Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Orlovou po měsíci opět ohrožoval metan

  17:55aktualizováno  17:55
Orlová - Před orlovskou radnicí se navlas opakovala situace, kterou město zažilo před měsícem. Policie uzavřela náměstí a důlní technici odvětrávali z kanalizace metan. "Byla to blesková akce. Na náměstí přijeli hasiči a policisté. Celý prostor uzavřeli. Bylo to všechno zorganizované o poznání lépe než minule," řekl jeden ze svědků akce Antonín Macura.

Starosta Orlové Bohumír Bobák řekl, že výbušné koncentrace metanu v kanalizaci objevili dopoledne důlní technici.

Ti zde pravidelně měří od poplachu, který vyvolal první nález metanu před měsícem. V půl jedné bylo náměstí uzavřeno a pracovníci Důlního průzkumu a bezpečnosti Paskov začali plyn odvětrávat.

Akce trvala dvě hodiny
Po dvou hodinách už měřící přístroje ukázaly v kanalizaci nulové množství metanu a v půl třetí policie náměstí znovu zpřístupnila. Že se tady něco dělo, připomínali jen tři strážníci, kteří hlídali, aby do kanálů bez poklopů někdo nespadl.

„Víka si odvezli lidé z vodáren. Ti do nich navrtají díry, aby jimi mohl plyn unikat a nehromadil se v kanálu,“ řekl starosta.

Starosta už před měsícem varoval, že metan se pod Orlovou může objevit brzy znovu. Příští týden se kvůli metanu v Orlové sejdou báňští odborníci s lidmi z ministerstva životního prostředí.

„Chci, aby nám stát problém s metanem pomohl vyřešit. Nemůžeme přece pořád čekat, až zase poklesne tlak a policie zase vyžene lidi z náměstí. Potřebujeme stálou odvětrávací stanici a ta bude stát peníze,“ řekl starosta Bohumír Bobák.

Před měsícem muselo město vyhlásit krizový stav
Také před měsícem výbušný plyn unikal ze starých dolů přímo pod hlavním náměstím.

Nejhorší situace byla o víkendu 13. a 14. dubna. Pracovníci Ostravsko-karvinských dolů plyn tehdy postupně odčerpali. Bezpečnostní komise města proto mohla v úterý odpoledne odvolat krizový stav.

Důlní technici potvrdili na měřených místech nulové hodnoty metanu až po pěti dnech. Z ulic Orlové také zmizely zábrany, které bránily lidem dostat se k nebezpečným místům - otevřeným kanálům a větracím šachtám.

METAN

- důlní nebo bahenní plyn
- je lehčí než vzduch, bez chuti a zápachu, hoří namodralým plamenem
- při obsahu 5-14 % metanu ve směsi se vzduchem tvoří výbušnou směs, která při styku s otevřeným plamenem vybuchuje
- vznikl při prouhelňovacím procesu organické hmoty
- v dolech, kde se v nadloží slojí vyskytují nepropustné vrstvy hornin, je metan absorbován v uhelné hmotě a uzavřen v okolních horninách sloje
- koncentrace metanu v důlním ovzduší se snižuje větráním a odsáváním
Zdroj: Všeobecná encyklopedie Diderot

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Havarijní stav však trval dál
Důvod k nadšení ale Orlovští neměli. Důlní technici 16. dubna sice odvětrali metanem zamořenou kanalizaci, neudělali ale taková opatření, aby mohli s klidným svědomím říci, že nic podobného už v centru staré Orlové nehrozí.

"Technici nás ujistili, že metan v kanalizaci je již v bezpečných koncentracích. Bezpečnostní rada proto rozhodla, že ruší krizový stav," řekl tehdy starosta Bohumír Bobák.

Mluvčí OKD Radek Chalupa potvrdil, že akutní nebezpečí výbuchu nehrozí, nicméně havarijní stav i nadále trval. "Bude trvat do té doby, než technici zajistí, aby se již metan v kanalizaci nemohl nahromadit."

"Nic pro nás nekončí. Protože nevíme, jaká stará důlní díla se pod Orlovou nacházejí a kolik jich vůbec je, nevíme, kdy a kde se metan může znovu nahromadit," řekl starosta.

Na metan se přišlo při měření
Chalupa řekl, že nebezpečné množství metanu zjistili v orlovské kanalizaci při zajišťování deseti starých dolů z poloviny předminulého století.

Na metan přišli dělníci opravující polikliniku na náměstí. Únik objevili při měření ve sklepích. O chvíli později už policisté zahrazovali náměstí. Nikdo nesměl před radnici. Prostranství hlídali strážníci. Hrozil výbuch, s nímž už má poddolované Ostravsko a Karvinsko nejednu zkušenost.

Metan vybuchl naposledy v roce 1999
Havarijní situaci pracovníci OKD řešili i na podzim předloňského roku. Při zajišťování dvou starých důlních děl musely být ve Slezské Ostravě demolovány hned tři rodinné domky. V těchto případech ale bezpečnost jejich obyvatel ohrožoval pokles půdy.
 
Exploze metanu Ostravou otřásla naposledy v květnu 1999. Tlaková vlna výbuchu tehdy srovnala se zemí dřevěný domek devětašedesátileté ženy v Hrušově. Po skončení televizního seriálu Esmeralda se chtěla v kuchyni pomodlit. Zapálila si svíčku, načež explodoval metan unikající ze starého důlního díla. Důchodkyně utrpěla šok a vážné popáleniny.

V Ostravě odborníci lokalizovali na 400 nezajištěných důlních šachet, z nichž 125 leží přímo v obydlených oblastech. Odstranění všech rizikových míst na území města by si ale vyžádalo více než 700 milionů korun.

Únik metanu v ČR od roku 1996
(Zdroj: ČTK)

2.5.1996 - V areálu bývalého dřeviště a.s. OKD Salma v Ostravě-Radvanicích výbuchl patrně unikající metan z bývalého dolu Hugo; jeden člověk přišel o život a devět bylo zraněno.
23.2.2001 - Havarijní stav vyhlásili kvůli úniku výbušného metanu v ostravské čtvrti Michálkovice. Ze starého důlního díla, takzvané Michalkovické jámy, vystupoval metan přímo pod dílny opravárenské firmy a hrozilo nahromadění plynu a následná exploze.
26.2.2001 - Kvůli úniku metanu evakuovali hasiči šestnáct obyvatel činžovního domu ve Slezské Ostravě. Po naměření vysoké koncentrace důlního plynu uzavřeli i bezprostřední okolí dvou jam, z nichž metan pronikal do sklepů činžovního domu.

Důlní neštěstí, způsobená metanem od r. 1995
(Zdroj: ČTK)

7.11.1995 - Na otravu metanem zemřel v šachtě Dolu Dukla v Havířově-Suché na Karvinsku důlní inženýr.
5.4.1997 - Na dole Tuchlovice na Kladensku zemřeli po vdechnutí toxického plynu při zásahu dva členové báňské záchranné služby.
30.6.1998 - Výbuch metanu v likvidované jámě Heřmanice II v ostravské části ostravsko-karvinského revíru se obešel bez obětí.
16.4.1999 - Při důlním otřesu v dole Československé armády bylo v podzemí zraněno deset lidí, z toho tři těžce. Postižená důlní díla byla silně poškozena a do chodeb vnikl metan, jehož koncentrace dosáhla až 25 procent.
29.11.2001 - V dole Schöller v Libušíně u Kladna vybuchla zřejmě směs metanu se vzduchem. Výbuch a následná tlaková vlna zabily tři lidi, jeden člověk byl zraněn těžce a dva lehce.

Pracovníci Ostravsko-karvinských dolů odčerpávají nebezpečný metan v Orlové na Karvinsku. (16.4.2002)

Některá místa v Orlové na Karvinsku byla zatarasena kvůli úniku nezpečného metanu. (16.4.2002)

Policista hlídkuje v centru Orlové u odkrytého kanálu, kde se nashromáždil metan. (10. května 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...Najdete na iDNES.cz