Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OSN připravuje novou iráckou vládu

  21:53aktualizováno  21:53
Spojené národy připravují novou iráckou vládu. Soudí totiž, že pro převzetí moci 30. června Iráčany by nebyla vhodná jen kosmeticky upravená současná prozatímní vládní rada. Sdělil to italský ministr zahraničí Franco Frattini, který jednal v newyorském sídle OSN.

"Není možné se spokojit s nějakou (iráckou) loutkovou vládou. Je nutné mít věrohodný kabinet. Zvláštní emisar OSN pro Irák Lachdar Brahímí mi vysvětlil, že na tom pracuje ve spolupráci se všemi představiteli náboženských a laických obcí v zemi," řekl šéf italské diplomacie v římském deníku Il Messagero.

Americký deník The Washington Post v sobotu sdělil, že USA a Brahímí se dohodli, že se při tvorbě nové irácké vlády zbaví většiny tamních politiků, o které se poslední rok koalice opírá. S odvoláním na představitele OSN a USA list uvedl, že se to týká hlavně šíitského předáka Ahmada Šalabího, který se léta těšil podpoře Pentagonu, ale v zemi již zjevně nemá potřebný vliv.

Brahímí minulý týden ujišťoval, že přes veškeré těžkosti je možné vytvořit přechodnou iráckou vládu do 30. června, kdy koalice v čele s USA hodlá předat moc Iráčanům. K projektu předání moci tento alžírský politik nedávno také vyjádřil přesvědčení, že je nutné brzy přijmout novou rezoluci OSN ke stabilizaci a obnově Iráku.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Island opět ožívá kvůli ruským ponorkám. Pátrají po nich „vzteklé lišky"

Základna v islandském Keflavíku

V dobách studené války se Sovětským svazem tady sloužilo až 15 tisíc amerických vojáků. Teď základna v Keflavíku na...

USA zmodernizují základny podél hranice s Ruskem. Dočká se i Slovensko

Americké letouny F-22 Raptor během cvičného letu nad Baltem

Přes 214 milionů dolarů investuje Pentagon příští rok do oprav a modernizace devíti leteckých základen v Evropě. V...

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Najdete na iDNES.cz