Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž
 • Joan Baezová a Václav Havel (17. listopadu 2009)

  Joan Baezová a Václav Havel (17. listopadu 2009) / Autor: Petr Topič iDNES.cz

Vážení čtenáři, on-line reportáž skončila. Další vývoj událostí sledujte v článcích. Děkujeme za pozornost a přejeme pěkný sváteční večer. Redakce iDNES.cz
18:16
Václav Havel dostal na začátek koncertu na Národní od organizátorů bílou ručně pletenou šálu. Představil se jako "nosič kytary", kterou předal zpěvačce Joan Baez. Zahrála píseň We Shall Overcome, která se zpívala i před dvaceti lety, také s českým překladem Jednou budem dál.
18:00
Speciálně oslaví dvacetiny skupina J.A.R. - koncertem ve velkém sále pražské Lucerny. Při vystoupení, jehož se zúčastní jako hosté herci Jiří Macháček, Jiří Langmajer či Aňa Geislerová, pokřtí "bestof" CD a DVD. Z dnešního koncertu pořídí Česká televize hodinový záznam, který odvysílá ještě před Vánocemi. Kapela uvažuje, že jej příští rok připojí k nové desce.
17:34
Na Národní třídě se zpívala československá hymna s Danem Bártou. Slovenská část ale zazněla s cenzurovanými slovy, jak byli všichni naučení... Zpívalo se "zastavme sa bratia" namísto originálního textu "zastavme ich bratia". Na pódiu padal ohnivý déšť, symbol opony.
17:21
Na Národní třídu pomalu docházejí poslední účastníci průvodu a přidávají se i další lidé, kteří chtějí slyšet večerní koncert. Podle organizátorů by tam mohlo být už šest tisíc lidí, celá Národní třída je ozvučená.
 • Tisíce lidí kopírují trasu studentského průvodu před 20 lety.

  Tisíce lidí kopírují trasu studentského průvodu před 20 lety. / Autor: Petr Topič, iDNES.cz

17:12
Čelo průvodu dorazilo bez úhony a bez konfliktu k Národnímu divadlu. Dav stále vedou dvě plastiky andělů se svazkem klíčů, jedním ze symbolů sametové revoluce. Stále více lidí vytahuje svoje klíče z kapsy a zvoní, hlásí reportér iDNES.cz.
17:05
Pravicoví extremisté se podle ČTK na náplavce u Výtoně střetli s policisty, házeli na ně kameny. Ale minuli se s průvodem mířícím z Albertova na Národní. Radikálové házejí kameny na policejní auta a kopou do nich, došlo i k několika strkanicím s policisty. Policie se extremisty snaží odvést dál směrem z centra.
16:58
Skupina asi 60 příznivců Národní odporu se vylodila na Rašínově nábřeží, kudy také vede trasa průvodu z Albertova. Nechtěli se rozejít a průvodu se vyhnout, navíc se k nim přidali další radikálové. Policie je rozhání.
16:58
Čelo pochodu už dorazilo na Palackého náměstí. Podle organizátorů ze společnosti Opona už na koncert na Národní třídě čeká další tisícovka lidí.
 • Průvod u rotundy na Vyšehradě

  Průvod u rotundy na Vyšehradě / Autor: Petr Topič, iDNES.cz

16:45
U Botanické zahrady UK se pochod zastavil, stejně jako před dvaceti lety. Tehdy tam byl první policejní zátaras, připomněl davu muž na chůdách. Skandovalo se "Svobodu, svobodu!", pak se průvod vydal dál.
16:41
Průvod z Albertova provázejí také policisté z antikonfliktního týmu. Ze vzduchu situaci sleduje i policejní vrtulník. Ve směru od Národního divadla se totiž k průvodu blíží skupina asi 150 extremistů, kteří se setkali na nenahlášeném shromáždění.
16:29
"Spousta lidí si něco fotí mobily nebo digitálními fotoaparáty, baví se o tom, jak snímky umístí na Facebook a uvědomují si, že něco takového by před dvaceti lety nemohli udělat ani náhodou," postřehl reportér iDNES.cz
16:20
Naproti rotundě na Vyšehradě stojí muž na chůdách a baví dav svými komentáři. Připomíná slova Johna Boka, který měl na tomto místě před dvaceti lety burcovat lidi, aby nebyli srabi a šli dál. Tehdy se tam průvod zastavil a rozhodovalo se, zda a jak pokračovat.
16:13
Průvod se podle zpravodaje iDNES.cz zadrhl u brány na Vyšehradě. "Na tolik lidí je úzká, ale postupuje se plynule, ohleduplně," řekl zpravodaj, podle kterého v průvodu převažují lidé, kteří tam před dvacetí lety vzhledem ke svému věku určitě nemohli být.
15:59
Podle organizátorů je v průvodu z Albertova asi 4500 lidí. Čelo průvodu už stoupá Lumírovou ulicí k vyšehradským hradbám.
 • Mapa a program pochodu z Albertova na Národní třídu.

  Mapa a program pochodu z Albertova na Národní třídu. / Autor: www.oponaops.eu

Diskuse

nesmazatelnej :-p: uz aby to bylo :) (17:42)

Normální student: dneska ten režim snad padne, či co??? (17:25)

nesmazatelnej :-p: snad nepripluli ponorkou :D (17:08)

maroua: Oni už i plují:D Tak teď kanálem, kam patří:) (17:07)

Normální student: to bude asi drsné.. (17:06)

reactt: To musí bejt opravdu nuda, (17:01)

reactt: A jako mám tam jít nebo co?? (17:00)

Normální student: asi tak :D (16:55)

nesmazatelnej :-p: kdyby jenom fotak, jeste by si prisli domu pro pocitac a odpojili by me od internetu :D :D :D btw vvsadim se, ze ten postreh byl od "nackobijce" heilchlera :D (16:53)

Normální student: co já si pamatuji, tak kdybych dal před dvaceti lety fotky na Facebook, to by byl panečku velký průšvih!!!StB by mi možná zabavila i ten digitální foťák :D (16:49)

nesmazatelnej :-p: njn, tezko by pred 20 lety fotili mobilem a davali fotky na facebook, kdyz v ty dobe zadny mobily nebyly a facebook taky ne :D erudovanost skrabalu na yHeute se opet projevuje :D (16:48)

Normální student: ...postřehl reportér IDNES.cz:) Zřejmě má pan reportér vynikající posřeh :D (16:46)

nesmazatelnej :-p: nastesti jim to kuci policajtsky vysvetli :D (16:46)

Normální student: "Spousta lidí si něco fotí mobily nebo digitálními fotoaparáty, baví se o tom, jak snímky umístí na Facebook a uvědomují si, že něco takového by před dvaceti lety nemohli udělat ani náhodou," (16:45)

Normální student: extremiste se blizi pozdravit ucastniky pamatneho pochodu:) (16:44)

Normální student: policisté zasahují proti přítomným demonsrantům a "lechtají" je svými tomfami :) (16:43)

CocrousPaja: na Novinkách píšou 300 lidí a tady 130 lidí,naučte se novináři počítat a psát pravdu anebojte se,že vás za to vyhodí z práce,jako před 20 více léty! (14:51)

CocrousPaja: jako před 20 lety rozpusťte se a lidi jim to tady ještě žerou... (14:46)

CocrousPaja: jaká je tu ve skutečnosti demokracie... (14:46)

CocrousPaja: Magistrát rozpustil akci extremistické Dělnické strany u Národního divadla v Praze. Úředníci vyzvali příznivce k rozchodu. Policie je připravena k zásahu. A to je vlastně dobře,ukázalo se... (14:46)

Bobous: děkujeme za upozornění... :/ (10:08)

luxusnitrabant: "...bude i český exprezident Václav Klaus"... chudák, iDnes už ho svrhl? že o tom nevím... (9:47)