OSN chce inspekce, ne válku s Irákem

  • 168
Rada bezpečnosti OSN nechce odzbrojit Irák vojenskou cestou. Po celodenní debatě za zavřenými dveřmi v New Yorku se většina radních přiklonila k mírovému řešení. O potřebě ozbrojeného útoku je nepřesvědčila ani úterní řeč prezidenta George Bushe. Podle neoficiálních informací se nejméně devět z patnácti členů rady vyslovilo pro prodloužení práce inspekčního týmu OSN.

Jen dva státy, Španělsko a Bulharsko, které Spojené státy počítají k nejvěrnějším spojencům, se připojily k tezi Washingtonu a Londýna, že nadchází čas zásadních rozhodnutí a nikoli prodlužování inspekcí.

Proti americkému postoji se stavějí Francie, Rusko, Čína, Německo, Mexiko, Chile, Guinea, Kamerun a Sýrie. Prozatím není znám postoj Angoly a Pákistánu.

Spojené státy se netají přáním zúčtovat s iráckým režimem silou, aby odstranily hrozbu, kterou podle Washingtonu představuje pro světovou bezpečnost nevyzpytatelný režim vlastnící chemické a biologické zbraně.

Většina členů RB OSN se zatím přiklání k možnosti nové rezoluce, která by měla konstatovat, že Irák neplní dosavadní rezoluci RB OSN číslo 1441, ale poskytne Bagdádu ještě krátkou lhůtu, aby věci napravil.

Debata za zavřenými dveřmi
Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Baradej před jednáním prohlásil, že Irák musí pokročit ve všech oblastech, které se týkají programů zbraní hromadného ničení. "Času ubývá a mezinárodní společenství je netrpělivé," míní.

Evropští státníci v dopise podpořili USA

Diskusi bezpochyby ovlivnilo oznámení amerického prezidenta George Bushe, že ministr zahraničí Colin Powell 5. února na dalším zasedání RB OSN předloží důkazy, podle nichž Irák navzdory svým tvrzením vlastní zakázané zbraně hromadného ničení.

Velvyslanec Ruska v OSN Sergej Lavrov americký krok vítá. "Vždy jsme říkali, že radě nebo inspektorům se musí předložit přesvědčivé důkazy," řekl Lavrov.

Protože důkazy slíbené USA budou odtajněnými informacemi zpravodajské služby CIA, očekává se, že mohou obsahovat usvědčující důkazy a být předzvěstí amerického útoku proti Iráku.

Americká média srovnávají chystané Powellovo vystoupení s fotografiemi o rozmístění sovětských raket na Kubě v roce 1962, ačkoli Moskva tehdy do poslední chvíle jejich existenci na ostrově popírala.

RB OSN zatím není jednotná, jak posuzovat chování Iráku. Podle Hanse Blixe, šéfa mise UNMOVIC zabývající se chemickými a biologickými zbraněmi, Bagdád nespolupracuje, jak by mohl a měl.

"Na druhé straně se nepodařilo nalézt žádný přímý důkaz o zakázaných zbraních," podotkl Blix, který vybídl USA, aby inspektorům pomohly tím, že jim poskytnou zpravodajské informace.

Francie, která oponuje americké snaze o vojenské zúčtování s Irákem, chce 5. února předložit RB OSN vlastní informace o odzbrojování Iráku. "Chceme tak pomoci inspektorům a pokojnému řešení krize," uvedl francouzský ministr zahraničí Dominique de Villepin.

Také podle Ruska musí inspekce pokračovat. "Není důvod k tvrdšímu postoji, protože žádné zbraně hromadného ničení nebyly v Iráku nalezeny," řekl ruský velvyslanec při OSN, podle něhož Moskva nabídne inspektorům pro jejich práci svá průzkumná letadla.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video