Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OSN: Evropa bude vymírající světadíl

  0:01aktualizováno  0:01
Evropa je z mnoha důvodů nazývána starým kontinentem. V roce 2050 zřejmě získá nový přídomek, vymírající světadíl. Bude to totiž jediná oblast světa, v níž oproti dnešku výrazně ubude obyvatel. Z nynějšího celkového počtu 725 milionů bude za půlstoletí obývat starý kontinent pouze 603 milionů Evropanů, zatímco zbytek světa, zvláště rozvojový, bude mnohem početnější.

Vyplývá to ze včera zveřejněné každoroční zprávy Populačního fondu OSN (UNFPA) o stavu světové populace. Znepokojivé a již dlouho známé stárnutí Evropy není zdaleka jediný aspekt zprávy.

To, na co letošní zpráva OSN především poukazuje, je skutečnost, že propast mezi bohatými a chudými je do značné míry vyvolávána reprodukčním zdravím. Jinak řečeno, chudé ženy v rodinách s neplánovaným rodičovstvím mají méně možností vybřednout z bídy.

"Je to začarovaný kruh, který spojuje porodnost s bídou," prohlásila včera Thoraya Obaidová, výkonná ředitelka UNFPA. "Když bojujete s chudobou, nemůžete jen mluvit o samotném ekonomickém růstu. Musíte mít peníze, investice do zdravotnictví, vzdělání, a teprve to napomáhá hospodářskému růstu."

Míra porodnosti a populační růst jsou nejvyšší v těch nejchudších zemích, jejichž obyvatelé žijí z jednoho či dvou dolarů na den. Prognóza ukazuje, že nejméně rozvinuté země do roku 2050 zřejmě počty svých obyvatel ztrojnásobí, ze 600 milionů v roce 1995 na 1,8 miliardy.

Obaidová však poukazuje i na pozitivnější příklady, než na to, že jen "bída plodí bídu". Ty rozvojové země, které v minulosti snížily míru porodnosti a populační růst, zaregistrovaly i rychlejší ekonomický růst. To dokázaly například země považované za asijské tygry.

Zpráva OSN tvrdí, že přibližně pětinu jejich ekonomického růstu lze připsat výchově k plánovanému rodičovství a zdravotním programům.

Plánování rodin a zdravotní péče svědčí ekonomice

"Lepší zdravotnictví a vzdělání přispívají k hospodářskému růstu," prohlašuje Populační fond OSN (UNFPA) ve své letošní výroční zprávě.

"Osvěta a vzdělání pomáhají ženám chránit zdraví vlastní a svých dětí a rozšiřuje jejich ekonomické možnosti. Vyšší příjmy zlepšují jejich životní prostředí, snižují podvýživu a chrání před výdaji za špatné zdraví," zdůrazňuje zpráva.

UNFPA vyzývá bohaté země, aby poskytovaly větší podporu chudým zemím, a vyzývá země rozvojového světa, aby věnovaly větší pozornost vlastním programům pro chudé. Zpráva byla vydána v době, kdy Bushova vláda omezuje financování UNFPA z obavy, že fond podporuje interrupce.

Letos americká vláda zadržela roční příspěvek 34 milion dolarů pro tento fond, který se zaměřuje na zdraví matek a plánování rodin. Washington obviňuje UNFPA, že nepřímo pomáhá Číně v programu potratů v souvislosti s politikou jediného dítěte v rodině.

Zpráva fondu uvádí, že chudé země v průměru vydávají za zdravotní péči 21 dolarů na osobu, a připomíná, že podle Světové zdravotnické organizace je třeba 30 miliard dolarů ročně, aby byla na celém světa zajištěna přiměřená zdravotní péče.

Zpráva dále uvádí, že jsou nutné větší sociální investice na podporu zdraví, aby rodiče mohli mít jen tolik dětí, kolik si přejí, a aby byla snížena porodnost.

Nedostatečné zdraví snižuje kapacitu, produktivitu a výdělky, zatímco dosahování vyššího věku stimuluje hospodářský růst.

Rozborem 53 zemí za léta 1953 až 1990 se zjistilo, že prodlužování věku dospělých vedlo k osmiprocentnímu zvýšení celkového hospodářského růstu. Menší rodiny kromě toho mají nižší výdaje a více příležitostí k růstu příjmů a k úsporám.

Na druhé straně vysoká porodnost přispívá k chudobě a zpomaluje hospodářský růst. Snížení porodnosti o čtyři promile by se projevilo snížením počtu lidí žijících v absolutní chudobě o 2,4 procenta.

I když mezinárodní společenství slíbilo, že bude ročně vynakládat 17 miliard dolarů na programy zdravé reprodukce a populace do roku 2000, bohaté země své závazky příliš svědomitě neplní - zhruba jen z poloviny.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

Hraniční přechod mezi KLDR a Čínou ve městě Rason

Čínská vláda se chystá na humanitární krizi v souvislosti s případným konfliktem na Korejském poloostrově. U hranic...Najdete na iDNES.cz