Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ndrangheta pronikla na květinovou burzu, mezi pugéty pašovala kokain

  16:55aktualizováno  16:55
Italští mafiáni se kromě vybírání výpalného a kuplířství mohou zabývat i obchodem s květinami. Odhalil to případ z nizozemského Aalsmeeru, odkud dva vysoce postavení členové kalábrijské mafie ́Ndrangheta rozesílali do celého světa kokain. Podle obžaloby ho skrývali v kamionech mezi pugéty.

Květinová aukce Royal FloraHolland v nizozemském Aalsmeeru. (19. května 2015) | foto: Profimedia.cz

Pro zákazníky slavné květinové burzy Royal FloraHolland v Aalsmeeru, kde se ročně prodá přes 12,5 miliardy řezaných květin, byl Vincenzo Crupi jen jedním z obchodníků.

Kalábrijská mafie

Název ́Ndrangheta vychází ze slova andragathia, které je výrazem pro mužnost, loajalitu nebo kuráž. Síť se skládala z jednotlivých rodin, u nichž se zažil výraz ́ndrine.

Na rozdíl od jiných mafií, se ́Ndrangheta vzpírala vertikálnímu velení, díky čemuž byla připravená na zneškodnění vůdců. „Je to všudypřítomná struktura postrádající strategické vedení, ale vyznačující se organickou inteligencí,“ tak líčí ́Ndranghetu italský Úřad pro boj s mafií (DIA).

V květinovém byznysu se pohyboval více než dvacet let, podle policistů se však jeho obchody pohybovaly za hranou zákona. Dvaapadesátiletý podnikatel podle nich v kamionech plných květin rozvážel do světa drogy za miliony dolarů.

Když mu policie přišla na stopu, nastražila mu do kanceláře odposlechy a kamery. Hřmotný Ital se do telefonu bavil o obchodech s drogami i zbraněmi, ale také o mafiánských bojích v Kanadě. „Zabíjejí tam jeden druhého,“ hlásil Crupi v kalábrijském dialektu do telefonu po jedné ze svých návštěv Toronta.

Důkazy postupně narůstaly, Crupiho složka má dnes asi 1700 stránek. Státní zastupitelství na jihu Itálie v rámci jeho kauzy prověřuje dalších 50 zadržených. Crupiho viní obžaloba z obchodu s drogami a napojení na kalábrijskou mafii ́Ndranghetu, která se z jihu Itálie rozšířila do desítek zemí.

Crupi však odmítá, že by se podílel na čemkoliv nezákonném a jeho právník Giuseppe Belcastro tvrdí, že je poctivý podnikatel. „Byl v květinovém byznysu věky. Měl legální a fungující obchod s květinami a pro to existují důkazy,“ uvedl Belcastro.

Policie a obžaloba nesouhlasí. Obchod s květinami měl Crupimu sloužit jako zástěrka pro pašování drog, praní špinavých peněz a expanzi mafie do zámoří. Důkazy, které o nelegální činnosti policie sesbírala, stačily na zatykač vydaný ve městě Reggio Calabria, na domácí půdě ́Ndranghety.

Dětství v Kalábrii

́Ndrangheta se objevila v Kalábrii v druhé půlce 19. století, kdy se zde usadila skupina Sicilanů vykázaná z ostrova. Od té doby v oblasti hluboce zakořenila. FBI uvádí, že nyní má okolo 6 tisíc členů v Itálii a až 10 tisíc ve světě. Specializuje se na únosy, obchod s drogami, podvody, lichvu, pašování i vraždy. Svými úspěchy postupně ́Ndrangheta v bohatství i vlivu předstihla svou slavnější sicilskou sestru Cosu Nostru (italským mafiím se přezdívá Pět sester).

Rodné město Macriho Siderno (červená značka) a Reggio Calabria, hlavní město Ndranghety (modrá značka)

Rodné město Macriho Siderno (červená značka) a Reggio Calabria, hlavní město Ndranghety (modrá značka)

Crupi v prostředí mafie vyrostl. Narodil se v Sidernu, jen něco přes hodinu cesty do Reggio Calabria. V devadesátých letech se přestěhoval do Nizozemska, kde založil květinářskou firmu Fresh BV. Výběr květinové aukce v Aalsmeeru byl podle obžaloby vynikající strategický tah. Přístav v Rotterdamu stejně jako letiště Schiphol jsou blízko a zásilky drog z Jižní Ameriky se tak mohou obratem distribuovat do světa.

Italské právo

Podle italského práva je členství v mafii trestné. Soud může vyměřit trest odnětí svobody až 24 let, pokud měly zločiny mezinárodní dosah. „Itálie, jejíž státní orgány se musely potýkat s mafií desetiletí, má nejlepší legislativu potírající mafii stejně jako nejlepší vyšetřovatele. Když však opustíte Itálii, jste znova na začátku,“ říká David Ellero, který velí jednotce Europolu zabývající se organizovaným zločinem. To je také důvod, proč mafiáni přesunuli svoje podnikání i zdroje často za hranice.

V roce 2002 Crupiho ve vedení Fresh BV doplnil jeho 51letý švagr Vincenzo Macrí, kterého Crupi v záznamech jmenuje jako „pumadoru“ (rajče). Macrí byl odpovědný za vybírání nezaplacených účtů. Do Evropy přijel z USA, kde si odseděl třináct let za pašování drog. Fresh BV se pod vedením obou mužů dařilo a firma kolem roku 2005 každý den vysílala do Itálie nákladní auto plné květin. Ačkoliv obchody poslední roky vázly, Crupi a Macrí stále posílali do světa několik kamionů týdně.

Květinářství jako zástěrka pro obchod s drogami

Navenek působili Crupi a Macrí jako běžní obchodníci s květy. Vstávali brzo a pracovali dlouho do noci. Často navštěvovali vybrané restaurace a jezdili na výlety do Itálie, jinak však žili poměrně skromně. „Tihle hoši vstávali ve čtyři ráno a většinou šli rovnou do Royal FloraHolland. Neměli ferrari nebo drahé hodinky. Když jste se na ně podívali, neviděli jste nic zvláštního,“ popsal policejní velitel, který vedl nizozemskou část vyšetřování.

Oba muži jsou podle obžaloby součástí klanu Commisso, odnože ́Ndranghety se sídlem v Sidernu. „Je to malé město, je normální že bude znát nějaké lidi z kriminálního prostředí, ale to z něj ještě nedělá kriminálníka,“ brání svého klienta Belcastro. S obviněním nesouhlasí ani obhajoba Vincenza Macrího, který je nyní na útěku.

Crupi i Macrí mají na ́Ndranghetu příbuzenské vazby. Oba jsou z rodiny legendy kalábrijské mafie - Antonia Macrího zvaného „strejda ́Ntoni“. Vincenzo je jeho syn a Crupi si vzal za ženu jeho dceru Concettu.

Strejda Ntoni

Antonia Macrího popisuje kriminoložka Letizia Paoliová z univerzity v Lovani jako „nejcharismatičtějšího kápa mafie ze staré gardy, který hrdinně oponoval jakýmkoliv změnám.“ Kápo zvaný Strejda ́Ntoni nesouhlasil s únosy a drogovými obchody, které prováděly ostatní mafiánské rodiny v Kalábrii. Stoupenci modernizace ho v roce 1975 během partie bocce (obdoba pétangue) zastřelili, což rozpoutalo tříletou válku gangů, která si vyžádala nejméně 233 životů. „Aktivity, které byly podle tradičního kódu mafie zakázané, byli po smrti dona Antonia Macrího ze Siderna oprávněné,“ píše v knize Mafiánská bratrstva: Organizovaný zločin italského stylu Paoliová (celá kniha v licencovaném vydání zde).

Na první aktivity, které mohly svědčit o jejich podílu na organizovaném zločinu, narazila policie v srpnu 2014, když dostala zprávu o předávce drog z kamionu společnosti Fresh BV albánskému kontaktu v Římě.

Při jiné operaci měl zase Crupiho řidič vyzvednout 11 kilo kokainu v Rotterdamu a odvézt je do Itálie. Vyplývá to z výpovědí svědků a odposlechů v kabině firemních kamionů. Řidič jednou uvedl, že vyzvedl „černé cibule tulipánů“, což je podle policie kódové označení pro drogy.

Řidiče i jeho kontakt v severní Itálii policie zadržela v prosinci 2014. Crupi přišel na řadu o tři čtvrtě roku později, kdy ho policisté zadrželi uprostřed noci v jednom hotelu jižně od Říma. Od té doby je Crupi ve vazbě.

Crupiho kolegové v Nizozemsku stále nemohou uvěřit, že tento počestný obchodník s květinami řídil distribuci drog po Evropě. „Jestli je to pravda, pak je to lepší herec než Robert de Niro a Al Pacino dohromady,“ nechal se slyšet jeden z bývalých zaměstnanců Fresh BV.

Podívejte se, kam všude dosahují chapadla italské mafie:

11.dubna 2016 v 14:42, příspěvek archivován: 11.dubna 2016 v 20:55

Global reach of #Mafia groups The mafia and a special flower arrangement https://t.co/yYjVjMeuut via @specialreports pic.twitter.com/hZEKurYI0A

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz