butlerovy zprávy jsou velmi vážné.
Washington sdělil, že všechny možnosti jsou otevřené, ale že rozhodnutí o leteckém útoku zatím nebylo přijato.
O nejnovější krizi kolem Iráku jednal v úterý večer britský premiér Tony Blair s ameirckým prezidentem Billem Clintonem. Potvrdil to včera mluvčí britské vlády. Podrobnosti telefonického rozhovoru, který trval asi 15 minut, nejsou známy.
Blair v úterý také svolal naléhavé zasedání branného výboru, jehož se zúčastnil i náčelník štábu Charles Guthrie, který účastníky schůzky seznámil s nynější situací v Perském zálivu.

Dosavadní vývoj
Nové hrozby leteckých útoků proti Iráku se objevily poté, co ve čtvrtek 10. prosince Butler ve zprávě pro Radu bezpečnosti uvedl, že Irák tento týden sice spolupracoval s některými týmy, ale že v několika případech práci inspektorů nečekaně zablokoval.
“Saddám Husajn velmi dobře ví, že porušuje proces odzbrojovacích inspekcí UNSCOM. Pokud se jasně ukáže, že postoj (Bagdádu) odporuje závazkům a jejich provádění, tak budou následovat opatření,“ řekl v pátek 11. prosince Fatchett v rozhlasové stanici BBC. Zdůraznil, že britská vláda již dříve pohrozila, že bez jakéhokoli zaváhání a bez předchozího varování udeří vojensky proti Iráku.
Také americký ministr obrany William Cohen varoval Irák, že může být bez upozornění bombardován, a označil za velmi vážné nové těžkosti, se kterými se UNSCOM v Iráku potýká.
Britský ministr zahraničí Robin Cook vyslal 27. listopadu Bagdádu nové varování, když iráckého vůdce Saddáma Husajna upozornil, že se jeho země vystavuje nebezpečí vojenského útoku, pokud bude opět bojkotovat práci zbrojních inspektorů OSN.
V projevu před dolní komorou parlamentu Cook připomněl, že „pokud Zvláštní komise pro dohled nad plněním podmínek příměří s Irákem (UNSCOM) nebude mít možnost kontrolovat podezřelé objekty, bude rychle následovat vojenská akce“.
“Příště již zřejmě nebude žádná diplomatická fáze,“ řekl Cook a dodal, že pokud (Saddám) chce zrušení sankcí, musí s inspektory OSN naprosto spolupracovat“.
Pracovníci UNSCOM obnovili po dvoutýdenním vynuceném přerušení kontrolní činnost v Iráku 18.listopadu. Krátce předtím Bagdád upustil od obstrukcí, což na poslední chvíli odvrátilo nebezpečí vzdušného úderu sil mezinárodního společenství proti Iráku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video