Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OSN: Oteplování Země se dramaticky zrychluje

  23:47aktualizováno  23:47
Dosud nejreprezentativnější studie OSN, shrnující závěry více než stovky světově uznávaných vědců, jednoznačně uvádí: Země se otepluje dramatičtěji a silněji, než se čekalo. A viníkem tohoto procesu je člověk. Materiál s tímto sdělením, obsahující velké množství dat týkajících se celosvětových teplot, i vyjádření a důkazy o následcích klimatických změn včera představitelé světové organizace předložili na Mezinárodním grémiu pro klimatické změny (IPCC), které zasedá v Šanghaji.

Vědci očekávají v následujících letech rychlé, a jak zpráva doslova uvádí, "potenciálně katastrofické globální oteplování" o 1,4 až 5,6 stupňů v průběhu dalšího sta let. Až dosud se počítalo se zvýšením celosvětové teploty maximálně o 3,5 stupně. Základem zprávy jsou údaje získané v rámci Programu OSN pro ochranu životního prostředí (UNEP) a Světové meteorologické organizace.

Planeta se otepluje, a to vinou člověka. Dokazuje to více než tisícistránkový dokument OSN, zpracovaný 123 předními odborníky na otázky klimatu a podpořený dalšími 516 vědci. Materiál vznikal tři roky a byl včera předložen sto padesáti účastníkům mezinárodní mezivládní konference o klimatu v Šanghaji.

"Tato zpráva by měla v každém hlavním městě a v každé obci rozeznít zvony na poplach," tvrdí ředitel UNEP Klaus Töpfer, někdejší německý ministr životního prostředí.

"Měli bychom začít s čistými technologiemi výroby energie," doporučuje Töpfer, který současně varoval, že by si obyvatelé zejména přímořských oblastí měli začít pomalu zvykat na vyšší hladinu světových moří. Do roku 2100 by podle odhadu celosvětově mohla stoupnout o 88 centimetrů.

Nová varování, jež podle představitelů OSN už jen stěží lze odmítat poukazem na neprokázané změny či vysvětlením, že jde o přirozený a člověkem nijak neovlivněný přírodní proces, přišla jen dva měsíce poté, co v nizozemském Haagu skončila bez úspěchu konference o klimatu. Na ní se měly vlády zemí světa shodnout na snížení výroby skleníkových plynů, které mají na oteplování největší podíl.

"Existují nové a lepší důkazy, že největší díl oteplování, jež bylo pozorováno v posledních padesáti letech, lze přičíst na vrub lidským aktivitám," uvádí zpráva. Devadesátá léta byla pravděpodobně nejteplejším desetiletím od doby, kdy se měří teploty, a rok 1988 nejteplejším rokem od začátku zaznamenávání průměrných ročních teplot, což bylo v roce 1861. Může ho ovšem ještě předstihnout loňský rok - zatím nejsou vyhodnoceny všechny údaje.

Vědci rovněž tvrdí, že celosvětová sněhová pokrývka se od konce šedesátých let zmenšila o deset procent. Například ve Švýcarsku zveřejnily úřady v říjnu studii, podle níž bude tento trend pokračovat - za dalších padesát let se hranice tzv. jistého sněhu posune o tři sta metrů, do výšky 1500 metrů, čímž z dnešních 195 lyžařských středisek jich v zemi zbude jen 144.

Každoroční doba, kdy led pokrývá řeky, potoky a jezera se za sto let zmenšila o dva týdny. Nejrůznější studie naznačují, že ledový krunýř v arktických oblastech ztratil 40 procent svého objemu.

Hledání stop po klimatických změnách zahrnuje například také analýzy letokruhů, ledových jader, korálů a nové porovnávání historických záznamů. Představitelé OSN vyzvali účastníky konference v Šanghaji, aby zvýšili výdaje také na výzkum příčin a následků globálního oteplování.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Britským euroskeptikům hrozí soud. Maří vyšetřování kampaní k brexitu

Nigel Farage, lídr strany UKIP, opouští hlasovací místnost v Biggin Hill (23....

Britská euroskeptická strana UKIP čelí soudnímu stání kvůli své kampani před referendem o vystoupení Spojeného...

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...Najdete na iDNES.cz