Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Organizovaný zločin prorůstá do policie přes agenty

  1:00aktualizováno  1:00
Podnikatel Luboš Sotona přivezl v roce 1996 z Německa pět luxusních vozů BMW a chtěl je v Česku prodat. Byl by to klasický obchod. Jenže auta byla kradená. Sotona však vymyslel způsob, jak na tom beztrestně vydělat. Byl totiž zároveň tajným policejním agentem.
policie - ilustrační foto

policie - ilustrační foto | foto: Radek Miča

A tak se spojil se svým řídícím důstojníkem u policie. Policistovi dal tip, že se na trhu objevily kradené vozy z Německa. Sotona přitom tři bavoráky už stačil přes nastrčené prostředníky prodat jiným podnikatelům.

Policie udělala na kupující podnikatele zátah a začala je vyšetřovat. Na Sotonu se však nikdo nikdy nedostal. Policisty si uměl zavázat. Prodal jim dva zbývající bavoráky.

Tak to občas v Česku vypadá, když policista selže a přejde na stranu organizovaného zločinu. Proč se policisté se zločinci spojují?

Nejčastěji se tak chovají, když neuhlídají svůj vztah s agentem. Ten začne policistu uplácet a má ho v šachu. Role se obrátí: agent řídí policistu.

Z jejich vztahu pak vznikají podivné a nepřehledné kauzy, kdy není možné rozpoznat, kde je "dobro" a "zlo", kdo je skutečný lump a kdo je jen obětí jejich spiklenecké akce. Organizovaný zločin tak prorůstá do státní správy.

Snad největší takový případ selhání policistů v práci s agenty je právě kauza Berdychova gangu. Tady už policisté přistoupili dokonce na to, že sami vymýšleli násilné akce, během kterých se loupilo.

Je to hra s ohněm. Dříve nebo později se něco pokazí a byznys policistů s podsvětím "praskne". Agenti pak většinou končí tak, že se stanou obětí nájemného vraha, zmizí v cizině nebo jdou do vězení. Jen málokdy se důsledně došetří, jak to bylo s jejich řídícími důstojníky.

Jeden z nepsaných "králů" policejního prostředí, miliardář František Mrázek, který udržoval styky s desítkou policistů a důstojníků BIS, byl zastřelen minulou středu.

Rudolfa Javornického, který s policií spolupracoval celá 90. léta a podílel se na nelegálních obchodech se zbraněmi, rozstřílel před čtyřmi lety najatý vrah.

Podnikatel Jakub Konečný, bývalý obchodní partner uprchlého Radovana Krejčíře, je už téměř rok nezvěstný. Byl přitom agentem protikorupční policie a Krejčíř o něm říká, že spravoval policistům nelegálně získané peníze. Řada dalších je ve vězení. A jak skončil Sotona? Je nezvěstný. 

Policejní špičky říkají: "Jsou to případy osobního selhání jednotlivců." Není to však spíše chyba celého systému a nedostatečné kontroly uvnitř policie?Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

V Táboře se 20. ledna setkali stoupenci nové platformy Zachraňme ČSSD, kterou...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz