Lídři stran vyjednávali o ministerských postech osm hodin

Lídři stran vyjednávali o ministerských postech osm hodin | foto: Michal Doležal, ČTK

Osm hodin, které přinesly vládu: hádka, verše, telefonát do postele

  • 228
Bývalého ředitele královéhradecké fakultní nemocnice Leoše Hegera probudí nepříjemný zvuk. Na nočním stolku už pár desítek vteřin vyzvání jeho mobil. Je úterý, krátce před půlnocí. Rozespalý lékař zvedne telefon. "Pane docente, jste ochoten se stát ministrem zdravotnictví?" ozve se ve sluchátku hlas místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

Kalousek volá Hegerovi přímo ze schůzky lídrů koaličních stran. Právě se rozdělují křesla ve vládě. Heger je zmatený. "Vůbec jsem s tím nepočítal, byl jsem velmi překvapený," směje se. Na rozmyšlenou dostává jen dvě minuty. Ani je celé nevyužije. Post přijímá.

Jednání byla hektická. Trvala až do půl druhé ráno. Osm hodin. Co se děje na uzavřeném jednání, neví v tu chvíli kromě devíti lídrů ODS, TOP 09 a VV nikdo. Nejen novináři, ale ani kandidáti na ministry.

Mnozí z nich nervózně čekají na telefon. "Nevíte, jak to vypadá?" volá reportérovi MF DNES jeden z politiků s šancí usednout ve vládě.

NEJVĚTŠÍ PŘEKVAPENÍ

Úspěch věcí veřejných: Předseda Radek John je ministrem vnitra a ve vládě je i mecenáš strany Vít Bárta, ačkoli k tomu předtím premiér Nečas vyjádřil odpor.
Zaskočený lékař: Na post ministra zdravotnictví si brousilo zuby několik občanských demokratů, nakonec jej vybojovala TOP 09. S jejich kandidátem, lékařem Leošem Hegerem, nikdo nepočítal. Také on sám byl nabídkou, kterou dostal nečekaně v noci, zaskočen. Nakonec ji však přijal.
Zemědělství a kultura: Překvapivé je i jméno ministra zemědělství Ivana Fuksy z ODS. On sám prý svou účast ve vládě očekával, ale na jiném resortu. Stejně jako starosta Berouna Jiří Besser z TOP 09, který dostal kulturu.

Stačilo přitom málo a sestavování vlády krachlo. Schůzku odstartovala prudká hádka šéfa ODS Petra Nečase a véčkaře a majitele bezpečnostní agentury ABL Víta Bárty.

"Jak jste to myslel, když jste v televizi řekl, že úzká vazba mezi ABL a VV je problematická?" ptá se Bárta Nečase. A varuje ho, že nemůže spolupracovat s někým, kdo mu nedůvěřuje. Nečas naopak předhazuje véčkařům útoky na Zdeňka Zajíčka, kandidáta ODS na ministra vnitra.

Zdeňku Zajíčkovi z ODS Věci veřejné v posledních dnech připomínali, že na ministerstvu vnitra úzce spolupracoval s bývalým místopředsedou ODS Ivanem Langerem. "Chceme ohlídat protikorupční program, ne pokračovat v Langrově díle," rýpali do Zajíčka véčkaři.

Nepomáhají ani verše

Noční jednání, při kterém si lídři stran rozdělovali ministerská křesla houstne. Petr Nečas s Vítem Bártou se do sebe tvrdě pouští. Vyjednavač TOP 09 Petr Gazdík to nevydrží. "Nechcete si to pánové vyříkat separátně mezi čtyřma očima?" vyzývá Nečase s Bártou.

Marně. Spor pokračuje. Do debaty vstupují další vyjednavači Věcí veřejných a ODS. Šéf VV Radek John Nečasovi opakuje, že firma ABL nebude usilovat o žádnou veřejnou zakázku.

"Já vám garantuji, že ABL nic nezíská. Mně je ukradená," prohodí v jednu chvíli John. Nezúčastnění se tím baví.

Horké hlavy Nečase i Bárty nakonec vychladnou. Oba ustupují. "Byl jsem ujištěn, že žádný střet zájmů nehrozí," vysvětluje později Nečas, proč se se svým protějškem usmířil.

"Chceme finance a zahraničí"

Koalice může konečně začít jednat. Než se však dostane ke jménům, musí vyřešit tři zbývající body chystaného vládního programu v oblasti korupce. To nakonec netrvá dlouho. Nová vláda se například zavazuje, že zavede přímou volbu starostů v obcích do 1 500 obyvatel.

Krátká pauza, cigareta a jde se na věc – rozdělování ministerských křesel. Lídři se rychle shodují na avizovaném poměru křesel – šest pro ODS, pět pro TOP 09 a čtyři pro Věci veřejné.

Vyjednavači předkládají své první návrhy na jména. TOP 09 opakuje, že požaduje resort zahraničí pro svého šéfa Karla Schwarzenberga, finance pro Miroslava Kalouska, kulturu pro berounského starostu Jiřího Bessera a sociální věci či průmysl pro bývalého prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka. Věci Veřejné chtějí vnitro pro předsedu Radka Johna, školství pro Josefa Dobeše a dopravu pro Víta Bártu.

Dohadování začíná. Z místnosti neustále někdo odchází a zase přichází. Chvílemi jednají jen předsedové tří stran, pak zase všech devět lídrů a nakonec si Nečas zve Johna a Schwarzenberga sám.

Petr Nečas sice zpočátku odmítá pustit Kalouskovi finance a Johnovi vnitro, brzy ale ustupuje. S podmínkou, že ODS bude mít na zmíněných ministerstvech své náměstky. A že premiér Nečas bude budoucímu ministrovi schvalovat důležitá personální rozhodnutí.

"Vemte si i zdravotnictví"

TOP 09 získává finance a zahraničí. Nečas pak nabízí "reformním bourákům" další horká křesla – sociální věci a zdravotnictví, v nichž bude muset budoucí ministr zavádět velmi nepopulární reformy. Aby si to takzvaně "vyžrali". Speciálně zdravotnictví ale žádná ze stran nechce.

"Na sociální věci jsme měli připraveného Drábka, to nebyl problém. Ale zdravotnictví jsme nečekali. Nemohli jsme ho však odmítnout, vypadali bychom jako zbabělci," popisuje jeden z vyjednavačů TOP 09. Drábkovi volá Kalousek kolem půl dvanácté v noci. Křeslo ministra bere.

Věci veřejné získávají všechny tři resorty, které si přály. A k tomu ještě ministerstvo pro místní rozvoj, hlavní operátor dotací z Bruselu.

ODS si uhájí alespoň zemědělství a životní prostředí, tedy rovněž důležité resorty z pohledu rozdělování peněz.

Schwarzenberg chtěl dál ponocovat, u kolegů nepochodil

Dohoda se rýsuje. Možná i proto, že je už kolem jedné v noci a únava roste. Kalousek dokonce odlehčuje atmosféru veršováním. Alexandr Vondra z ODS zase laškuje na cigaretě s Kristýnou Kočí z VV, zda vezme nějaké ministerstvo. Ta odpovídá, že se na to ve svém věku necítí, "To děláte dobře," komentuje to politický matador Kalousek.

V átriu Sněmovny mezitím čekají novináři. Netuší, co se uvnitř děje. Dohoda totiž zní jasně – ze schůzky nesmí uniknout žádná informace. Podezřelý by byl každý, kdo by byť jen "esemeskoval". Půl druhé ráno. Dohodnuto. Konec jednání. Petr Nečas ve dvě hodiny ráno oznamuje veřejnosti jména jednotlivých ministrů.

Na něm i dalších vyjednavačích je vidět, jak jsou unaveni. Nejživější je překvapivě kníže Karel Schwarzenberg. Zve dokonce ostatní k posezení do Blue Light Baru v centru Prahy. U většiny nepochodil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video