Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Osmnáct stížností na letošní volby. Nespokojený je stíhaný člověk i pacient

  17:55aktualizováno  17:55
Nejvyšší správní soud (NSS) do dnešního odpoledne dostal 18 stížností na okolnosti a průběh voleb do Poslanecké sněmovny. Dvě z nich podal blok Jany Bobošíkové Suverenita, ostatní podněty sepsali voliči z různých částí Česka, řekl mluvčí soudu František Emmert.

Nově doručené voličské stížnosti zpochybňují konkrétní okolnosti hlasování na různých místech. Jeden člověk například tvrdí, že nemohl odevzdat svůj hlas ve vazební věznici. Další volič kritizoval způsob hlasování v jedné z pražských nemocnic.

Jedna stížnost poukazuje na okolnosti vzniku strany TOP 09. Další volič si stěžoval na to, že na volebním lístku našel člověka, který z voleb odstoupil. Jde o běžný jev, volič ale tvrdí, že jej to zmátlo.

Strana Suverenita, která získala ve sněmovních volbách 3,67 procenta hlasů a do dolní komory se nedostala, podala podněty k prošetření. Jeden se týká preferencí, podle nichž Česká televize zvala hosty do předvolebních Otázek Václava Moravce Speciál.

Strana Jany Bobošíkové také kritizuje údajný rozdíl mezi skutečným počtem odevzdaných hlasů v jednom z okrsků a údajem, který se objevil na volebním webu Českého statistického úřadu. Suverenita dostala v okrsku podle protokolu 40 hlasů, na oficiálních volebních stránkách byl údaj pouze 18 hlasů, uvedla Bobošíková.

Čtvrtina pochybení oproti minulým volbám

Zákonná desetidenní lhůta pro podání stížností vyprší v pátek v 16:00. Poté má soud 20 dní na projednání a rozhodnutí stížností. Proti sněmovním volbám před čtyřmi lety podali voliči a politické strany 70 stížností.

Pět podnětů dostal soud ještě před zahájením lhůty pro zpochybnění voleb.

Je pravděpodobné, že je proto odmítne. Výjimkou bude patrně stížnost muže z Jilemnice, který své podání na výzvu soudu doplnil. Stěžuje si na způsob doručení voličského průkazu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz