Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

22:24
Vážení čtenáři, on-line reportáž z oslav Dne vzniku samostatného Československa končí. Děkujeme vám za pozornost.
21:49
Prezident Miloš Zeman ve svém projevu před udělováním státních vyznamenání rozdělil oceněné osobnosti na dvě skupiny. Do první zařadil ty, jejichž příběh hovoří o statečnosti. Do druhé podle něj patří ti, kdo za sebou mají příběh o práci. Celý projev zde
21:30
Ve své funkci Zeman vyznamenání uděloval již dvakrát. Řád Bílého lva už předal zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi, slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, bývalému rakouskému kancléři Franzi Vranitzkému a in memoriam bývalému britskému premiérovi Winstonu Churchillovi.
21:29
  • Prezident Miloš Zeman během slavnostní ceremonie ocenil 35 osobností (28. října...

    Prezident Miloš Zeman během slavnostní ceremonie ocenil 35 osobností (28. října 2015). / Autor: Michal RůžičkaMAFRA

21:28
Václav Klaus uděloval státní vyznamenání v mnohem menší míře. Celkově jich bylo 226. Nejvíce jich udělil v roce 2008 - 28. V průměru předával 23 vyznamenání v jednom roce.
21:23
Nejvíce státních vyznamenání uděloval Václav Havel. V roce 1998 jich předal 89 a o čtyři roky později 77. Celkově udělil 422 vyznamenání.
21:16
Prezident Miloš Zeman dnes u příležitosti státního svátku udělil 35 státních vyznamenání. Za své dosavadní funkční období jich udělil 97.
21:00
Hradní stráž odnáší z Vladislavského sálu bojové prapory. Ceremoniál na Pražském hradě se chýlí ke konci.
21:00
  • Udělování státních vyznamenání na Pražském hradě. Na snímku jsou bojové prapory...

    Udělování státních vyznamenání na Pražském hradě. Na snímku jsou bojové prapory (28. října 2015). / Autor: Michal RůžičkaMAFRA

20:59
Dalšími oceněnými jsou hudebník a skladatel Ladislav Štaidl, profesorka a anestezioložka Danuše Táborská, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Madeta Milan Teplý, bývalý ministr zemedělství a výživy ČSR a ČSSR Miroslav Toman, novinář Karel Weirich in memoriam, který se za druhé světové války zapojil do československého odboje a básník a spisovatel Jiří Žáček.
20:58
Prezident medailí ocenil také pedagoga, matematika a ekonoma Václav Petříčka, světově uznávaného plastického cirurga Bohdana Pomahače, českého katolického duchovního Františka Radkovského, diabetologa a internistu Jaroslava Rybku, zakladatelku českého hospicového hnutí Marii Svatošovou, filmovou, televizní a divadelní herečku Libuši Šafránkovou a houslového virtuoze Pavla Šporcla.
20:54
Medaili dále dostali: devátý ředitel Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava Jiří Mánek, profesor a bývalý ministr dopravy Petr Moos, zpěvák a filmový herec Václav Neckář, bývalý fotbalový záložník a reprezentant České republiky Pavel Nedvěd, ústavní právník a profesor Václav Pavlíček, novinář Jan Petránek, který v roce 1968 působil v Československém rozhlase.
20:52
  • Fotbalista Pavel Nedvěd během slavnostní ceremonie (28. října 2015).

    Fotbalista Pavel Nedvěd během slavnostní ceremonie (28. října 2015). / Autor: Yan Renelt, MF DNES

20:51
Dalšími oceněnými jsou: bývalý ministr financí v úřednické vládě premiéra Jana Fischera Eduard Janota, podnikatel a vlastník jablonecké sklárny Preciosa Ludvík Karl, ředitel Vojenského historického ústavu Praha a historik Aleš Knížek a jednadevadesátiletý publicista a filmový a literární kritik Antonín Jaroslav Liehm .
20:48
Ocenění získal také zakladatel babyboxů Ludvík Hess, podnikatel, generální ředitel a majitel textilní společnosti Juta Jiří Hlavatý , herečka a manželka někdejšího ředitele Československé televize Jiřího Pelikána Jitka Frantová Pelikánová .
20:46
Medaile za zásluhy o stát dále dostali: fyzik a zakladatel oboru elektronová mikroskopie v Československu Armin Delong, podnikatel a zakladatel úspěšné jablonecké společnosti Jablotron Dalibor Dědek, in memoriam bývalý ministr kultury Pavel Dostál a atletka a mistryně světa ve vrhu koulí z roku 1983 Helena Fibingerová.
20:44
Medaile za zásluhy o stát dostal bývalý projektant, manažer, vodohospodář a poslanec Národní rady Slovenské republiky Július Binder. Dále ji dostal zpěvák, herec, publicista František "Ringo" Čech.
20:42
Medaile za hrdinství za hrdinství v boji dostal student Petr Vejvoda, který loni bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy ve škole ve Ždáru nad Sázavou. Lidé jeho památku uctili potleskem ve stoje.
20:42
Řád Tomáše G. Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva dostal in memoriam František Kriegel. Byl to lékař a politik Pražského jara, který jako jediný odmítl v roce 1968 podepsat moskevský protokol, který legitimizoval srpnovou okupaci.
20:41
Řád bílého lva za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky dostal in memoriam nadporučík Josef František. Patřil k jedněm z nejlepších československých stíhačů v britském vojenském letectvu RAF. Ocenění převzala členka rodiny Vladimíra Kostřicová.