Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Osmisettunový zvon plynojemu v Ostravě „vyrostl“ za pár dní o 13 metrů

  19:31aktualizováno  19:31
Osm set tun těžký a roky na nejnižší úrovni zapadlý zvon ostravského plynojemu, ve kterém vznikne multifunkční centrum s kongresovým sálem a galerií, opět stojí ve svém nejvyšším bodě. Může tak začít přestavba průmyslové památky.

Plynojem v Dolní oblasti Vítkovic. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Zvon dosáhl magické výšky 1492 centimetrů po necelých dvou týdnech zvedání. Architekt Josef Pleskot i představitelé sdružení Dolní oblasti Vítkovic v tom vidí velkou symboliku. Zvon, který kdysi jímal plyn se totiž složitým způsobem podařilo dostat na jeho maximální výšku, a celková výška plynojemu je tak opět přes třicet metrů.

"Sebevědomí Ostravanů vyrostlo na toto symbolické číslo - 1492 centimetrů," usmíval se po dokončení zvedání ředitel zájmového sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.

Dodal, že výšková úroveň je vztažena k plánovanému náměstí v Dolní oblasti. Naráží přitom na číslo, které připomíná nejvyšší horu Moravy a Slezska či na rok, kdy Kolumbus objevil Ameriku.

Plynojem v Dolní oblasti Vítkovic, jehož roky zapadlý zvon zvedli dělníci o třináct metrů a je tak zpět na svém nejvyšším bodě.

Plynojem v podobě, jakou míval v dobách, kdy fungoval naplno, má totiž symbolizovat oživení. "Vyháníme z Dolní oblasti smutek a trauma, které souvisí s tím, že tu spousta lidí přišla o práci, když Ostrava přestala být pulsujícím ocelářským městem," řekl ČTK architekt Josef Pleskot.

Zvon se zvedl o třináct metrů za jedenáct dní

I když představitelé sdružení před začátkem akce upozorňovali, že samotné vyzdvižení zvonu plynojemu může trvat i měsíc, nakonec se jej o třináct metrů podařilo zvednout za jedenáct dnů.

"Jedná se o složitý technologický proces, který se neobešel bez řešení dílčích problémů zejména v návaznosti na nepřesnosti v historické konstrukci plynojemu. Nicméně problémy se podařilo překonat a vše se stihlo v termínu," dodal Koudela.

A co se teď bude dít dál? V březnu by s největší pravděpodobností měla pokračovat proměna historického plynojemu na multifunkční konferenční a vzdělávací centrum. Hotovo by mělo být v lednu či v únoru roku 2012. Zatímco uvnitř se plynojem naprosto změní, jeho vnější vzhled zůstane v zájmu respektování jeho památkové ochrany zachován.

Vlevo dnešní vzhled plynojemu, vpravo vizualizace vzhledu, který by měl mít po přestavbě.

Současně se má pracovat také na budování prohlídkové trasy na Vysoké peci číslo 1 a proměně dalšího historického unikátu, takzvané šesté energetické ústředny, na interaktivní muzeum. Všechny tři objekty mají představovat jednolitý celek, do kterého bude moci veřejnost nahlédnout už v roce 2013.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz