Organizátoři výstavy považovali architekta za mrtvého

  18:07aktualizováno  18:07
Pořadatelé výstavy Brněnští židovští architekti se dopustili pořádného faux pas. Architekta Endre Steinera považovali za mrtvého a vůbec je nenapadlo, že může být ještě naživu. Když skupina nadšenců připravovala výstavu Brněnští židovští architekti, narazili na jméno Endre Steiner. Mysleli si, že je dávno mrtev, stejně jako všichni ostatní tvůrci, kteří mezi válkami přispěli k proslulosti brněnské funkcionalistické architektury. Ve skutečnosti Endre Steiner stále žije, a to v penzionu pro důchodce nedaleko Atlanty v USA.

Endre Steiner  
Narozen 22. srpna 1908 v Dunajské Stredě na Slovensku. V Prešově vystudoval "reálku" a poté v Bratislavě Magyar Ravall institut. Brněnskou německou techniku dokončil v roce 1932. V letech 1931-1934 praktikoval v ateliéru známého architekta Arnošta Wiesnera. Od roku 1934 měl vlastní ateliér, působil jako spoluvydavatel a redaktor časopisu Forum, časopis pre umenie, stavbu a interier, kde publikoval četné články. Kromě projektů obytných budov se zabýval návrhy interiérů. Před válkou z Brna odešel do Bratislavy, po válce opustil Evropu a usadil se v USA. Dnes žije v penzionu pro důchodce u Atlanty.

Zdroj: Brněnští židovští architekti, výstava a katalog

"Neměli jsme o něm žádné zprávy, předpokládali jsme, že je po smrti," říká jeden z autorů Ivan Wahla. "Jsme překvapeni, je to zázrak," říká jeho kolega, brněnský architekt Jan Sapák.

V době, kdy měli o Steinerovi jen velmi kusé informace, nechali autoři výstavy napsat na výstavní panel k jeho jménu následující text: "Roku 1940 byl transportován do neznámého koncentračního tábora. Je naděje, že válku přežil a roku 1948 odešel do Izraele."

Autoři výstavy jsou zjištěním, že pamětník žije, nadšeni: může totiž svými vzpomínkami připomenout polozapomenutou historii meziválečného Brna, ale i historii holocaustu v Česku, a především na Slovensku. "Hned jsme mu poslali katalog výstavy a dopis. Kdyby odpověděl a třeba i přijel, bylo by to úžasné," říká Sapák.

Steiner se narodil v roce 1908, dnes je mu tedy třiadevadesát let. Autoři výstavy se o něm dozvěděli náhodou, navíc v době, kdy katalog i samotná výstava byly dávno připraveny. Jeden brněnský lékař se s ním totiž setkal a informoval je o něm.

Přestože Steiner patřil k významným meziválečným architektům, po válce to v Brně vypadalo, že se po něm slehla zem. Na výstavě se přitom objevilo jeho jméno vedle jmen legendárních architektů jako Arnošt Wiesner, Otto Eisler či Zikmund Kerekes. Jeden z domů, jehož je autorem, je součástí brněnské hlavní třídy, České ulice. Působil jako architekt i na Slovensku, tam stavěl především v Bratislavě.

"Jeho architektonická tvorba je určitě zajímavá, i když za ní vidím jakousi snahu vytěžit například z pozemku, co nejvíc. Ten člověk vůbec musel být nesmírně zdatný. Určitě si uměl zařídit svůj život. Přežil válku a zachránil se dost neobyčejným způsobem, neutekl, žil mezi nacisty a korumpoval je. To svědčí o jeho přístupu k životu," říká Sapák.

Steiner zastavoval deportace slovenských Židů
Jenže brněnský architekt nakonec proslul něčím jiným než architekturou. Za války, kdy žil na Slovensku, se stal členem takzvané Pracovní skupiny, neoficiální organizace slovenských Židů, která zejména vysokými úplatky přesvědčovala úředníky Slovenského státu, aby se pokusili zabránit transportům Židů do vyhlazovacích táborů. Členové Pracovní skupiny věřili, že se jim podařilo zastavit deportace Židů ze Slovenska na dva roky: od podzimu 1942 až do vypuknutí Slovenského národního povstání v roce 1944. Na jejich činnost ale existovaly rozporuplné názory, ne všichni s takovouto spoluprací s nacisty souhlasili. Dnes je Steiner posledním žijícím členem Pracovní skupiny.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Čisto na kolejích. V nejdelším tunelu nebude možné používat staré toalety

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

Už tento pátek se naplno rozjede provoz více než čtyřkilometrového železničního tunelu Ejpovice - nejdelšího v Česku....

Dívce se ve škole smáli kvůli pupíku, po unikátní operaci se těší do plavek

Unikátní zákrok provedli plastičtí chirurgové z Fakultní nemocnice v Olomouci....

Unikátní zákrok provedli plastičtí chirurgové z Fakultní nemocnice v Olomouci. Devítiletou dívku operovali šetrně...

Poslanci ANO stojí za Babišem i vládou. Jednoznačně, prohlásil Faltýnek

Zástupci ANO a ČSSD podepsali koaliční smlouvu. Na snímku jsou šéf ANO Andrej...

Poslanecký klub ANO jednoznačně stojí za Babišem, uvedl jeho předseda Jaroslav Faltýnek. Všichni poslanci vládního...

Najdete na iDNES.cz