Island se letos poprvé dostal před Norsko. Ilustrační foto

Island se letos poprvé dostal před Norsko. Ilustrační foto | foto: Isifa

OSN: Nejlépe se žije na Islandu, Česko je 32.

  • 44
Island se poprvé umístil v čele žebříčku 177 zemí, které z hlediska kvality života hodnotí Rozvojový program OSN. Podle něj se naopak nejhůře žije lidem v subsaharské Africe. Česká republika si oproti loňsku o dvě místa pohoršila a ocitla se na 32. místě, Slovensko si udrželo 42. příčku.

Dnes zveřejněná zpráva o lidském rozvoji 2007 se ve svém hodnocení kvality života v jednotlivých zemích opírá o takzvaný index lidského rozvoje.

Ten je kombinací nejen ekonomických, ale i celé řady sociálních ukazatelů, jako je například průměrná délka života, přístup ke vzdělání, rovné příležitosti pro obě pohlaví, přístup k nezávadné pitné vodě, zdravotní péči a podobně.

Norsko po šesti letech druhé
Island se letos poprvé dostal před Norsko, které se v čele žebříčku drželo šest let. Vedle těchto dvou zemí se v první pětici umístily také Austrálie, Kanada a Irsko, které je na tom se svou pátou pozicí nejlépe z Evropské unie.

Rakousko se umístilo na 15. místě a Německo na 22. pozici. Z nových členských států EU je na tom nejlépe Slovinsko s 27. místem.

Nejhoršího hodnocení z celé Evropské unie dosáhlo se svou 60. pozicí Rumunsko. Spojené státy si oproti minulému roku o čtyři stupně pohoršily a umístily se na 12. příčce.

Na druhý konec žebříčku UNDP opět zařadil státy subsaharské Afriky. Nejhůře z poměřovaných zemí dopadla Sierra Leone.

Společně proti klimatickým změnám
Autoři zprávy, která vychází z údajů z roku 2005, upozorňují, že současnou prioritou číslo jedna je společný boj proti klimatickým změnám a přizpůsobení se jejich dopadům.

OSN zároveň ve zprávě vyzvala vyspělé státy, aby dostály svým slibům a pomohly chudým zemím v boji proti změnám klimatu.

"V dlouhodobém výhledu přistanou problémy chudých na prahu bohatých, protože klimatická krize vyvolá zoufalství, hněv a kolektivní bezpečnostní hrozby," cituje zpráva jihoafrického arcibiskupa a nositele Nobelovy ceny Desmonda Tutua.


Země s nejvyšší kvalitou života

1. Island
2. Norsko
3. Austrálie
4. Kanada
5. Irsko
6. Švédsko
7. Švýcarsko
8. Japonsko
9. Nizozemsko
10. Francie

Zdroj: UNDP

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue