Vichřice prošla Českem. Ochromila dopravu, bez proudu je sto tisíc míst

  • 764
Vichřice spojená s tlakovou níží Sabine v Česku v pondělí odřízla téměř 300 tisíc odběratelů od elektřiny, večer se jejich počet snížil na 100 tisíc. Kalamitní stav platí v deseti krajích. Na desítkách železničních tratí se zastavil provoz, aerolinky zrušily několik letů. Hasiči měli více než čtyři tisíce výjezdů. Na Sokolovsku došlo kvůli silnému větru ke smrtelné dopravní nehodě, bouře si tak v Česku vyžádala první oběť.

Problémy s dodávkami elektrické energie začaly již v časných ranních hodinách. Kolem sedmé ráno bylo kvůli poruchám na vedení vysokého napětí bez proudu zhruba 100 tisíc odběrných míst.

Postupně během dne se bez proudu ocitlo téměř 300 tisíc odběratelů. Energetické společnosti ČEZ a E.ON vyhlásili postupně kalamitní stav v deseti krajích - Libereckém, Ústeckém, Královehradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Pardubickém, Jihočeském a Jihomoravském kraji a Kraji Vysočina.

Po osmé hodině večer bylo podle zpráv energetiků stále bez proudu přes 100 tisíc odběrných míst. 

V síti ČEZ bylo k 20. hodině nejvíce lidí bez elektřiny ve středních Čechách a Královéhradeckém kraji, kde je bez dodávek 24, resp. 21 tisíc odběratelů. „Situace se uklidnila v kraji Karlovarském, Olomouckém a Ústeckém. V Plzeňském kraji zbývá připojit ještě na 10 tisíc odběrných míst, v Libereckém kraji pak na 17 tisíc odběrných míst,“ uvedla v pondělí večer mluvčí společnosti Soňa Holingerová.

Společnost má v terénu pět stovek zaměstnanců. „Práce pokračují i v této večerní hodině, vyjma lesních úseků, kde hrozí pád stromů a větví na naše pracovníky,“ dodala Holingerová.

Společnost E.ON práce na odstranění následků vichřice ukončila v 19 hodin. Ve večerních hodinách evidovala ještě přibližně 19 tisíc domácností bez proudu. „Přes veškeré naše úsilí to vypadá, že některá místa zůstanou bez elektřiny i přes noc, a to zejména na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku,“ uvedla mluvčí společnosti Martina Slavíková.

Nejvíce odběratelů je bez elektřiny na jižní Moravě, například v Břeclavi se ocitlo celé centrum města ve tmě.

Hasiči měli od brzkého rána kvůli silnému větru v jednotlivých regionech 4 969 zásahů, což je třicetinásobně víc než je dlouhodobý denní průměr. Nejvíce zásahů eviduje kraj Jihočeský a Středočeský. 

V Česku vítr nedosáhl síly orkánu

Přestože v noci na Sněžce dosáhla rychlost větru v nárazu 184 kilometrů v hodině, nedosáhl vítr spojený s tlakovou níží Sabina v Česku síly orkánu.  „V Česku vál silný vítr až vichřice na horách, ale orkán to nebyl. Orkán musí mít rychlost větru nad třicet metrů za sekundu, a to nedosáhl. Průměrná rychlost znamená minimálně deset minut foukat 30 metrů za sekundu, to jsme na žádné stanici nezaznamenali. Nárazy jsou jiná věc, to je pouze krátkodobé zesílení," vysvětlil meteorolog Pavel Šimandl.

Nejvíc událostí je v Jihočeském a Středočeském kraji. Naprostá většina z nich jsou popadané stromy. Hasiči pracují na odklizení stromů především ze silnic a železnic, aby byla zajištěna průjezdnost. Dále spolupracují s pracovníky pohotovostních služeb, kteří obnovují elektrické vedení,“ uvedla ráno mluvčí hasičů Nicole Studená.

Hasiči zároveň žádají občany, aby pečlivě zvážili, kdy je nutné volat na tísňovou linku. „Ohlášení událostí, jako například popadané větve na zahradách a podobně, pokud není bezprostředně ohrožen život, jistě snese odkladu,“ dodala Studená. Tísňové linky ráno odbavily i 12 hovorů za minutu.

Vítr se v pondělí dotkl i provozu na ruzyňském letišti. Letecké společnosti zrušily sedm zpátečních letů. Další spoje mohou kvůli nepříznivému počasí nabírat zpoždění. Ruzyňské letiště ale zůstává v provozu bez omezení. Pouze ranní let z katarského Dauhá do Prahy byl na základě rozhodnutí posádky přesměrován do Vídně.

Vítr dosud ve státních lesích poničil asi milion kubíků dřeva. Lesníci předpokládají, že nejvíce budou poškozené porosty po kůrovcové těžbě, které hůře odolávají bouřlivému větru.

Problémy zůstávají hlavně v dopravě

Vichřice způsobila přes den problémy na dálnicích, hlavně na D3 a D5. Komplikace ze silnic byly hlášené ve středních Čechách.

Hasiči zasahovali u několika dopravních nehod po celém Česku, kde osobní automobily narazily do spadlých stromů. Zraněni byli dva řidiči. Nehody se staly ve Studénce na Novojičínsku a Dolních Tošanovicích a Hukvaldech na Frýdecko-Místecku.

U Nové Vsi na Sokolovsku došlo ke smrtelné dopravní nehodě

K tragické dopravní nehodě, která souvisí s počasím, vyjížděli policisté také na Sokolovsku. Tam při havárii vyjelo auto ze silnice a otočilo se na střechu, řidič v důsledku nehody zemřel. „Nehoda se stala u Nové Vsi, komunikace bude po dobu šetření zcela uzavřena,“ informovala krátce po půl čtvrté odpoledne krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí.

Kvůli silnému větru byl přerušen provoz vlaků na více než stovce železničních tratí či úsecích. Na řadě míst popadaly na koleje stromy, jinde vlaky nevyjely z preventivních důvodů. „Došlo ke komplikacím zhruba na 120 traťových úsecích, z toho stále není v provozu asi desetina,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová po deváté hodině večer.

Za posledních několik hodin se situace již uklidnila a nedošlo žádným novým událostem. Vlaky nejezdí například na úseku Plzeň-Klatovy, kde jsou problémy již od rána. Očekává se, že úsek trati by mohl být zprovozněn během noci.

Komplikace jsou i na trati z Brna směrem na Prahu u Havlíčkova Brodu a u Golčova Jeníkova.

Železniční doprava stála hlavně v Čechách, například od rána nejezdily vlaky z Českých Budějovic. V této oblasti se již podařilo železničářům zprovoznit několik úseků. Na některých místech může být provoz obnoven až v úterý. 

V noci na pondělí byl také kvůli problémům s větrem v Německu zastaven provoz na tratích mezi Českem a Německem.

Během silného větru se doporučuje omezit jízdy autem, zajistit pečlivě všechny volně uložené předměty.

Infolinky

Infolinka Ředitelství silnic a dálnic - 800 280 281

Aktuální poloha vlakůhttps://provoz.szdc.cz/GRAPPNV/

ČEZ distribuce - 800 850 860, www.bezstavy.cz

Ministerstvo dopravy

Je nebezpečné chodit do lesa nebo se vydávat na horské tůry. Lidé by se také měli vyhýbat budovám, které mají narušenou statiku nebo u kterých hrozí pád střešních krytin.

ČEZ lidem také doporučuje, aby se na možné výpadky proudu předem připravili a zásobili se bateriemi, dobili si mobilní telefony, případně si připravili náhradní zdroje energie.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Silný vítr podle výstrahy ČHMÚ platil pro celé pondělí v celé republice, v nárazech dosahoval rychlosti až 110 kilometrů v hodině, a místy i více. V platnosti je také výstraha před silným větrem i na úterý, podle meteorologů by měl být však již slabší, na některých místech však s nárazy nad 65 km/h. Varování platí rovněž pro celé Česko. K večeru už by se měl podle meteorologů vítr uklidnit.

Škody po řádění bouře Sabine dosahují podle pojišťoven desítek milionů korun. Poničené jsou hlavně střechy. Škod po bouřích Kyrill a Herwart by neměly dosáhnout.

Vítr přišel do Česka z Německa. Bouře Sabine, která se v neděli a v noci na dnešek prohnala západní Evropou, si na západě Německa vyžádala nejméně pět raněných. Tři lidé utrpěli těžká poranění. Vyplývá to z informací agentury DPA. V nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko jsou ale podle ní škody menší, než se čekalo. Například ve Frankfurtu nad Mohanem ale rameno jeřábu v důsledku větru spadlo na tamní dóm, jemuž poškodil střechu.

O víkendu bouře zasáhla taky Anglii a Německo:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video