Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oslava Nového roku v Japonsku

  15:04aktualizováno  15:04
V Japonsku se neslaví vánoce,protože se nejedná o národ s křesťanskou historií a tak patří oslava příchodu Nového roku k hlavním japonským svátkům. Několik týdnů před Novým rokem jsou již obsazeny všechny lety i jízdenky na superexpress Shinkansen směrem z Tokia ven,protože většina obyvatel Tokia má své příbuzné na venkově.

Na rozdíl od Čech se v Japonsku podle tradičních zvykolostí neoslavuje půlnoc 31.12.,ale naopak je zvykem 1.ledna vstát brzy a jít se podívat na první východ slunce v novém roce,čemuž se říká „goraikó“. V japonských domácnostech se před příchodem nového roku aranžuje v předsíni rostlinná výzdoba,kdy se do květináče dají bambusové kmeny a zapíchají se do nich borovicové větvičky, což se nazývá „kadomacu“.

Hned ráno se jí bochánky z utlučené rýže „omoči“,které jsou podávány v silném kuřecím vývaru nebo ve sladké polévce ze sojových bobů. Jí se také hnědé dlouhé nudle z prosa „soba“,jejichž délka symbolizuje dlouhý život a také ,aby nám co nejdéle nejen v novém roce vydržely vzájemné vztahy a předsevzetí. Děti se nemohou dočkat „otošidama“,což je výrazně zvýšené kapesné v okrasné obálce – a to i od příbuzenstva.

„Otošidama“ dostávají pouze děti,které si ještě nevydělávají. V japonsku také existuje mnoho dětských novoročních her například „hagoita“,což míčová hra,která se hraje venku. Hráči mají pálky přípomínající prkénko na krájení a pinkají si dřevěným míčkem , ve kterém jsou zasazena ptačí péra,aby lépe létal. Nebo „takeuma“,což je chození po údách vyrobených z bambussových kmenů. Dalšími novoročními dětskými hrami jsou „takoage“,pouštění draka (je zajímavé,že v Japonsku se drak pouští na nový rok a nikoliv na podzim jako v Čechách), „fukuwarai“,oblíbená novoroční hra malých dětí,kdy se na šablonu prázdného obličeje umisťují se zavázanýma očima papírové obočí,ústa,nos apod.

Potom si šátek z očí sundají a smějí se tomu,co každý vytvořil. Nebo „sugoroku“,desková hra podobná českým monopolům, hráči hazí kostkou a na každém políčku je čeká úkol.

Každý dospělý si zase štětcem obřadně kaligraficky si na podlouhlý svislý papír napíše své přání či předsevzetí pro nový rok a pověsí si to někde v obydlí na viditelném místě,čemuž se říká „kakizome“.

V poledne se všichni těší na slavnostní novoroční jídlo „osečirjóri“,umístěné v dřevěné krabičce s mnoha přihrádkami a v každé je nějaké dobrota ( ryba,zalenina atd.). Jídlo musí být atraktivní na pohled,barevné.

V tu dobu již máme ve schránkách „nengadžó“,což je novoroční blahopřejná pohlednice. Zajímavostí je,že všechny musí být doručené právě a jedině 1.ledna,takže mají jednotnou formu,aby je pošta snadno identifikovala a na poště všechny příchozí „nengadžó“ skladují a pak je teprve všechny dohromady roznášejí do schránek 1.ledna. Pošťáci jsou tedy na Nový rok zdaleka nejzaneprázdněnějšími lidmi v Japonsku.

Po obědě se jdeme krátce pomodlit do budhistické svatyně,čemuž se říká „hacumóde“, nehledě na to,zda-li je někdo věřící či ne.
Období příchodu nového roku končí 15.ledna a v tento den se venku udělá ohníček „dontojaku“,kde se spálí „kadomacu“ a také „kakizome“. Na ohníčku si poté ještě upečeme bochánky z utlučené rýže „omoči“ nebo sladký brambor „sacumaimo“.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Najdete na iDNES.cz