Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Osmáci říkali šikaně ulička smrti

  20:31aktualizováno  20:31
Obec Třemošná na Plzeňsku je vzhůru nohama. V místní škole si podávají dveře policisté. Skupina zdejších osmáků si tu před dvěma dny brutálně "pohrála" se svým spolužákem Pavlem Švíkou. Šikanovaný chlapec skončil s dvojitou zlomeninou ruky v nemocnici. Musel projít "uličkou smrti".

Jak ta hra vypadá, ví každé místní dítě. "Vybranou oběť skupinka obstoupí, několikrát do ní strčí, a když začne ztrácet rovnováhu, podrazí jí nohy, nebo ji vší silou vrazí na lavici," popsal ji jeden z místních žáků.

"Nechápu to. Nic takového jsme tu ještě neměli," tvrdí ředitelka školy Marcela Kourová.

Obyvatelé čtyřapůltisícové obce Třemošná na Plzeňsku reagují na zmínku o nedávném incidentu v místní škole střídavě nadávkami na "dnešní mládež" nebo na "současnou dobu".

"Když jsem byla mladá, kluci si taky kolikrát něco zlomili, ale vždycky to bylo při hře nebo při sportu. Aby někomu ublížili vědomě, to se nikdy nestalo," říká starší žena před zdejším obchodem.

Stísněnost je vidět i na žácích, kteří v poledne opouštějí třemošenskou školu. "Viděl jsem celou akci, i to, jak najednou Pavel padl na zem a zůstal ležet. Kluci se rozprchli. Snažil jsem se ho zvednout, ale nešlo to," popisuje událost jeden ze sedmáků. Žáci osmé třídy se novinářům vyhýbají.

Zraněný Pavel je už po operaci doma. "Byl to pro nás šok. Nikdy si nestěžoval, že by mu spolužáci ubližovali nebo ho šikanovali," říká jeho otec, Pavel Švíka starší.

Rodiče zatím neuvažují o tom, že by syna přehlásili do jiné školy. "Je to sice nepříjemná zkušenost, ale i on sám se chce vrátit. Je v osmičce a změna školy by asi nebyla nejlepší řešení. Přemýšleli bychom o tom v případě, že by se opět objevily náznaky šikany," podotýká Švíka.

Odborníci už dlouho upozorňují, že šikana bují na všech školách v Česku. Jen se o tom nemluví. Podle reprezentativního průzkumu zažilo některou z forem týrání ze strany spolužáků každé druhé dítě.

"Případy souvisící se šikanou jsme zaznamenali ve třetině škol," potvrzuje nebezpečný trend i výroční zpráva školních inspektorů. Policisté však vyšetřují jen zlomek všech případů. Ty, které skončí zvlášť špatně.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Osmnáctiletý řidič boural opilý, stejně starý spolujezdec nepřežil

Při nehodě na Strakonicku zemřel osmnáctiletý spolujezdec. Stejně starý řidič...

Osmnáctiletý spolujezdec zemřel před páteční půlnocí při nehodě na Strakonicku. Stejně starý řidič dostal na namrzlé...

Za pád vrtulníku v Brně zřejmě může chyba pilota. Nezvládl přistání

Vrtulník havaroval poblíž brněnského letiště.

Za čtvrteční pád lehkého vrtulníku v Brně-Tuřanech s největší pravděpodobností mohla chyba pilota. Šlo o kondiční let,...

Chlapec vyzkoušel pouta nalezená u popelnic, pak už nešla sundat

Ilustrační foto.

Čtrnáctiletý chlapec našel ve Vysokém Veselí na Jičínsku pouta a chtěl si je vyzkoušet. Zapomněl však na to, že k nim...Najdete na iDNES.cz