Tradičně největší velkolepé oslavy založení Československa zažije Praha. Akce se budou pořádat na Václavském, Jungmannově a Staroměstském náměstí, na Národní třídě nebo na Ovocném trhu.
V sobotu Prahu čekají hlavně koncerty a Pochod pro republiku, který bude doprovázen historickou scénou s prvním československým prezidentem T. G. Masarykem. Hudební vystoupení široké škály interpretů na Václavském náměstí večer přeruší unikátní videomapping na Národní muzeum pod názvem „Svědek dějin“.
Online reportáž |
Podobný program připravil magistrát v sobotu i na Staroměstské náměstí. Mezi účinkujícími nebude chybět Lucie Bílá, Karel Gott, Marta Kubišová, Eva Pilarová, nebo Tomáš Klus.
Přesně v 19:18 hodin pak bude odpálen z hladiny řeky Vltavy mezi Čechovým a Štefánikovým mostem slavnostní ohňostroj „Společné století“.
Národní oslavy 100 let republiky v Prazesobota 27. října
neděle 28. října
Kompletní program na webu spolecnestoleti.cz |
S oslavami budou spojeny i uzavírky mnoha komunikací po celém hlavním městě. O veškerých změnách a úpravách se můžete dočíst zde.V rámci obou dní vystoupí na akcích přední české a slovenské osobnosti, které zhodnotí odkaz uplynulých 100 let.
V Pelhřimově se bude slavit pokusem o rekord
Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit plánuje na 28. října vytvořit rekord v největším počtu vyvěšených českých vlajek. Do rekordu se mohou zapojit lidé po celé republice na webu nejvicevlajek.cz.
Při oslavách bude také znovu k vidění největší česká vlajka, jejíž strany jsou dlouhé 18 a 12 metrů. Také bude vystavena zvětšená verze čepice, tzv. brigadýrky, kterou s oblibou nosil prezident T. G. Masaryk.
Město Pardubice nabízí občanům zážitkový projekt nazvaný Zažijte to znovu! Ten přináší interaktivní zážitek, kde si lze vyzkoušet například jak vypadala výuka v tehdejší obecné škole. Také lze navštívit napodobeninu prvorepublikové kavárny, kde se podávají některé z oblíbených moučníků prezidenta Masaryka.
Projekt také nabízí virtuální prohlídku míst, kde vznikalo Československo. Například pracovnu Aloise Rašína, v době kdy psal první zákon o vzniku republiky nebo salonek Obecního domu v Praze, kde byla republika vyhlášena.
V Brně se v Sono Centru připravuje velký koncert hudebníků spojených právě s moravskou metropolí. Vystoupí zde mimo jiné folkový zpěvák Robert Křeštan a skupina Druhá Tráva.
Také se zde pořádají komentované prohlídky výstavy Rok 1918 – co nám válka vzala a dala, která se věnuje první světové válce, vzniku Československa a událostem spojeným právě s Brnem. Proběhnou zde také živé obrazy spojené se vznikem republiky.
V Ostravě podobně jako v jiných městech probíhají oslavy výročí republiky po celý rok a 28. října vyvrcholí. Na sobotu se připravuje dobové představení připomínající oznámení vzniku republiky v Ostravě s herci z místních divadel. Je také připraven příjezd a uvítání T. G. Masaryka připomínající jeho návštěvu v roce 1924.
Prvorepublikové písně zde zahraje ostravský big band a na Slezskoostravském hradě mohou návštěvníci nasát atmosféru vznikající republiky na tematických expozicích nebo při ochutnávce tradiční české, polské, německé a židovské kuchyně.
Příznivci turistiky pak mohou vystoupat na Říp, kde se bude konat při příležitosti oslav republiky koncert operních pěvkyň v rotundě sv. Jiří. Výstup na další pověstmi opředenou horu Blaník zase pořádají 28. řijna Sokolové.
V Přerově se mohou návštěvníci úplně poprvé podívat do protiatomového krytu v kině Hvězda. Budou se také promítat dokumentární i hrané filmy spojené s první republikou.
Slavnostní vlak potáhne „Šlechtična“
Ve středních Čechách se tradičně 28. října pořádá Den středočeského kraje a letos nemůže být spojený s ničím jiným než s oslavami vzniku republiky.
České dráhy připravily výlet parním vlakem, který je složený ze salónních vozů, které tvořily soupravu prezidentských vlaků. Vlak vedený lokomotivou „Šlechtičnou“ pojede z Prahy přes Beroun na Křivoklát. Na hradě je připravený program, který má připomenout atmosféru z doby vznikající republiky v dobových kostýmech.
Cestující na Křivoklátu mohou navštívit stálou expozici ke 100 letům československých legií nazvanou Cesta legionáře nebo tematickou výstavu Můj stát, která návštěvníky provede českými státními symboly. K vidění budou také meziválečné automobily nebo motocykly. Na konci trasy bude Masarykův salónní vůz odstaven u místního železničního muzea a návštěvníci si ho budou moci prohlédnout.
Věnováno Masarykovi
|
V Plzni lze navštívit stejně jako každý rok většinu muzeí, galerií i například městskou zoo za symbolických 28 korun. Pro celý Plzeňský kraj byl vytvořen projekt nazvaný „Kde domov můj“. V Plzni bude k vidění například originál rukopisu hry Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka z roku 1834, ze které pochází text, který se stal naší hymnou.
Také se bude hrát opera Bedřicha Smetany Libuše v novém nastudování v Divadle J. K. Tyla. Oslavy zde mají i duchovní rozměr. V neděli dopoledne se bude konat společná modlitba za republiku a také vysazení symbolické lípy.