Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šest obětí gangu: pokerový hráč, obchodník s uměním a milovníci jachet

  5:00aktualizováno  5:00
Kriminalisté zmapovali celkem šest případů, kdy skupina sedmi pachatelů lákala do zahraničí movité Čechy. Dva z nich byli zavražděni. Byl mezi nimi obchodník s nemovitostmi a podnikatel se zálibou v jachtingu. Soud v celé věci začne v polovině června.

Gang zval nejúspěšnějšího českého hráče pokeru na partičku s bohatým podnikatelem. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Žaloba klade pachatelům za vinu, že v roce 2011 založili vnitřně strukturovanou organizovanou skupinu. S její pomocí pak po tři roky lákali podnikatele na schůzky v zahraničí, kde je následně unesli a vydírali. Všech sedm mužů je obžalovaných z účasti na zločinecké skupině. Kromě toho jsou členové obžalováni z dalších pěti trestných činů.

1. případŠpanělsko a slib prohlídky jachty

Podle informací, které jsou v textu obžaloby, se první skutek stal na přelomu července a srpna 2011. Pachatelé si tenkrát vytipovali muže se zálibou v jachtingu a vylákali jej do Španělska. Vydíraného muže podle obžaloby skupina připravila celkem o 34,2 milionu korun.

Obžalovaní v kauze

  • Michael Šváb - hlava gangu, obžalovaný z účasti na organizované zločinecké skupině, zbavení osobní svobody, týrání, dvojnásobné vraždy, vraždy ve stadiu přípravy, loupeže - hrozí mu výjimečný trest, tedy až doživotí
  • Daniel Dimitrov - obžalovaný z účasti na organizované zločinecké skupině, dvojnásobné vraždy, přípravy vraždy, hrozí mu až doživotí
  • Petr Klement - obžalovaný z účasti na organizované zločinecké skupině, dvojnásobné vraždy, přípravy vraždy, hrozí mu až doživotí
  • Libor Skopalík - obžalovaný je z účasti na organizované zločinecké skupině, zbavení osobní svobody, vydírání, loupeže, dvojnásobné vraždy a další vraždy ve stadiu přípravy, hrozí mu až doživotí
  • Petr Skopalík - obžalovaný z účasti na organizované zločinecké skupině, zbavení osobní svobody, vydírání, loupeže, hrozí mu až 16 let vězení
  • Miloslav Malík - obžalovaný z účasti na organizované zločinecké skupině, ze zbavení osobní svobody, vydírání, hrozí mu až 16 let vězení
  • Jiří Přeučil - obžalovaný z účasti na organizované zločinecké skupině, vraždy, hrozí mu doživotí 

Jak připomíná ČTK, obžalovaným mužům je od 38 do 48 let, většina z nich je nezaměstnaná. Tři pocházejí ze Zlínska, dva z Prahy, jeden z Rokycanska a jeden z Kladna.

Jednání soudu začne 16. června, je naplánován s přestávkami na čtyři týdny. Rozsudek padne nejdříve v srpnu. Jednání se koná u Městského soudu v Praze.

Podle obžaloby si Michael Šváb vytipoval poškozeného s tím, že disponuje značnými finančními prostředky, má zálibu v jachtingu a přispívá na charitu. Šváb mu proto napsal e-mail pod smyšlenou identitou s tím, že se mu stala rodinná tragédie a chtěl by po ní darovat pět milionů amerických dolarů na charitu pro děti. Předtím však dar chtěl probrat s někým, kdo na charitu přispívá. Pod touto záminkou a příslibem prohlídky jachty pozval Šváb budoucí oběť do španělské Valencie.

Tam skutečně muž v červenci odcestoval. Na letišti na něj čekal Michael Šváb, který se mu představil jako Robert Kelner. Zavezl ho do činžovního domu, kde čekali další obžalovaní, kteří měli na hlavách kukly. Když poškozený vstoupil do ložnice, vrhli se na něj a s pomocí násilí jej na zemi zajistili a nasadili mu na ruce pouta, na nohy mu připevnili řetěz a dali ho na postel.

Podle obžaloby Šváb muži řekl, že si jej někdo najal, aby ho usmrtil. Může ale objednatele přeplatit, když mu vyplatí pět milionů dolarů. Poté ho zavřel v pokoji, ať si to rozmyslí. Pachatelé ho takto zadržovali týden, po nějaké době mu dali najíst, napít a uvolnili mu pouta tak, aby mohl vykonat osobní hygienu.

Mezitím muž pod nátlakem pachatelům vydal platební kartu a k ní PIN. Z ní vybrali 65 tisíc korun. Svému osobnímu bankéři pak zadal příkaz, aby mu převedl necelé dva miliony dolarů, protože se obával, že muži ublíží jemu i jeho rodině.

Pachatelé poté zadrženému nasadili sluneční brýle zalepené páskou a vozem taxi ho zavezli na letiště. Tam dostal letenku a vrátil se zpět do ČR.

2. případHráč pokeru s miliony

Ve druhém případě si člen gangu podle obžaloby vyhlédl nejúspěšnějšího českého hráče pokeru. Lákal ho do Francie, ale věc zhatil kolega hráče.

Martin Staszko v listopadu 2011 vyhrál v Las Vegas na jednom turnaji v přepočtu zhruba 98 milionů korun (více o jeho tehdejším vítězství čtěte zde). Šváb ho nekontaktoval přímo, ale přes Asociaci českého pokeru, kde oslovil jejího předsedu Milana Slámu.

Byl to šok, líčí prozření Sláma

Předseda Asociace českého pokeru Milan Sláma se ozval policii poté, co viděl loni v dubnu tiskovku Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a na ní slyšel, že jeden z pachatelů používal fiktivní jméno Robert Kelner.

"Vzpomněl jsem si na komunikaci vedenou na sklonku roku 2011 s osobou stejného jména. Podíval jsem se do historie a zjistil, že se vše shoduje. Obratem jsem ÚOOZ kontaktoval. Fakt, jak nebezpečně blízko se Martin Staszko, potažmo kdokoliv, kdo by s ním na tuto hru cestoval, nacházel snad i v ohrožení života, mě naprosto šokoval," popsal Sláma.

"Uvědomil jsem si, jak dokážete sice analyzovat nebezpečí podvodu či podezřelé hry, ale absolutně vás nenapadne, že mezi námi žijí jedinci, kteří uvažují tak, že pro peníze někoho vylákají s vědomím, že z něj pak tyto dostanou mučením a případně jej zlikvidují," dodal Sláma. "Několikrát jsem si od té chvíle přehrával, co by se stalo, kdyby Martin na nabídku kývl, a nikdy z toho nemám dobrý pocit," uvedl.

Martina Staszka se redakci v pondělí nepodařilo zastihnout.

"V úvodu vše vypadalo poměrně racionálně, Čech Kelner působící ve firmě v Emirátech s webem, e-mailem i telefonem, který chce pro otce svého šéfa, údajně vášnivého hráče pokeru, zajistit vánoční dárek v podobě soukromé partie pokeru s čerstvým vicemistrem světa. Jako by tenisovému fanatikovi domluvili 'pinknutí' s Federerem," popsal pro iDNES.cz Sláma své počáteční dojmy. Smyšlená hra měla proběhnout ve francouzském městě Cannes.

"Soukromé letadlo, peníze do hry a k tomu velkorysý honorář, působilo to atraktivně, snad i reálně. Ovšem v pokeru si na podobné nabídky dáváme pozor, protože pokud se objeví informace, že někdo potenciálně může do hry přinést dost peněz, vyrojí se mnohdy atraktivní nabídky, které občas maskují podvodné hry s cílem připravit dotyčného o peníze," podotkl Sláma.

To, že není něco v pořádku, ho poprvé napadlo, když mu Šváb alias Kelner napsal, že to bude turnaj mimo kasino. "Byl jsem velmi ostražitý a snažil se zjistit podrobnosti. Jedna z mých otázek byla, zda hra proběhne v kasinu nebo privátně. V kasinu je vždy větší záruka, že je vše čisté. Odpověď byla, že vše proběhne ve vile, kterou rodina Kelnerova šéfa vlastní, a vše bude vlastně jen rodinnou záležitostí. Konzultoval jsem vše s Martinem, ale ten po kolotoči turnajů World Series of Poker a mediálním honu neměl volný termín a ani v několika málo volných dnech, co měl, neměl chuť hru absolvovat, neboť chtěl být s rodinou," dodal Sláma.

To také Kelnerovi sdělil, jenže ten se s tím nechtěl smířit a podle Slámy začal stupňovat tlak s tím, že termín turnaje lze přesunout. "Celé to začalo působit podezřele a já elektronickou komunikaci slušně ukončil a přestal zvedat telefon s tím, že protistraně dojde, že není o čem jednat," dodal Sláma.

Tím nejspíš Staszkovi uchránil nejen peníze, ale možná i život.

Třetí případSmrt v poušti

Neúspěch v pokerovém světě však hlavu gangu neodradil od dalšího tipování obětí. Tentokrát si gang vybral movitého podnikatele, který se znal s první obětí pachatelů a rovněž se pohyboval v prostředí jachtingu.

Cílem bylo vylákat jej na obchodní jednání do Spojených arabských emirátů. Podle obžaloby se jednání mělo týkat uzavření smlouvy na práce na developerském projektu v Bratislavě. Poškozený souhlasil a bylo mu nabídnuto ubytování v apartmánu v Dubaji.

Jeden z obžalovaných apartmán skutečně pronajal. Podnikatel za ním přicestoval v listopadu roku 2012. Na letišti na něj čekal jeden z obžalovaných, který jej naložil do taxi. Odcestovali do apartmánu, kde jej spolu s dalšími přepadli, stojí v obžalobě. Nasadili mu na obličej kuklu, na ruce i nohy pouta a za použití násilí a výhrůžek ho přinutili k vydání platební karty a sdělení jejího PIN kódu.

Podle obžaloby ho 11. listopadu donutili vypít lahev tvrdého alkoholu a nasednout do vypůjčeného vozu. Pachatelé plánovali, že jej zavezou do pouště, kde jej nechají. Odvezli jej z Dubaje, řidič je vysadil a odjel. Pachatelé muže podle obžaloby srazili do písečné prohlubně a za použití igelitové fólie jej jeden z obžalovaných začal dusit. Mezitím další dva hloubili hrob. S obličejem k zemi muže pak několika údery praštili kamenem do hlavy a tím ho jeden z obžalovaných usmrtil. Tělo pak zaházeli pískem. Pachatelé se pak postupně zbavovali osobních věcí mrtvého.

Pachatelé také z několika účtů převedli peníze. Celkem zavražděného připravili o 1,8 milionu korun.

Čtvrtý případZastřelený obchodník s nemovitostmi

V tomto případě sehrál roli inzerát na luxusní nemovitosti v centru Prahy, který nabízel jeden podnikatel ke koupi. Cena byla 8,2 milionu amerických dolarů. Ozval se mu šéf gangu Šváb pod fiktivní identitou s tím, že má zájem si nemovitosti prohlédnout a rád by je koupil.

Pět ze sedmi obžalovaných v případu vraždy českého podnikatele Petra Vlacha.

Pět ze sedmi obžalovaných v případech vražd českých podnikatelů

Gang si mezi jednáním pronajal vilu ve Francii, kam podnikatele pozvali na schůzku s fiktivním investorem. Ta se měla konat 6. března loňského roku v Nice. O den dříve pět obžalovaných odjelo přes Německo do Francie, kde se ubytovali ve vile. Pro podnikatele na letiště odjel Šváb. Ten jej podle obžaloby naložil do taxi a odvezl do vily, kde už čekali ostatní. Jakmile poškozený vstoupil do obývacího pokoje, napadli jej, na oči mu nasadili lyžařské brýle zalepené páskou, spoutali mu ruce a mířil na něj pistolí. Řekli mu, že si je někdo najal na likvidaci jeho dcer a že se chtějí domluvit, že pokud jim vyplatí 40 milionů, bude propuštěn. Za dalších deset milionů mu řeknou, kdo si likvidaci jeho dcer zadal.

Podnikatel jim však řekl, že tolik peněz nemá, uvádí obžaloba. Následně jej gang prohledal a vzal mu osobní věci včetně mobilního telefonu. Pak jej pod pohrůžkou násilí pachatelé donutili říci, v jakých bankách má uloženy peníze a v jaké výši. Podle obžaloby jej donutili e-mailem kontaktovat svého bankéře v Německu s tím, že má prodat dluhopisy a akcie.

Podnikatele věznili do 7. března, pak ho z obavy před prozrazením odvezli na vyšetřovatelům neznámé místo v Itálii, kam za nimi přijeli další obžalovaní. Poté všichni pokračovali směrem na italsko-rakouské hranice, před nimi sjeli z dálnice a v katastru obce Varna na okraji vedlejší cesty poškozeného pod záminkou močení vylákali z vozidla, jeden se k němu přiblížil zezadu a střelil ho do zátylku. Stalo se tak 8. března loňského roku. Tělo později našli italští policisté (o případu jsme psali zde).

Gang se poté rozdělil. Část obžalovaných odjela do Milána, kde vybrala 31 tisíc korun z platebních karet zavražděného. Kromě peněz způsobili i škodu na majetku ve výši 191 tisíc korun. O škodu ve výši 9,5 milionu se pokusili.

Případ pátýInzerát na prodej jachty

Také v pátém případě si vytipovali movitého podnikatele. Tentokrát jim jako vodítko posloužila inzerce v časopise Yachting revue. Tam měl podnikatel inzerát, že prodá loď Azimut za 700 tisíc eur (nyní v přepočtu asi 20 milionů korun).

Gang podnikatele oslovil ze smyšlené e-mailové adresy. Michael Šváb se mu představil jako Robert Kelner a projevil zájem o zakoupení lodě či její dlouhodobý pronájem. Šváb alias Kelner domluvil s majitelem lodě schůzku na 27. ledna loňského roku v pražském hotelu Intercontinental. Tam se sešli s poškozenými i kapitánem lodi a domluvili, že se na loď obžalovaný pojede podívat a pokud se mu bude líbit, tak si ji koupí.

V únoru loňského roku Šváb a Dimitrov skutečně odcestovali do chorvatského Šibeniku, kde jachta kotvila. Tam jejímu majiteli řekl, že loď kupuje. Začátkem března pozval poškozeného i s manželkou do Nice k podpisu připravené smlouvy. Podle obžaloby mu slíbil také zálohu 30 tisíc eur (nyní asi 800 tisíc Kč).

Podnikatel s celou rodinou do Francie skutečně odletěl. Měl však štěstí, protože Švál alias Kelner na něj na letišti nečekal. V Nice totiž gang podle obžaloby už držel jednu svoji oběť a oba podnikatele chtěl původně zlikvidovat krátce po sobě. Jenže pachatelé zpanikařili. Obávali se, že by manželka mrtvého obchodníka s realitami mohla volat na policii. Obchodník jí totiž z Francie telefonoval. Majitele jachty proto nechali na letišti, aniž by ho dál kdokoliv z gangu kontaktoval.

Případ šestýObrazy, u kterých se dodnes neví, zda jsou pravé

Poslední žalobou zdokumentovaný případ se týká obchodu s uměním. Šváb a další se chtěli za použití násilí zmocnit maleb, o kterých se domnívali, že jsou to originály od Renoira a Picassa. Ty chtěli vyvézt mimo Česko a prodat za desítky milionů, které by si rozdělili.

Počátkem roku 2012 kontaktoval Šváb člověka, který měl obrazy u sebe, s tím, že má vážný zájem o jejich koupi. Domluvili si proto schůzku na 17. února 2012. Původní plán měl být podle obžaloby takový, že gang muže na zpáteční cestě přepadne a kresby mu odcizí. Jeden z obžalovaných jej proto v únoru 2012 odvezl z Olomouce do jedné z pražských galerií. Protože si však muž vzal jen jeden obraz, gang od loupeže upustil a zvolil jiný scénář.

Majitele děl 18. června 2012 přepadli na dvoře rodinného domu v Olomouci. Marně se jim snažil utéci. Část obžalovaných jej vyvlekla do pracovny nad garáží, kde měl podle obžaloby trezor.

Páskou jej připoutali k židli, přelepili mu oči a výhrůžkami ublížení na zdraví jeho rodiny a bitím ho přinutili k vydání klíčů od trezoru, ze kterého odcizili jeden obraz a deset kusů kreseb, peněženku a bodáky k puškám za 5 400 korun.

Majitel vyšel z přepadení s odřeninami a modřinami. Policisté si u škody jsou jisti jen 5 400 korunami. Co se týká obrazu a kreseb za údajně 45 milionů, není dodnes jasné, zda jsou pravé či to byly bezcenné padělky.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

Soud ve Zlíně napodruhé osvobodil muže obžalovaného ze šíření HIV

Pavel Sousedík čelí u zlínského soudu obžalobě z vědomého šíření viru HIV.

Krajský soud ve Zlíně zprostil viny Pavla Sousedíka z Vizovic obžalovaného z vědomého šíření viru HIV. Původně si...

Muž hrozil plzeňským policistům smrtí kvůli pokutě za přestupek

Policejní kontrola

Až tři roky vězení hrozí muži, který o víkendu vyhrožoval plzeňským policistům smrtí, na tísňové lince jim sprostě...

VIDEO: Muž hodil skleněnou lahev pod kola hasičům, kteří jeli k zásahu

Řidič hodil z auta hasičům pod kola lahev

S agresivní posádkou auta se cestou k zásahu setkali sokolovští hasiči. Vozidlo předjelo hasičský vůz a mladý...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.