Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Orlík vydržel tisíciletou vodu

  17:29aktualizováno  17:29
Orlická přehrada vydržela tisíciletou vodu, oznámilo týden po katastrofálních záplavách Povodí Vltavy. Prahou prošla pětisetletá voda, stejně jako soutokem Labe s Vltavou u Mělníka. Už jen poloviční sílu mělo Labe po spojení s Ohří, prozradila navíc předběžná studie Českého hydrometeorologického ústavu. Povodí Vltavy odhaduje škody po povodních na stovky milionů korun.

"Prahou prošla pětisetletá povodeň. Přítok do Orlíku přesáhl tisíciletou povodeň," oznámil generální ředitel Povodí Vltavy Petr Hudler. Za vodohospodáře vyjádřil přesvědčení, že záplavě čelili nejlépe, jak mohli. "Absolutní protipovodňová ochrana neexistuje," podotkl.

Odstraňování škod po záplavách přijde Povodí Vltavy na stovky milionů korun. Státní podnik si zatím vzal úvěr. "Doufáme, že stát bude na vodní hospodářství také nějak myslet," uvedl technický ředitel podniku Václav Kulhánek, který odhadl škody po záplavách ve všech povodích na miliardy.

Vltavská kaskáda odvedla podle vodohospodářů dobrou práci, když vodu zdržela a umožnila se na její příchod nachystat. "I kdyby všechny přehrady a zásobní prostory v povodí Vltavy byly zcela prázdné, pojaly by zhruba jednu miliardu kubických metrů vody. Na území západních a jižních Čech však spadlo velmi rychle na tři miliardy kubíků vody," uvedl Hudler.

Víc jsem udělat nešlo, brání se povodí
Šéf Povodí Vltavy ocenil, že v metropoli a okolí nikdo během povodní nezemřel a evakuace desítek tisíc lidí neprovázely větší problémy. "Škodám na majetku nešlo předejít," míní.

Pražský primátor Igor Němec přitom svedl odpovědnost za rozsah škod v metropoli na špatné informace od Povodí Vltavy. "Lepší informovanost nebyla možná," reagoval Hudler, podle něhož dalo Povodí Vltavy o katastrofě vědět přesně a včas.

Také podle člena krizového štábu hlavního města a ředitele závodu Dolní Vltava Pavla Uhra měla metropole informace o blížící se povodni s dostatečným předstihem. "Tady na Povodí Vltavy je dům plný odborníků, jinde v různých funkcích sedí politici," podotkl pro ČTK Hudler.

U Mělníka tekla pětisetletá voda
Historickou tabulku povodní na dolním toku Labe stále vede vodní katastrofa z roku 1845, kdy byly dosaženy hodnoty 1235 cm a průtok 6300 m3. Vyplynulo to z předběžného výpočtu odborníků Českého hydrometeorologického ústavu pro závod Dolní Labe.

Během nynějších záplav byl u Mělníku na soutoku Labe s Vltavou naměřen průtok 5300 m3. Pro soutok Labe s Ohří, kde je směrodatný vodočet v Ústí nad Labem, byl vodní stav 1180 cm a průtok 5100 m3

"Průtok u Mělníka odpovídá pětisetleté vodě, v druhém případě v Ústí nad Labem se jednalo o dvěstěpadesátiletou vodu," prozradil výsledky předběžné studie Jindřich Zídek, ředitel závodu Dolní Labe.

Labe řádilo nejvíc v roce 1845
Velká voda v roce 1845 v Ústí nad Labem zaplavila a poškodila prakticky všechny domy v prostoru od Mírového náměstí k řece. Směrem k Trmicím a Předlicím se rozkládalo velké jezero.

V severních Čechách byly zčásti zatopeny Litoměřice, pod hladinou úplně zmizely Mlékojedy, Lovosice, ve Štětí voda zaplavila náměstí i kostel. Obyvatelé a návštěvníci Ústí nad Labem si obrázek o velikosti povodní mohou udělat díky obnovenému vodočtu, který byl v roce 1995 umístěn blízko podjezdů v ulici Malá Hradební.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz