Kancléře Metternicha krásná a ambiciózní vévodkyně Kateřina Zaháňská okouzlila.

Kancléře Metternicha krásná a ambiciózní vévodkyně Kateřina Zaháňská okouzlila. | foto: Muzeum města Ústí nad Labem

Při bitvě u Chlumce Louny posloužily jako místo milostného setkání

  • 2
Jedno milostné dostaveníčko uprostřed válečné vřavy roku 1813 stálo už řadě historiků za detailní prozkoumání. Sehrálo zřejmě i výraznou politickou roli. Jeho aktéry byli tvůrce rakouské zahraniční politiky kancléř hrabě Klemens Metternich a krásná a ambiciózní vévodkyně Kateřina Zaháňská, místem severočeské Louny.

Láska rakouského kancléře k zámecké paní z Ratibořic vzplanula v červnu 1813, kdy se zámek v Ratibořicích stal místem jednání zástupců nové protinapoleonské koalice složené z Rusů, Prusů a Rakušanů.

Seriál k výročí bitvy u Chlumce

iDNES.cz přináší vždy ve čtvrtek a v neděli články k 200. výročí napoleonské bitvy u Chlumce v roce 1813, která předznamenala definitivní zvrat v napoleonských válkách.

Poslední prázdninový víkend v Ústeckém kraji vyvrcholí rekonstrukcí bitvy oslavy, které tuto událost připomínají.

Seriál připravuje ústecký historik Martin Krsek.

Ve čtvrtek: Babinský jako dítě napoleonských válek

Majitelka zámku Kateřina Zaháňská hostila na svém sídle i cara Alexandra I. a vrcholné představitele ostatních stran. Obzvlášť vítaným hostem býval hrabě Metternich.

Půvabná a o politiku se zajímající žena, dnes bychom řekli lobbistka, uchvátila jak cara, tak kancléře. To jí vyneslo exkluzivní místo po boku mužů, kteří v té době formovali politiku celé Evropy. Ne náhodou to byla právě Kateřina Zaháňská, která podala Metternichovi 10. srpna v Praze pero k podpisu vyhlášení války vůči Napoleonově Francii.

"Dovolte mi uvěřit, že bych Vám občas mohla Vaši pozici ulehčit. Chtěla bych, abyste na břemeno, které nesete a které zahrnuje málem celý svět, na okamžik zapomněl," cituje historička Helena Sobková v životopisu Zaháňské dopis vévodkyně svému ctiteli.

"Patříš ke mně a mé srdce mi říká, že mi budeš patřit ještě více," odpověděl Metternich.

Válka dala dostaveníčku dramatický náboj

Láska rozdmýchaná milostnými dopisy se dočkala svého zhmotnění 6. září 1813 v Lounech, kde si smluvili milenci tajné setkání. Metternich v té době dlel v Teplicích v hlavním stanu spojenců, kde se připravovaly spojenecké smlouvy pro zajištění míru v ponapoleonské Evropě.

Chlumecká bitva již sice byla vyhraná, ale tuhé boje mezi Francouzi a spojenci v okolí Ústí nad Labem stále probíhaly až do konce září. Válka dala dostaveníčku dramatický náboj.

"Budeme tam muset strávit noc, poněvadž kvůli kozákům a raněným není na noční jízdu ani pomyšlení, ledaže by jela s sebou eskorta," píše Metternich.

Kateřina Zaháňská se musela z Prahy do Loun prodrat po silnicích přeplněných pochodujícími vojáky, kolonami válečných zajatců a kárami plnými raněných. Kde přesně strávili oba milenci danou noc, není dodnes jasné. Helena Sobková zmiňuje lounský zámek, ale takový nikdy neexistoval.

Schůzka mohla být v hostinci Daliborka

Možná se jednalo o jeden ze čtyř zámků v okolí. Ale zřejmě ani jeden z nich se nemohl stát místem tak intimního setkání.

"Všechny čtyři zámky byly v té době nepochybně obsazeny vojskem," poznamenává lounský historik Antonín Hluštík.

Další alternativou, více pravděpodobnou, je zájezdní hostinec Daliborka. Ten stojí dodnes a sídlí v něm lounský archiv.

"Viděl jsem Tě v Lounech! Nikdy nezapomenu na těch několik hodin, které jsem tam prožil. Budu-li dlouho žít, pak se ve stáří dám opět zavést do Loun, abych tam prolil slzy nad nejdražší ze všech svých vzpomínek," zapsal později Metternich.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video