Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jde sem, já tady umřu, psal matce zoufalý muž z toalet v klubu v Orlandu

  14:15aktualizováno  14:15
Mina Justiceová není jediná matka, která kvůli střelbě v Orlandu zažila muka. Na rozdíl od ostatních však nezvratný osud svého syna prožívala téměř v přímém přenosu. Uvězněný na toaletách jí psal zprávy. „Jsem chycený na toaletách. Zavolej policii,“ prosil o pomoc. Střelci však nakonec stejně jako dalších 48 lidí neunikl.

Bylo po druhé hodině ranní a Mina Justiceová už dávno spala. Probudilo ji však zapípání mobilu - přišla jí zpráva od syna: „Mami, miluju tě. V klubu se střílí,“ psal jí zoufalý syn. To bylo přesně ve 2:06 ráno, píše web The Guardian.

Eddie byl jedním z těch, kteří se před nebezpečným střelcem snažili ukrýt v klubu na toaletách. Žena vzala hned telefon a snažila se synovi zavolat, ale nikdo to nebral. Napsala mu tedy zprávu a snažila se zjistit, jestli je v pořádku.

„Jsem chycený na toaletách,“ odepsal Eddie. Matce poté napsal, ve kterém klubu je, a prosil ji, aby zavolala policii. „Já tady umřu,“ dodal o pár minut později.

Masakr v Orlandu

Mina, která už byla tou dobou na nohou, zavolala policii okamžitě a snažila se dál udržet ve spojení s Eddiem. „Volám jim. Jsi tam pořád? Zvedni ten zatracený telefon. Zavolej jim. Zavolej mně,“ psala jednu zprávu za druhou.

Od Eddieho přišlo během pár minut ještě několik zpráv, ve kterých znovu vybízel matku, aby zavolala pomoc. „Jde sem. Já tady umřu,“ psal vyděšeně. V dalších zprávách však ještě dokázal matce upřesnit, že je na místě mnoho raněných a že jsou uvězněni na toaletách.

Ve 2:49 mohla Mina konečně syna trochu uklidnit a říct mu, že policie už je na místě a ať jí dá vědět, až ho najdou. „Honem, je s námi na toaletách,“ napsal jí na to roztřesený Eddie. „On je s vámi na toaletách?“ nechtěla uvěřit Mina. „Ano,“ zněla odpověď, která byla také tím posledním, co vězněný muž matce napsal.

Třicetiletý účetní se stal jednou ze 49 obětí útočníka. Svým zraněním podlehl v pondělí v ranních hodinách.

Trvalo však celé hodiny, než se Mina dozvěděla, co se s ním stalo. Celý den syna hledala a děsila se nejhoršího. „Jeho jméno ještě neuváděli, ale je to děsivé. Jen... jen mám takový pocit. Špatný pocit,“ uvedla Mina reportérům.

Jela do klubu, ale pozdě

Stejně jako ona zažila děsivou noc i 51letá Rosalie Ramosová. Její 23letý syn byl postřelený a jí po druhé hodině ráno volali, aby přijela ke klubu.

Fotogalerie

Okamžitě se oblékla a vyrazila, se synem už však nemluvila. „Doufala jsem, že je to třeba ruka nebo noha. Můžete přežít střelu do nohy. On byl ale zasažený třikrát - do hrudníku, do žaludku a ze strany. Umřel v nemocnici v Orlandu,“ uvedla Ramosová reportérům Orlando Sentinel.

Pár hodin předtím se ještě Stanley Almodovar III dobře bavil a dával na sociální síť Snapchat krátká videa z cesty do klubu. „Kéž bych měla to video, abych si ho zapamatovala navždycky,“ řekla Ramosová.

Při nejhorší střelbě svého druhu v historii USA zemřelo v noci ze sobotu na neděli v klubu nejméně 49 lidí a dalších 53 bylo zraněno (původně se hovořilo o 50 obětech, bilance se během pondělí zpřesnila, pozn. red.).

Celou konverzaci zachycuje video v tomto tweetu:


Devětadvacetiletý střelec Omar Mateen pálil ze své automatické zbraně na všechny strany. Motiv útočníka se stále vyšetřuje. k útoku se několikrát přihlásil Islámský stát. Sám Mateen během zadržování rukojmí podle svědků vyjádřil loajalitu k islamistům a oslavoval teroristické útoky v dějišti bostonského maratonu.

Podle dvaačtyřicetileté Maribely Mejíové, která z klubu odešla ještě před střelbou, bylo přes 95 procent z asi tří stovek účastníků diskotéky latinskoamerického původu. Podle ní pocházeli tito lidé zejména z Portorika, Dominikánské republiky a Venezuely. Mejíová postrádá deset přátel, všichni jsou Portoričané, kteří žijí na Floridě již dlouho. „Všechno je nejisté, stále čekáme,“ postěžovala si Mejíová na nedostatek informací.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Najdete na iDNES.cz