OSN se stáhla ze západního Timoru

OSN evakuovala ze západního Timoru 200 humanitárních pracovníků. Už ve středu bylo evakuováno 54 osob poté, co proindonéští milicionáři upálili tři zaměstnance Úřadu vysoké komisařky OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Atambuy, sídle organizace. Mluvčí UNHCR Kris Janowski prohlásil, že OSN svoji činnost v západním Timoru neobnoví, pokud se zásadním způsobem nezmění bezpečnostní situace, za kterou odpovídá indonéská vláda.

Zhruba 100 pracovníků agentur OSN a nevládních organizací bylo letecky přepraveno ze západotimorského správního střediska Kupangu na indonéský ostrov Bali.

"Mnozí byli šokováni touto hroznou událostí," uvedl Chris Lom z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). "Někteří ale také namítali, že milicionáři tím dosáhli přesně toho, co chtěli."

Další skupina 96 lidí byla za doprovodu indonéských vojáků evakuována vozidly z Atambuy do Východního Timoru, spravovaného OSN. Mírové síly OSN, které mají ve Východním Timoru na osm tisíc příslušníků, už ve středu evakuovaly 54 osob.

Tato operace byla zahájena poté, co milicionáři v Atambuy zaútočili na budovu UNHCR, mačetami zabili jednoho jeho amerického, jednoho etiopského a jednoho chorvatského pracovníka a jejich těla spálili.

Při následných srážkách mezi východotimorskými uprchlíky a místními obyvateli byli zabiti další dva lidé.

Indonéská armáda je pod palbou kritiky, že masakru nezabránila
Carlos Cacares Collazo, jeden ze zabitých pracovníků OSN, poslal zoufalý E-mail na velitelství OSN šest hodin před útokem, v němž prosil o pomoc. Ve vzkazu varoval, že se proslýchá, že na cestě do budovy OSN v Atambuy je rozzuřený dav. "Měli byste to tady vidět. Okna máme zabedněná, ponechali jsme jenom malé skulinky, abychom viděli ven. Čekáme na nepřítele," napsal Collazo.

Rada bezpečnosti potvrdila, že UNHCR varování obdržela včas, ale indonéská policie a armáda je ujistily, že budou bez problémů schopny pracovníky mírových sil ochránit.

Indonéská armáda se brání, že nemohli nic dělat. "Nahrnulo se tam na 5 tisíc násilníků, kteří začali podpalovat budovy a masakrovat. Pokoušeli jsme se je zastavit, aly nedalo se to vůbec zvládnout," obhajuje neschopnost armády důstojník indonéské vojenské rozvědky.

Zatímco místní obyvatelé z Atambuy kritizují armádu a polici, že se nesnažila útokům nijak zabránit, indonéský ministr-koordinátor pro politiku a bezpečnost Susilo Bambang Yudhoyono vysvětluje, že se vše odehrálo příliš rychle. Jediné, co přislíbil, jsou další posily.

Vyšetřování masakru je liknavé
V souvislosti s násilnostmi indonéská policie zadržela 15 podezřelých. Mluvčí armády Graito Usodo sdělil, že by zatím nebylo vhodné zatknout jich víc. "Jsou jich tisíce, musíme být velmi opatrní," vysvětloval. Armáda se rovněž prozatím nechystá zaútočit na poblíž ležící tábor milicí. "Je to příliš nebezpečné," upozorňoval velitel vojenských hlídek z Atambuy.

Indonéská armáda obsadila Východní Timor v roce 1975. Do té doby byla tato oblast portugalskou kolonií. Následující roky situaci na Východním Timoru provázelo násilí, hlad a epidemie, jimž podlehlo na 200 tisíc lidí.
Změnu přineslo až loňské referendum, v němž pro nezávislost hlasovaly čtyři pětiny lidí. Následoval nový teror milicí podporovaných indonéskou armádou, který vyhnal z domovů zhruba 250 tisíc lidí. Klid nastal až po zářijovém příchodu mírových sil OSN. Většina uprchlíků se vrátila domů, ale asi 80 tisíc jich je stále v táborech západního Timoru.

Politické motivy nejsou vyloučeny
Yudhoyono se domnívá, že zavraždění pracovníků OSN bylo výsledkem místních sporů, které se vymkly kontrole. Politické pohnutky ale zcela nevyloučil. "Zatím vyšetřujeme, zda masakr mohl být vyprovokován smrtí některého z proindonéských milicionářů, či v při něm hrály roli politické motivy s cílem zdiskreditovat vládu," vysvětlil.

Nezávislí političtí pozorovatelé se ale spíše přiklánějí k variantě, že masakr byl zacílen na další destabilizaci už tak oslabené vlády indonéského prezidenta Wahida. Milicionáři se prý rovněž snažili vyslat jasný signál mírovým sborům OSN, jež mají pod kontrolou Východní Timor, kdo je pánem v západní části ostrova.

Na Miléniovém summitu OSN v New Yorku masakr vyvolal neklid
Rada Bezpečnosti i americký prezident Bill Clinton ve středu na  Miléniovém summitu v New Yorku ostře odsoudili vraždění v Atambuy. Generální tajemník OSN Kofi Anna společně s indonéským prezidentem Abdurrahmanem Wahidem vyjádřili velké znepokojení nad tím, že masakr se odehrál přesně v době, kdy Wahid odcestoval na summit. "Není to pouhá náhoda, že k útoku došlo přesně v době setkání Wahida se světovými státníky," soudí vojenský expert Salim Said.

V souvislosti s rostoucím napětím v oblasti v posledních měsících americká ambasáda nedávno varovala pracovníky OSN, aby se nikde v oblasti nepohybovali bez ochranného doprovodu.

U Atambuy táboří desetitisíce východotimorských uprchlíků, které projakartské milice přinutily opustit Východní Timor po loňském referendu o nezávislosti na Indonésii. OSN pomáhá v západním Timoru zhruba 120 tisícům východotimorských běženců.

Indonésie čelí rostoucí mezinárodní kritice za to, že nedokáže zarazit řádění milicionářů, kteří pronikají také na východotimorské území a terorizují tam místní vesničany.

Obyvatelstvo Východního Timoru se v referendu 30. srpna 1999 vyslovilo pro nezávislost a proindonéské milice pak rozpoutaly kampaň teroru, kterou koncem loňského září ukončil až příchod mezinárodních sil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video