Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Masakr v Orlandu prosákl do kampaně za brexit. Plakát varuje před útoky

  13:06aktualizováno  13:27
Nedělní útok v klubu Pulse v americkém Orlandu promluvil i do kampaně k nadcházejícímu referendu o vystoupení Velké Británie z EU. Neoficiální kampaň za brexit vedená Nigelem Faragem totiž na sociální sítě umístila plakát, ve kterém útoky spojuje s migrací a varuje, že Britům v případě setrvání v EU hrozí nebezpečí.

Plakát, který zveřejnila kampaň Leave.EU, která prosazuje vystoupení Británie z EU. | foto: Leave.eu

Kontroverzní plakát se objevil na twitterovém účtu kampaně s názvem Leave.EU, ve které se sdružují nejtvrdší odpůrci Evropské unie vedeni Nigelem Faragem, předsedou euroskeptické strany UKIP. Plakát vyobrazuje skupinu džihádistů z Islámského státu, kterou doplňuje slogan: „Islámský terorismus je reálnou hrozbou pro náš způsob života. Jednejte, nebo zvěrstva ve stylu Orlanda přijdou i k nám.“

Britská volba

Při nedělním útoku v gay klubu v Orlandu zemřelo 49 lidí a dalších 53 utrpělo zranění. Střelec Omar Mateen během masakru slíbil věrnost radikálnímu hnutí Islámský stát (vše o nedělním útoku v Orlandu se dočtete zde).

Správci oficiálního účtu kampaně plakát opatřili popiskem: „Volný pohyb kalašnikovů po Evropě pomáhá teroristům. 23. června hlasujte pro větší bezpečnost, hlasujte pro vystoupení.“ Netrvalo dlouho a na plakát se snesla ostrá kritika. Ředitel oficiální kampaně za setrvání v Unii Will Straw prohlásil, že se jedná jen o zastrašování ve stylu Donalda Trumpa. Ten po útocích v Orlandu opět přispěchal s ostrými komentáři na adresu muslimů (čtěte zde).

Kritika zastánců setrvání v EU

Konzervativní ministryně školství Nicky Morganová označila poslední výpad zastánců brexitu za ostudný. „Zneužívání tragické smrti nevinných lidí pro získání politických bodů je ostudné. Leave.EU by se měla omluvit, a to hned,“ sdělila Morganová podle serveru The Independent. Zároveň vyzvala k reakci zástupce oficiální kampaně za brexit s názvem Vote Leave.

Ta na sebe nenechala dlouho čekat. Iain Duncan Smith, zastánce brexitu a někdejší předseda Konzervativní strany, sdělil, že jeho tábor nemá „nic společného“ s touto organizací (Leave.EU). V rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC Radio4 však připustil, že i podle Europolu je současná uprchlická krize bezpečnostním rizikem. Rétoriku Leave.EU by však nikdy nepoužil.

Kampaň krátce po kritice inkriminovaný tweet smazala, využití kontroverzního plakátu však komentovat odmítla. Není to poprvé, co se kampaň okolo Farage dostala pod tlak kvůli nevhodným výrokům a propagačním materiálům. V květnu například zastánci brexitu sdíleli video, kde se Donald Trump ostře pouští do imigrantů. Farage pak čelí kritice také kvůli tomu, že kampaň k brexitu využívá k nahánění politických bodů.

Fotogalerie

Britové budou o budoucnosti své země rozhodovat 23. června. Referendum slíbil uspořádat David Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami, které jeho konzervativci loni v květnu nakonec přesvědčivě vyhráli (více zde). V únoru Cameron dohodl v Bruselu reformu vztahů Británie a EU (více zde).

Těsné průzkumy a vlažný Corbyn

V posledních dnech začínají mít navrch podle průzkumů stoupenci brexitu. Podle průzkumu agentury YouGov pro list The Times by odchod své země z EU nyní podpořilo v referendu 46 procent dotázaných, zatímco setrvání v bloku jen 39 procent. Také v anketě agentury ORB pro list The Daily Telegraph vedou zastánci brexitu s 49 procenty nad jeho odpůrci s 48 procenty. A navrch mají odpůrci EU i v průzkumu agentury ICM (53 ku 47 procentům). Na výsledky všech dosavadních průzkumů se můžete podívat zde.

Pod tlak se kvůli rostoucí převaze stoupenců brexitu dostává lídr labouristů Jeremy Corbyn. Ten byl ještě před několika měsíci považován za euroskeptika, v kampani před referendem však prosazuje setrvání Británie v EU. Argumentuje tím, že v případě brexitu by konzervativní vláda nedokázala dojednat výhodné podmínky vystoupení, čímž by utrpěla britská dělnická třída.

Zamítnutá žaloba

Soudní dvůr EU v úterý odmítl žalobu proti britskému požadavku na omezení dětských přídavků pro ty přistěhovalce ze zemí EU, kteří nemají právo k pobytu v Británii. Opatření, které Evropská komise označila za diskriminační, je podle soudu ospravedlnitelné potřebou chránit státní finance. Právě dětské přídavky jsou jedním z bodů dohody Británie s EU, pomocí níž se premiér David Cameron snaží přesvědčit voliče, aby v nadcházejícím referendu hlasovali pro setrvání země v Unii.

Zatímco Cameron používá vyjednanou dohodu jako argument pro setrvání v EU, zastánci takzvaného brexitu tvrdí, že smlouva Londýnu nepřináší nic zásadního a mimo Unii budou Britové své finance a pracovní trh chránit efektivněji.

Zdroj: ČTK

Corbyn se však opakovaně nechává slyšet, že není součástí oficiální kampaně za setrvání, což je pochopitelné, protože by tím vyjádřil jasnou podporu toryovcům. Takový krok by mu mohl uškodit u labouristických voličů. Corbyn tak až dosud volil velmi opatrnou podporu setrvání, kvůli které se však dostává pod palbu kritiky zastánců Británie jako člena EU.

Ti po Corbynovi požadují, aby byl v kampani agresivnější. Není se co divit, početná voličská základna labouristů totiž může být rozhodující silou při červnovém hlasování. V průzkumech přitom až 40 procent z nich uvádělo, že netuší, jaké stanovisko v referendu prosazuje vedení strany.

Corbyn proto v úterý na mítinku labouristů příznivce oficiálně vyzval, aby hlasovali pro setrvání v Unii. Jedině tak podle předsedy labouristů zajistí lepší podmínky pro dělnickou třídu. „Stanoviskem Labouristické strany i odborů je setrvání v Unii. Proto jsme se zde dnes sešli, abychom sdíleli naše hodnoty a odhodlání (...), a apelujeme na naše voliče, aby si vše důkladně promysleli a 23. června hlasovali pro setrvání,“ sdělil Corbyn.

Jeremy Corbyn se členy stínového kabinetu a zástupci odborů:

20.května 2016 v 17:01, příspěvek archivován: 14.června 2016 v 13:21

Labour is united in campaigning for Britain to remain in Europe. With us? RT #LabourInForBritain pic.twitter.com/KKsVedFT2V

Podporujete vystoupení Velké Británie z EU?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. června 2016. Anketa je uzavřena.

Ano 19816
Ne 12328


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz