Reportáž skončila 26. 11. 2009 9:41

Oslavy státního státku 28. října 2009

Zdroj: redaktoři iDNES.cz, iDNES.tv, MF DNES, ČTK

  • Jiří Paroubek odhalil bustu Milady Horákové (28. října 2009)

    Jiří Paroubek odhalil bustu Milady Horákové (28. října 2009) / Autor: Jan ZátorskýMAFRA

11:33
Prezident Václav Klaus povýšil náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka do nejvyšší české vojenské hodnosti - armádního generála. Do hodnosti generálporučíka jmenoval náčelníka Vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka, generálmajorem se stal policejní prezident Oldřich Martinů.
Hodnost brigádního generála získali ředitel západočeské policie Miloslav Maštěra a Miloš Svoboda, náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru.
  • Prezident Václav Klaus jmenoval na Pražském hradě pětici důstojníků do generálských šarží (28. října 2009)

    Prezident Václav Klaus jmenoval na Pražském hradě pětici důstojníků do generálských šarží (28. října 2009) / Autor: René Volfík ČTK

11:15
Památník vzniku československého státu odhalila radnice v Přelouči. Stojí v parku u sokolovny mezi Pardubickou a Žižkovou ulicí, stál 200 tisíc korun. Památník připomíná legionáře a tvůrce republiky - Masaryka, Beneše a Štefánika.
10:34
Zatímco originály prvorepublikových známek nejsou extrémně cenné, filatelisté si nejvíce cení zajímavých padělků. - čtěte Padělky prvorepublikových známek jsou cennější než originály
10:25
Sociální demokraté zahajují oslavy u nově odhaleného pomníku Milady Horákové. Památku ženy, kterou popravili komunisté, uctil předseda Jiří Paroubek i šéf Sněmovny Miloslav Vlček. Na pražském Náměstí hrdinů se sešly asi tři stovky lidí.
09:36
Československo nevzpomíná jen na poslední říjnové dny roku 1918. Na pražském Hradčanském náměstí stojí železniční vagon, který za druhé světové války převážel československé Židy do Terezína. Stal se tak součástí výstavy My jsme to nevzdali aneb Příběhy 20. století. Ta má připomínat osudy lidí, kteří se postavili oběma totalitám minulého století. - na video se podívejte zde
09:26
Vedle prezidenta Klause sleduje pochod čestné stráže válečný veterán generál Tomáš Sedláček. Legenda české vojenské historie v lednu oslavila 91. narozeniny - je tedy stejně starý jako Československo samotné.
09:21
Vojáci salutují, zní čestné salvy. Shromáždění na Vítkově uctívá za tklivých zvuků vojenské hudby minutou ticha ty, kteří za Československo položili své životy.
  • Prezident Václav Klaus na Vítkově (28. října)

    Prezident Václav Klaus na Vítkově (28. října) / Autor: Stanislav Zbyněk ČTK

09:12
Po hymně zazněl i husitský chorál Ktož sú boží bojovníci. Připomněl tak patnácté století - 14. července 1420 zde husité zvítězili nad křižáky v první velké bitvě husitských válek. Vojáci zde mají i standardu s husitským kalichem, politici kladou věnce.
09:03
Vítkovský památník byl jako Památník Národního osvobození vystavěn v letech 1929–1938 k poctě československých legionářů. Znovu byl upravován a doplňován po skončení 2. světové války, protože bylo nutné připomenout druhý protifašistický odboj. Pak ho ideologicky zneužili komunisté, v roce 1953 zde bylo zřízeno Mauzoleum Klementa Gottwalda. Po roce 1989 byli všichni pohřbení odsud odvezeni, ale dlouho se hledalo konkrétní využití, připomíná oficiální web památníku.
09:01
Přišli i šéfové Senátu a Sněmovny Přemysl Sobotka a Miroslav Vlček. Nad Vítkovem se nesou tóny hymny Kde domov můj.
08:59
Program začíná právě teď - prezident Václav Klaus a premiér Jan Fischer dorazili na pietní akt k Národnímu památníku na Vítkově.
08:50
Hezké dobré ráno, milé čtenářky, milí čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže z oslav vzniku samostatného Československa před 91 lety.