Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Osm procent žen nechce být matkou. Ubývá i těch, které plánují druhé dítě

  6:37aktualizováno  8:00
Tři stovky žen se v Česku každý den stanou matkami. Mateřství je právě teď v módě. Přesto zároveň přibývá žen, které si nepřejí mít potomky vůbec. Podle nejnovějšího průzkumu Univerzity Karlovy a Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí je jich šest až osm procent. Což je téměř dvakrát tolik, než kolik jich zůstávalo bezdětných před dvaceti lety.
I přes současný babyboom patří Česko k zemím s velmi nízkou porodností. Ilustrační foto.

I přes současný babyboom patří Česko k zemím s velmi nízkou porodností. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Přibývá také žen, jimž stačí jen jedno dítě a další už neplánují.

"Platí přitom, že se zvyšujícím se vzděláním žen klesá počet dětí, které žena chce," uvádí socioložka Anna Šťastná.

A když už dospělé ženy, které děti přece jen plánují, jen ne teď, měly odpovědět, kdy je tedy chtějí, pouze šest procent z nich řeklo, že během tří let. Ostatní je chtějí až později nebo vůbec.

To všechno je podle demografů důvodem, proč Česko i přes současný babyboom patří celosvětově k zemím s velmi nízkou porodností.

Proč to tak je? Jsou snad dnes ženy pohodlnější? "Ne. A je dobře, že takové ženy jsou, které jsou cíleně bezdětné," míní psycholog Petr Šmolka. Jedním z důvodů může být podle něj to, že si žena uvědomuje velkou zodpovědnost dobře vychovat dítě.

"Řada žen se zodpovědně rozhodne, že když ony měly problémy ve své rodině, tak to nechtějí opakovat a nechtějí být jako svoje matka. Vědí, že neumí být jiné, tak raději volí cestu nemít žádné dítě," říká Šmolka.

"Pokud vím, že nemám určité schopnosti na to mít děti, je velmi odpovědné jednání vzdát se jich," shoduje se s ním i šéf Národního centra pro rodinu Vít Janků.

Další ženy prostě jen nenašly správného partnera pro početí. "Pro ty další je hodnotou kariéra. Jsou i jiné cíle než děti," říká Vít Janků.

A pak jsou ženy, které by děti mít raději neměly. "Jsou tu duševní nemoci, které se přenáší třeba z matky na dceru," říká Šmolka.

Peníze za to nemohou

V době ekonomické krize také řada lidí zvažuje, zda dítě vůbec uživí. Odborníci však říkají, že peníze bývají jen výmluvou. "S penězi to nemá moc společného, ty při takovém rozhodování nehrají hlavní roli," říká Vít Janků.

"Koneckonců vždycky v dobách, kdy byly krize, tak se rodilo dost dětí. Naopak se to někdy spíš zneužívá jako vysvětlení: nemůžeme si dítě dovolit, byl by to hazard. Je to prostě pseudodůvod," míní Šmolka.

Ženy plánují méně dětí než generace jejich rodičů, a to přesto, že v Česku stále existuje silný společenský tlak, aby splnily český ideál rodiny – dva dospělí, dvě děti.

Téměř dvaapadesát procent žen ve výzkumu přiznalo, že jejich rodiče se domnívají, že by kromě jednoho dítěte měly mít další. A totéž si myslí i jejich přátelé a příbuzní.

V případě bezdětných je tlak ještě větší: skoro 60 procent rodičů míní, že by jejich bezdětné dcery měly mít dítě. "Nikoho bych nenutil. Stát musí jen vytvářet podmínky pro to mít děti, aby nezavládlo přesvědčení, že děti jsou ošklivý hmyz," říká Janků.

Svou roli v rozhodování – mít, či nemít děti – možná hraje i fakt, že ženy kolem sebe vidí, kdo se v Česku o děti převážně stará. "Činnosti spojené s péčí o děti, jako je oblékání, ukládání ke spánku, péče v nemoci, vykonává většinou žena. Rovnoměrněji si partneři dělí jen volnočasové aktivity dětí," zjistil výzkum.

Psycholog: Nebýt matkou je lepší než být špatnou matkou

Psycholog Petr Šmolka si nemyslí, že ženy, které nechtějí mít děti, jsou pohodlné a sobecké. "Přibývá jich proto, že dříve neměly takovou možnost volby," říká.

Psycholog Petr ŠmolkaPrůzkum říká, že 6 až 8 procent žen chce zůstat celý život bezdětnými. Myslíte si, že je to hodně?
Nemyslím. Když to tak vezmete, přirozená neplodnost je ještě vyšší – zhruba patnáct procent párů má problém vůbec počít. Ale chápu, jsou to dvě různé množiny, které se nemusí vůbec protnout.

Žen, které nechtějí mít děti, tedy nepřibývá?
Dříve jich bylo zcela jistě méně. Ale jen proto, že rodičovství bylo jednou z mála možných "kariér". Příležitostí bylo mnohem méně než dnes, zvlášť u žen. I dříve by jich bylo víc, ale byly tehdy pod mnohem větším tlakem. O dvacátých narozeninách byla půlka žen vdaná a těhotná. Než si stačily uvědomit, že by si dítě ještě nepřály, bylo pozdě. Dnes okolí bezdětnost více respektuje, neptá se a předpokládá, že žena mít dítě nemohla.

Jaké faktory ovlivňují rozhodnutí mít, či nemít děti?
Je to slučitelnost kariéry pracovní a rodinné. Druhá věc je posunutí věku vstupu do manželství a věk prvního těhotenství. Do hry vstupují racionální argumenty, které ty devatenáctileté holky před dvaceti lety neměly. Čím víc je zajímavých příležitostí, tím je víc zvažování, zdali je nejlepší právě teď otěhotnět. A druhá věc je absence volných partnerů v tomhle věku. Když třicetiletá žena bez partnera vidí kolem sebe tu bídu, nemůžeme se jí divit, že zůstane bezdětná.

Takže pohodlnost nehraje roli?
Pohodlnost ne. Nanejvýš jako příklad. Ženy, které zůstávají bezdětné, nemají starosti, užívají si - a i to může mít vliv na okolní ženy.

A co ten diktát společnosti: každá žena by přece měla mít dítě...
Nemyslím si, že je to vlastenecká povinnost mít potomky. Na ženu, která se rozhodne dítě nemít, by nemělo okolí pohlížet jako na někoho, kdo je sobecký, neodpovědný. Důvody pro bezdětnost mohou být hlubší. Mnohé ženy se například bojí, že neobstojí v mateřství. Samy si prožily život, který je nepřipravil. A to je odpovědné rozhodnutí: nebýt matkou vůbec než být špatnou matkou.

Odsuzujete ženy, které nechtějí mít dítě?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. srpna 2009. Anketa je uzavřena.

NE 13521
ANO 2801


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Zeman nepřekvapil, jen se potvrzuje jeho pakt s Babišem, řekl Pospíšil

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Najdete na iDNES.cz